Google'da 8 Adım Sayfalarınızı Üst Sıralara Taşıyacaktır

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 17/12/2015
  1. Mobil SEO önem kazanıyor Geçtiğimiz birkaç yıl içinde mobil aramalar katlanarak artmıştır. Bu açıdan büyüyen mobil piyasaları hedeflemek […]

 
1. Mobil SEO önem kazanıyor
Geçtiğimiz birkaç yıl içinde mobil aramalar katlanarak artmıştır. Bu açıdan büyüyen mobil piyasaları hedeflemek önem arz etmektedir. Yapmanız gereken mobil aramaları da düşünerek SEO çabalarınızı şekillendirmenizdir. En önemli unsurların mobil kullanıcının isteklerinin, davranışlarının, faaliyetlerinin farklı olduğunu bilmenizdir. Geleneksel SEO uygulamalarını mobil aramalara uyarlamanız değer katacaktır. Anahtar kelimelerinizi daha kısa tutmanızı öneririz.
2. Daha uzun makaleler daha yüksek sıralama
Google her ne kadar içeriğin önemini takdir eden semantik özelliklere sahip olsa da sayfa başına daha fazla kelime içeren sayfaları daha az kelime içeren sayfalara oranla aramalarda daha yüksek sıralar vererek ödüllendirmektedir.
3. Yer bilgisi SEOların önemi artıyor
Artık arama sonuçlarının çoğunda Googleın yerlerle ilgili sonuçları da görünüyor ve tüketiciler de bunun gittikçe daha fazla farkında Ayrıca arama yapanların bu yer sonuçlarının cazibesine kapıldıkları da bir gerçek. Bu listelerde yer almak için mümkün olduğu kadar çok internet kaynağında (özellikle itibarlı olanların da) şirketinizin bilgilerinin olmasını sağlamayı, aynı normal aramalarda olduğu gibi Googleın yerler sayfasında da iyi bir SEO yapmayı, şirketiniz hakkındaki yorumların pozitif etkisinin farkına varmayı önerebiliriz.
seo-best-practices.jpg
4. Sosyal medya artık olmazsa olmaz!
Aramalar ile sosyal medya içeriği arasındaki ayırım artık ortadan kalkmıştır. Twitter paylaşımları, Facebookun beğenleri ve sosyal imleme gibi sosyal ortam davranışları yoğun bir şekilde arama sıralamasına etki etmektedir. Esasen arama sonuçları her bir insan için kişiselleştirilmektedir. İyi bir SEO çalışmasında bilgi paylaşımını kolaylaştırmak için sosyal yönün içerilmesi gerektiğini unutmayın.
5. Yeni uygulamaları dikkatle takip edin
Google aramalarını iyileştirmek için her gün yeni özellikler eklerken bu özelliklerin kullanıcı dostu olmasına önem veriyor. Bunlardan birisi de marka linkleri Çok kullanılan ürünlerin isimlerini Googleda arattığınızda (örneğin buzdolabı) karşınıza en bilinen markaların geldiğini görmüşsünüzdür. Google bu fonksiyonu, iyi ürün markalarını bilmeyen kullanıcılar için yaptığını söylemektedir. İnternette belki de sosyal medyada yoğun olarak ürünlerinizin aranması sizi bu Google fonksiyonunda ayrıcalıklı bir yere yerleştirebilir.
6. Anahtar kelimelerin ruhunu yakalayın!
İnsanlar sorularına cevap bulmak için arama yaparlar. Bu soruları tahmin etmeye çalışın. Sayfanızdaki anahtar kelimeler ve içerik bu soruların cevaplarını yansıtmalıdır. Anahtar kelimelerin aranmasının SEO çalışmasının en önemli aşaması olduğu kolaylıkla söylenebilir. Anahtar kelimeleri mekanik düşünmemek ve anahtar kelimeyi girecek insanı odak noktasına koymak SEO çalışmasının özünü oluşturmaktadır.
7. İyi içerik, iyi içerik, iyi içerik
Google artık spam linkleri rahatlıkla teşhis edebilmektedir. Bu yüzden en etkili uzun vadeli SEO stratejisi iyi içeriğe odaklanmak olacaktır. Ziyaretçi bloğu faydalı olabilir. Ama rekabetinizi artırmak için sektörünüzle direkt eşleşmeyen bloglara odaklanmalısınız. Örneğin olta ve balıkçılık ekipmanları satıyorsanız deniz canlılarına ilişkin bilgiler veren bir blog oluşturup sitenize link verebilir ve rekabette bir adım öne geçebilirsiniz.
8. Rich snippets
Rich snippetslar arama sonuçlarında görünen linkinize belirli bir standart çerçevesinde görsellik katan uygulamalardır. Örneğin sitenizde bulunan bir makalenin yazarının küçük bir resmi arama sonuçlarında çıkabilir. Bu uygulamayı yapmanız arama yapanları sizin sonuçlarınıza çekecek sitenizde daha uzun süre kalmalarına sebep olacaktır. Gerekli uygulamayı Google sitesinden bulup inceleyebilirsiniz.
Sonuç olarak bu yeni yaklaşımlar ile hem yeni araçlara sahip olurken hem de SEO çabalarınızı en son uygulamalar çerçevesinde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden başarılar!
seo-strategies1

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

11 comments on “Google'da 8 Adım Sayfalarınızı Üst Sıralara Taşıyacaktır”

  1. Uzun yazıların kısaya göre daha etkili olacağını yeni duyuyorum dikkat edeceğim bundan sonra.

  2. Bir webmaster olarak tamda aradıgım bilgiler teşekkür ederim. Artık anahtar kelimelere daha çok dikkat edecegim

  3. Arama motorlarının algoritmaları her geçen gün yenileniyor ve gizliliğini git gide arttırıyor.Bunun tek sebebi bence Seo diye bir sektörün oluşmasını engellemek, aslında bu bir savaş ve bu savaş yazılımlar ile insanlar arasında. Yazılımları yapan insanların kontrolünden çıktığı ve artık müdahale edemedikleri zamanlarda yaşadığımızın da kimse farkında değil...

  4. Google da yükselmek için verdiğiniz tavsiyeler için teşekkür ederim

  5. Anahtar kelimelere dikkat ederek çok iyi yerlere gelebiliyor insan bazı kelimelerde ilk sıradayım günlük sadece o kelimelerden 100 150 kişi geliyor düşünün buda aylık sadece bir kelime kazancı 10 15 tl demek

  6. Bu öneriler seo için çok önemli sitenin üst sıralarda çıkması bunlar yapılması gereken şeyler.

  7. Hocam gerçekten çok güzel bir yazı olmuş,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.İkinci seçenekte biraz zorlanacağım uzun makale yazmak gerçekten zor.

  8. yaptığınız bu değerli öneriler için size minnettarım gerçekten en önemlisi de seo ve uzun makaleler yazmaktır katılıyorum sağolun bilgi için.

  9. Yeni açtığım sitemin sıralamada yükselmesi için bunlardan bir çoğunu zaten yapıyordum. Ama bilmediklerim de varmış. Sayenizde öğrendim. Teşekkürler bu güzel paylaşım için...

  10. Çok güzel öneriler yazmışsınız teşekkürler. Google'da üst sıralarda olmak bir şans değildir. Tamamen uygulayacağınız SEO yöntemlerine bakar. Burada yazanlar da yardımcı olacaktır size...

Top magnifierarrow-down