Şimdi de bu çıktı, GetContact gündem oldu… Haberler korkuttu, tehlike büyük!

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 26 Mart 2018
Akıllı telefonlar için düzenlenmiş bir program olan ve numara sorgulama işlemi yapan GetContact gündem oldu. Programı yükleyen kişilerin rehberlerini kopyalayarak, […]

Akıllı telefonlar için düzenlenmiş bir program olan ve numara sorgulama işlemi yapan GetContact gündem oldu. Programı yükleyen kişilerin rehberlerini kopyalayarak, sorgulama sonuçları oluşturan GetContact büyük tehlikeler de barındırıyor.

Şimdi de bu çıktı, GetContact gündem oldu… Haberler korkuttu, tehlike büyük!

Son birkaç gündür sık sık konuşulan ve bugün sosyal medyada büyük yankı uyandıran GetContact uygulaması nedir? GetContact uygulaması uygulamayı kuran kişilerin rehberindeki numaraları kendi havuzuna aktararak diğer sorgulama yapan kişilerle paylaşıyor.NASIL KAYITLIYSANIZ SONUÇLARDA ÖYLE ÇIKIYOR
Rehber kopyalama sistemiyle, indirilen cihazdaki rehbere ve numaranıza ulaşan sistem bunları uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor. Özellikle özel hayatın gizliliği noktasında büyük sıkıntılar doğurabilecek olan sistemde numaranızın hangi kaynaklara ulaştığı da bilinmiyor.

telefon son dakika haberler

BENZER UYGULAMALAR YASAKLANMIŞTI…
Geçtiğimiz günlerde gelen şikayetler üzerine harekete geçen Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kişilerin açık rızalarını almaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren sitelere yaptırım uygulamıştı.

kisisel-veri-haberler-son-dakika

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre; Çeşitli uygulamalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilen paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine, telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine erişme ve başkalarının telefon rehberinde nasıl kayıtlı olduğunu öğrenme gibi konularda hizmet veren birçok uygulamanın ve internet sitesinin gereken kanunlara uymadığı ve durdurulması gerektiği bildirildi. Karara göre bu uygulamayı veren birçok uygulama durdurulmuştu.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

15 comments on “Şimdi de bu çıktı, GetContact gündem oldu… Haberler korkuttu, tehlike büyük!”

 1. İnsanlar kendi bilgilerini kendileri ortaya döküyor, sonra da BTK bilgi güvenliği yasası çıkarsa bile kullandığımız gmail, hotmail, yandex gibi iletişim platformları bizi zaten bilginin güvensizliğine sürüklüyor.

  1. Çok hızlı yayıldığı için devlet el atıp uygulamayı engellediler. Telefonlarında uygulama yüklü olanlar artık giremiyor.

  1. Çok hızlı bir şekilde yayıldı. Özellikle instagram story kısmında yayınlandıkça herkes meraklandı ve uygulumayı indilirip kullandılar.

 2. Kısa sürede çok çabuk yayıldı. Bende kullandım ama umarım bir sorun çıkmaz. Hesabımı direk sildim umarım bilgilerde siliniyordur.

 3. What if you could quickly flatten your belly and burn 1 pound of belly fat every single day by making a simple Detox Spice Tea recipe.
  And What if that recipe only took 1 minute to make?
  The good news is, here it is

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top magnifierarrow-down