İşverenler Artık Adayların Facebook Profillerini Kontrol Ediyor

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 07/01/2016
Belçika'da bir üniversitede yapılan araştırma, işverenlerin adaylar hakkında bilgi edinmek için Facebook profillerini kontrol ettiğini gösterdi. Belçika'da yapılan bir araştırma, işverenlerin sosyal medya sitesi Facebook'a girerek iş başvurusu yapan adayların profillerini incelediği ortaya koydu. Gent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada çeşitli firmalara 2 bin iş başvurusu yapıldı. Bu başvurulara dair CV'lerde fotoğraflara yer verilmezken, oluşturulan […]

Belçika'da bir üniversitede yapılan araştırma, işverenlerin adaylar hakkında bilgi edinmek için Facebook profillerini kontrol ettiğini gösterdi.
thumbs_b_c_f5690fc655db2c9a1dccbd9f909562f3
Belçika'da yapılan bir araştırma, işverenlerin sosyal medya sitesi Facebook'a girerek iş başvurusu yapan adayların profillerini incelediği ortaya koydu.
Gent Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada çeşitli firmalara 2 bin iş başvurusu yapıldı. Bu başvurulara dair CV'lerde fotoğraflara yer verilmezken, oluşturulan sahte Facebook hesapları özellikle belirtildi. Bu hesaplarda aynı kişi için değişik fotoğraflar seçildi. Araştırmacılar, ardından da Facebook profil fotoğrafları ile iş görüşmesine çağrılma arasındaki bağı inceledi.
Araştırma ekibinin başındaki Profesör Stijn Baert, sonuçlara dair yaptığı açıklamada, "Daha münasip Facebook profil fotoğrafı olan adaylar başvurularına yüzde 21 daha olumlu dönüş aldı. İş görüşmesine çağrılmalarındaki fark ise neredeyse yüzde 40'ı buldu" dedi.
Araştırmacılara göre, başvurularda adayların eğitim ve iş tecrübeleri aynı tutulurken sadece Facebook profil fotoğraflarının değişik olması, işverenlerin adaylar hakkında bilgi edinmek için Facebook'a girdiğini ortaya koydu.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

16 comments on “İşverenler Artık Adayların Facebook Profillerini Kontrol Ediyor”

 1. mantıklı degil mi sizce de siz olsanız etmezmiydiniz ? Kötü yönlerini bu şekilde çözebilirsiniz

 2. Facebook'umda ben sürekli siyasi konular içeren yazılar paylaşıyorum.Ozaman artık benim iş bulmam çok zorlaştı desenize 🙂

 3. Malesef bu özellik çok kötü ya o yüzden patronu falan eklememek lazım

 4. Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda öğretmen patron vs eklememek en iyisi illa ki bir sorun oluyor ya

 5. Hocam bu olay2011'i yillarda coktan baslamisti zaten. IK uzmani olan ev arkadasimdan biliyorum. Bence siz biraz daha bugune gelin. 🙂

 6. Sosyal medya artık hayatımızın içine iyice yerleşmiş durumda, bunu bu yazıdan da anlayabiliriz.Fakat şunu söylemek isterim ki ileride çok büyük sıkıntılar çıkacak gibi.

 7. İşverenler çalışanlarını facebook veya diğer sosyal medyalardan kolaylık ile takip ediyor o yüzden aklın varsa patronu eklemeyeceksin.

 8. Facebook'da bu yüzden iş verenleri eklemek çok akıl karı değil. Ayrıca kontrol dışında senin normal hayatın ile ilgili de bilgilere sahip oluyorlar.

 9. Ben bir işveren olsam kesinlikle kontrol ederdim gerçi sosyal medyadan çok nasıl bir eleman oldugu benim için

 10. Facebook hesabına göre alım mı olurmuş Allah aşkına yapmayın ya, insanın karakteri sanal alemdeki kullanımına göre mi belirlenecek? işimiz gücümüz sosyal medya olmuş.

 11. Ülkemizde kurumlar işten çıkarmalarda bile facebook profillerine bakıyorlar artık çok yazık !

 12. Hep demişimdir diyorum. Gönder butonuna bastıktan 1 ms sonra bile gönderiyi silseniz artık çok geç... Bir şeyler paylaşırken bu internet ortamında çok çok titiz olmak, ince eleyip sık dokumak lazım. İleride karşımıza koymamalarını istiyorsak...

 13. İşverenlerin işçilerini kontrol etmenin en yi yolu diye düşünüyorum onların sosyal ağ profilleri. Bu yüzden dikkatli paylaşım yapmalıyız.

 14. Siz olsanız işveren olarak kontrol etmezmiydiniz . İşçileri iyi takip edeceksin sosyal problemlerini çözeceksiniz ki iyi bir işçi olsun.

 15. Facebook ve benzeri sosyal medya araçlarını kullanırken artık çok daha dikkat etmemiz gerekli dediğiniz gibi sıkıntı yani kontrol edebilirler..

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down