Rio Karnavalı 2016

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 16/01/2016
Rio Karnavalı dünyanın en büyük partisine dönüşmüş en çok kutlanan etkinliktir. dünyevi zevklerden uzak durma dönemi olan Paskalya öncesi perhizden bir hafta önce başlayan Karnaval her yıl Rio'ya bir milyondan fazla turist çeker. Rio boyunca oteller, gece kulüpleri, barlar ve restoranlardaki sokak partileri, fantezi Karnaval baloları ve durmayan partiler şehri durma noktasına getirir. Saturnalia olarak […]

Rio Karnavalı dünyanın en büyük partisine dönüşmüş en çok kutlanan etkinliktir.

karnaval-coskusu-basladi-karnaval-rio-brezilya-samba-2014-1417734
dünyevi zevklerden uzak durma dönemi olan Paskalya öncesi perhizden bir hafta önce başlayan Karnaval her yıl Rio'ya bir milyondan fazla turist çeker. Rio boyunca oteller, gece kulüpleri, barlar ve restoranlardaki sokak partileri, fantezi Karnaval baloları ve durmayan partiler şehri durma noktasına getirir. Saturnalia olarak adlandırılan pagan kutlamasından Rio Karnavalı 2016'e kadar, Karnaval kutlamaları Roma Katolik Kilisesinin kutlamalara İsa'nın dirilişini ana odak alan dini yüz vermesinin ardından bir değişim yaşamıştır.

rio_karnavali_nefes_9d861_800

Karnaval – Zamanda geri gitmek

Karnaval her zaman insanların kederleri ve zorlukları unutmak üzere şarkı ve dans içinde boğularak bir araya geldiği iyileştirici bir etkiye sahip olmuştur. Maskeli balolar 1641'in başlarında Fransa ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde düzenlenirdi, Karnaval Brezilya'da yaklaşık 1700'lü yıllarda Portekizli göçmenlerin birbirine çamur ve su attığı dostane sokak kavgalarına karıştığı zaman boy gösterdi. Etkinlik, özenle hazırlanmış kostüm geçitlerinin Rio sokaklarında göründüğü 1800'ler sırasında gelişmiş bir kutlamaya dönüştü. İtalyan bir büyükelçinin karısının, müzisyenler ve dansçılar ile maskeli bir ralo şeklinde 1840 yılında ilk Rio Karnavalını düzenlediği söylenir. Etkinlik toplumun daha az imtiyazlı bölgelerinin, özellikle Rio'nun içi ve çevresindeki favelaların katılımıyla daha bir kutlamaya dönüştü. Bu kutlama etkinliklerinin davetlileri, dönemin iyi bilinen müzisyenleri tarafından çalınan polka ve vals ile eğlenirdi. Bu dönem sırasında popüler bir Karnaval etkinliği, bir Portekiz centilmeni olan Jose Nogueira tarafından organize edildi. Geçit davullar, tamburinler ve ıslıklar dahil olmak üzere bir enstrüman kalabalığı ile sokaklar boyunca ilerlerken, yereller kutlamaların coşkusuna katkıda bulunarak enstrüman olarak mutfak gereçleri ile katıldılar. Özenle yapılmış geçit arabaları ile askeri gruplar, 1890'ların sonu ile 1900'lerin başında geçitlerin ana odağı haline geldiler. İnsanlar, bügün blocolar olarak görüldüğü gibi, kendi kutlama stilleriyle katılarak, kendilerini kordonlar veya gruplar olarak organize ettiler. Rio Karnavalı 2016 sırasında şehir boyunca özenli kostümleri ve profesyonel samba müzisyenleri ile blocoları yakalayabilirsiniz.
F20110920

Samba Zamanı

Rio Karnavalı 2016'de, sambanın zehirli ritimlerinde sallanmayı bekleyebilirsiniz. Portekizliler tarafından Brezilya'ya getirilen Afrikalı köleler tarafından geliştirilen samba, 1900'lerin başlarında Karnavalın ana odağı haline geldi. Müzikal eğilimli olarak bilinen köleler, sambanın ritimlerine göre ayarlanmış müzik, şarkı ve dans ile yeteneklerini gösterdiler. Köleliğin kalkmasıyla, samba, samba okullarının kurulmasını müjdeleyen Karnavalın özü haline geldi.

ÖNEMLİ TARİHLER

Yıl Başlangıç (Cuma) Bitiş (Paskalya öncesi perhizin ilk çarşambası)
2016 5 Şubat, 2016 10 Şubat, 2016
2017 24 Şubat, 2017 1 Mart, 2017
2018 9 Şubat, 2018 14 Şubat, 2018
2019 1 Mart, 2019 6 Mart, 2019
2020 21 Şubat, 2020 26 Şubat, 2020
2021 12 Şubat, 2021 17 Şubat, 2021
2022 25 Şubat, 2022 2 Mart, 2022
2023 17 Şubat, 2023 22 Şubat, 2023
2024 9 Şubat, 2024 14 Şubat, 2024
2025 28 Şubat 2025 5 Mart 2025

Sambadrome – Samba okullarının hararetle yarıştığı yer

1984'te açılan Sambadrome, Karnaval kutlamalarının kalbindedir. Modern mimarinin öncüsü olarak bilinen Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır.
Rio Karnavalı 2016'de, 1928'de kurulan en eski samba okulu olan Mangueira ile samba yapmayı umabilirsiniz. Beija Flor, Salgueiro, Mocidade ve Grande Rio gibi samba okullarının büyük bir izleyici topluluğu vardır. Okullar Sambadrome'da düzenlenen 'gezegen üzerindeki en büyük parti'nin hazırlığı için yıl boyunca oldukça sıkı plan yapar. Dahası, samba geçidi için samba teması şarkısının, olağanüstü geçit arabalarının ve özenli ve yenilikçi kostümlerin yaratılmasına dahil olmuş her samba okulu üyesine atfedilen bir ödül olan, can atılan Şampiyonların Şampiyonu kupası için. Okullar, mest olmuş topluluğu gece boyunca ayakta tutan Rio Karnavalının 5 gecesinde Sambadrome'a egemen olur.

Samba Okulu Geçitleri – Karnaval kutlamalarının özü

Diğer büyük partiler gibi, Rio Karnavalı 2016 daha bile büyük olmayı vaat eder. Her samba okulu, 40 jüriden oluşan bir panelin puan verdiği şarkı, dans ve en yaratıcı kostümler yoluyla sergiledikleri bir tema hazırlar. En çok puan alan okul, Paskalya öncesi perhizin ilk Çarşamba günü duyurulan can atılan Şampiyonlar Şampiyonu unvanını kazanır. Samba okulundaki en iyi müzisyenler ve söz yazarları bir şarkı bestelerken, moda tasarımcılarından terzilere ve marangozlara kadar okulların binlerce üyesi temalarını sergilemek üzere tasarlanmış olağanüstü kostümler ve geçit arabaları hazırlar. Rio'dan erotik samba dansçılarını hayal edemeyeceğiniz kostümler içinde yakalabilirsiniz.
s-1c8e540f9e9c8196bb4b654d8f1ad4d3d95bb43a

Karnaval Haftası sırasında ne oluyor?

Süslü kıyafet balolarından mütevazi sokak partilerine kadar, Rio'nun Karnaval haftası herkes için bir eğlence şekline sahiptir. Her zaman olduğu gibi, Rio Karnavalı 2016 Rio belediye başkanının Kral Momo veya Şişko Kral'a, gürültülü, herkes için özgür bir haftalık festivalin başlangıcını müjdeleyen taç giydirme seremonisi ile başlar. Her yıl, hayali figür bir gelenek olarak dikkatle seçilir. Kral Momo, şehri tüm kuralların kalktığı bir parti alanına dönüştürür. Bu, fakirlerin krallar, erkeklerin kadınlar gibi giyinme zamanıdır ve herkes monoton günlük varlıktan bir haftalığına kaçma fırsatını kullanır. Bir milyondan fazla kişi, Erişim veya Altın Grubunun kendi şovlarını ortaya koyması ile Sambadrome'da başlayan Rio Karnavalı 2016'e inmek ister.

Rekabet ve dostluk

Karnaval Cuması ve Cumartesisinde, Erişim veya Altın Grubu, Özel Grubu oluşturan 12 okulun yer aldığı bir sonraki yılın şampiyonlar grubunda bir yer için gösteri yapan samba okulları ile Sambadrome'da ateşli bir yarışın başlangıcını işaret eder. Karnaval Pazarı ve Pazartesi'si, en yetenekli samba müzisyenleri ve dansçıları ile Özel Grup'un 80,000 izleyiciyi Sambadrome'da ayakta tuttuğu günlerdir. Jüriler, samba teması, şarkısı, dansı, kostümleri, geçit arabaları ve performanslarının diğer yönleri için puanlar vererek okulları sıkı çalışmalarından ötürü ödüllendirir. Rio Karnavalı 2016'ün şampiyonları, Paskalya öncesi perhizin ilk Çarşambası duyurulur ve bir sonraki Cumartesi şampiyonluk unvanlarını yeniden onaylamak üzere son bir şov için Sambadrome'a dönerler.

Rio Karnavalı 2016 için tarihler
5 Şubat 2016 Cuma Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar- 1. Gün
6 Şubat 2016 Cumartesi Erişim veya Altın Grubu altındaki okullar gösteri yapar- 2. Gün
7 Şubat 2016 Pazar Özel Grup'un Samba Okulları Yarışı- 1. Gün
8 Şubat 2016 Pazartesi Özel Grup'un Samba Okulları Yarışı- 1. Gün
9 Şubat 2016 Salı Çocukların Geçidi Başlar
13 Şubat 2016 Cumartesi Özel Grup'un Şampiyonları Sambodromo'da

Balo Salonu Dansı

Copacabana Palace Hotel'deki Büyülü Balo ve Scala Gay Balosu'ndaki Kırmızı ve Siyah Balo, festivaller sırasında düzenlenen en prestijli Karnaval balolarıdır. Büyülü Balo, dünya çevresinden zengin ve ünlüleri çeken en pahalı etkinliklerden biridir. Scala Rio Nightclub'daki Gay Balosu, egzotik ve göz alıcı kostümleri içindeki eşcinseller ve travestilerin cazibenin merkezinde olduğu şehir merkezindeki en çılgın, heteroseksüel dostu olarak düşünülen partidir. Gay Balosu Karnaval Salı'sında festivallerin sonunu vurgular. Karnaval ruhunu tüm debdebesinde tecrübe etmek istiyorsanız, bu etkinliklere biletlerinizi olabilecek en kısa zamanda ayırtın.

Rio'nun ünlü Karnaval sokak partileri

Karnaval partileri sadece zengin ve ünlüler için değildir. Rio Karnavalı 2016'ü ziyaret ediyorsanız, Karnaval haftasından çok önce başlayan yüzlerce sokak partisine katılma ayrıcalığına sahipsinizdir. Samba grupları veya blocolar neredeyse her sokak köşesinde düzenlenen sokak partilerini organize ederler. Her bloco kendi mahallesinde parti ve gösteriler organize etmekle sorumludur. En popüler sokak geçitleri arasında Banda de Ipanema ve Simpatia e quase Amor vardır. Bu insanların kendi engellerini aşma zamanıdır, bu yüzden eğer bakış açısınız geleneksel ise, zor beğenen biriyseniz, Sambadrome'a gitmede bunlara katılın.

Karnaval için seyahat etmek

Rio Karnavalı 2016'e katılmak isteyen binlerce turist vardır. Bu yüzden, erken hareket etmeli ve Yeni Yıl gelmeden çok önce otel odanızı ve biletlerini rezerve etmelisiniz. Konu gezegen üzerindeki en büyük etkinlikte parti yapmaya gelince, çok seçeneğiniz vardır. Sambadrome'dan Karnaval balolarına, Karnaval ruhunun tadını çıkaracak pek çok yer vardır. İhtiyacınız olan tek şey sizi havaya sokacak bir kostüm.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

6 comments on “Rio Karnavalı 2016”

 1. Rio karnavalı hakkında hiç bir fikrim yoktu sitenizde ki yazıyı görmeden önce. Bilgi paylaşımı için teşekkür edeirm.

 2. Bizim ülkemizde de böyle şeyler olsa, şu fotoğraflara bak ya acayip eğlenceli. Ama ülkemizde sürekli kötü haberler almaktan eğlenceye vakit ayıramıyoruz

 3. ayyy ya şu karnaval kadar güzel bir şey varmı merak ediyorum çok güzel gerçekten, Türkiye ye de böyle şeyler bekliyoruz

  1. Ben seni bir günlük sevmedimki kapatıp gözlerimi silip atayım.ben sevdayı bir kelimeye sığdıramadımki,susup herşeyi unutayım.ben sevdayı bir damla göz yaşında aramadımki ağladım aktı gitti diyeyim.ben sevdayı yüreğimde ruhumda yaşadım.söyle nasıl söküp atayım,sendeki imkansızlığı sana sarılamamanın acısını sevdim.sırf sonunda sen varsın diye sana olan hasreti sevdim.yalnızken aklımda oluşunu sevdim.seni yaşama nedenim bilmeyi sevdim ben senin yüreğini sevdim.seni ruhunla çok başka sevdim Sevgili

 4. Hep bu rio karnalina katilmak istemisimdir. Ama parasizlgin gozü kör olsun.

 5. I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but there
  is a tool that can help you to create 100% unique
  articles, search for: Boorfe's tips unlimited content

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down