Google Sıralama Sinyalleri – Bölüm 10: Backlinkler

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 27/03/2017
Google Sıralama Sinyalleri – Bölüm 10: Backlinkler Google sıralama sinyalleri rehberinde bir önceki bölümde harici linklere yer vermiş ve bunların sitenizi nasıl etkilediğinden söz etmiştik. Rehberin bu bölümünde backlinkler ele alınacak ve bu bölüm rehberin son parçası olacaktır. Backlink Nedir? Bir backlink üçüncü parti bir siteden alınan ve sitenize yönlendirilen link olarak bilinir. Aynı zamanda […]

Google Sıralama Sinyalleri – Bölüm 10: Backlinkler

Google sıralama sinyalleri rehberinde bir önceki bölümde harici linklere yer vermiş ve bunların sitenizi nasıl etkilediğinden söz etmiştik. Rehberin bu bölümünde backlinkler ele alınacak ve bu bölüm rehberin son parçası olacaktır.

Backlink Nedir?
Bir backlink üçüncü parti bir siteden alınan ve sitenize yönlendirilen link olarak bilinir. Aynı zamanda birçok yerde gelen link olarak da ifade edilirler.
Backlink Neden Önemlidir?
Açıkça ifade etmek gerekirse backlinkin önemli olmasını sağlayan durum Google’ın açıklamasıdır. Google’a göre sitenize gelen linkler en önemli üç sıralama faktöründen birisidir. Backlink güven demektir, bir başkası sizin içeriğinizi değerli bulduğu zaman linki başka yerlerde paylaşmaktadır. Böylece ilgili link değer kazanmakta ve o linkin bulunduğu sayfalar da biraz daha değerli hale gelmektedir.

Backlink söz konusu olduğunda Google nelere dikkat etmektedir?

 1. Google’ın algoritmasına göre sitenize gelen linkler alan adı bazında incelenmekte ve Google her link için sitenizin değerini yükseltmektedir.
 2. Bir sitenin veya sayfanın otoritesi önemli bir unsurdur. Birkaç yüksek otoriteye sahip link düşük kaliteli sitelerden alınacak yüzlerce linkten daha değerlidir. Otorite sahibi site güvenilir adrestir. Kullanıcılar o adrese güvenir, sektör uzmanları güvenir, diğer siteler güvenilir ve arama motorları güvenir. Bu adreslerden alınabilecek linkler her zaman çok daha önemlidir.
 3. Otorite sahibi bir sitenin büyük bir yayıncı olmasına gerek yoktur. Niş odaklı bir site veya blog sahibiyseniz kendi alanınızda yüksek kaliteli, uygun içeriğe sahip bir kaynak bularak oradan link almaya çalışabilirsiniz.
 4. Eski sitelerden alınabilecek backlinkler yeni sitelerden alınacak backlinklerden daha değerlidir.
 5. Bulunduğunuz nişte yer alan uygun sitelerden alınacak linkler ilgisiz alakasız sayfalardan alınacak linklerden çok daha değerlidir. Bazı insanlar rakip durumda olduğunuz sitelerden alınacak linklerin de ekstra değere sahip olduğunu ifade etmektedir.
 6. Düşük kaliteli sitelerden alınacak linkler arama görünürlüğüne çok fazla katkı sağlamaz. Hatta bu siteler uygunsuz yollara ve taktiklere başvurursa sitenize zarar verebilir.
 7. Bir sayfanın ana metni içerisinde bulunan linkler bileşenlerde veya menüde bulunan linklerden çok daha değerlidir.
 8. Bir site nofollow meta etiketiyle size link vermişse onların site otoritesi size aktarılmış olmayacaktır. Bazı yayıncılar dışarıya giden linkleri otomatik olarak nofollow olarak tanımlarlar. Nofollow linkleri tanıtım yazıları, ücretli yazılar veya bu tür içerikler için kullanmalıdır.
 9. Birden fazla siteden alınabilecek linkler her zaman değerli görünür. Eğer bir siteden sürekli olarak size link geliyorsa bunun sakıncalı yönleri olduğunu bilmelisiniz.
 10. Yukarıdaki maddeye ek olarak ifade etmek gerekirse 301 yönlendirmesiyle yönlendirilecek olan linkler herhangi bir değer kaybetmezler.
 11. Çapa metinleri Google’ın sitenize verdiği değeri farklı hale getirebilir. Ana sayfanıza veya hakkında sayfasına bir link geliyorsa çapa metni marka adınız olmalıdır. Ana sayfaya verilen ve bir tanımlamayla eklenen linkler manipülasyon olarak nitelendirilebilir.
 12. Sitenize gelecek ve ana sayfaya yönlendirilmeyecek linklerde mutlaka tanımlayıcı çapa metinleri yer almalıdır.
 13. Bir sayfanın üst kısmında yer alan linkler daima diğerlerinden daha değerli olacaktır.
 14. Uzun ve vadesi geçmeyecek bir içerikte yer alan linkler her zaman kısa ve haber odaklı yazılardan çok daha kıymetlidir.
 15. Birçok insan .edu veya .gov uzantılı adreslerden alınan linklerin daha değerli olduğunu düşünmektedir. Bunun temel sebebi bu adreslerin yüksek otoriteye sahip olmasıdır.

Google sıralama sinyalleri rehberinin son bölümünü tamamlamış olduk. Rehberde yer alan diğer bölümleri incelemek için aşağıya göz atabilirsiniz:

Kaynak: Ayhan Karaman

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

2 comments on “Google Sıralama Sinyalleri – Bölüm 10: Backlinkler”

 1. verdiğiniz bilgileri sitemde denedim. Alexa da sıralamam sürekli aşağıya doğru iniyor.

 2. verdiğiniz bilgileri sitemde denedim. Alexa da sıralamam sürekli aşağıya doğru iniyor.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down