WhatsApp, Avrupalı kullanıcılar için yaş sınırını 16’ya yükseltti

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 27/04/2018
WhatsApp, Avrupa’da önümüzdeki ay devreye girecek ve dijital servislere sıkı düzenlemeler getirecek Genel Veri Koruma Yasası öncesinde servisinin yaş sınırını 16’ya çıkardı.                             Servisini kullanmak isteyen Avrupalılar için yaş sınırını 16 olarak güncelleyen WhatsApp, AB’nin önümüzdeki ay yürürlüğe girecek veri koruma düzenlemelerine adapte […]

WhatsApp, Avrupa’da önümüzdeki ay devreye girecek ve dijital servislere sıkı düzenlemeler getirecek Genel Veri Koruma Yasası öncesinde servisinin yaş sınırını 16’ya çıkardı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Servisini kullanmak isteyen Avrupalılar için yaş sınırını 16 olarak güncelleyen WhatsApp, AB’nin önümüzdeki ay yürürlüğe girecek veri koruma düzenlemelerine adapte olacağını gösteren ilk mesajlaşma servisi oldu.
Facebook bünyesinde faaliyet gösteren ve 1,5 milyar kullanıcısı bulunan WhatsApp, yaş sınırının artırılmasının AB’nin Genel Veri Koruma Yasası (GDPR) nedeniyle gerçekleştirildiğini duyurdu.
GDPR, dijital servislerin ebeveynleri onay vermediği takdirde 16 yaşından küçüklere ait kişisel verileri toplamasını, işlemesini, kullanmasını ve paylaşmasını yasaklıyor. Ancak AB ülkeleri ulusal çapta yaş sınırlarını 13 ile 16 arasında belirleyebilecek.
AB ülkeleri dışında WhatsApp’ın asgari yaş sınırı 13 olarak kalmaya devam edecek.
WhatsApp’ın kullanıcılarından doğum tarihlerini istememesi ve gelecekte de istemeyeceğini belirtmiş olması, yaş sınırının nasıl uygulanacağının belirsizliğini korumasına sebep oluyor. Ancak yine de bu hamlenin diğer mesajlaşma uygulamalarını benzer bir düzenlemeye gitmeye zorlayacağı düşünülüyor.
 

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

5 comments on “WhatsApp, Avrupalı kullanıcılar için yaş sınırını 16’ya yükseltti”

  1. Yaş sınırlamasını bir türlü anlamıyorum aileler izin verdikten sonra whatsapp izin vermese ne olacak ki ? Ailesi bilerek çocuğuna hat alır iletişimde olabilmek için ve bunu kullandırır çok zor değil.

  2. Yaş sınırlamasını Türkiye'de fazla önemi olacağını bende düşünmüyorum. Ama zamanla geliştirilmesi gerekiyor.

  3. yaş sınırı bizim ülkemizdede getirilmeli. saçma sapan uygulamalar çocukların dünyasında ciddiye alınıyor.

  4. Elbette böyle kurallar koyarak bazı örgütleri karşılarında eylem yapmasını engellemek istiyorlar. Uygulamada pek uyulacağını sanmıyorum ama.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down