Formula Aracımız İngiltere'ye Gitti

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 20/12/2015
Üniversitelilerin formula aracı İngiltere'de boy gösterecek Anadolu Üniversitesi öğrencileri, üniversiteliler arasında dünyanın en önemli proje ve mühendislik yarışmalarından biri olan "Formula Student" yarışları için araç üretiyor. ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesinin (AÜ) farklı mühendislik bölümlerinden 15 öğrenci, üniversiteliler arasında dünyanın en önemli" proje ve mühendislik yarışmalarından biri olarak gösterilen ve temmuz ayında İngiltere'de gerçekleştirilecek "Formula Student" yarışlarına […]

Üniversitelilerin formula aracı İngiltere'de boy gösterecek
Anadolu Üniversitesi öğrencileri, üniversiteliler arasında dünyanın en önemli proje ve mühendislik yarışmalarından biri olan "Formula Student" yarışları için araç üretiyor.
thumbs_b_c_6107783cac06fec78b35a40c68d62f46
ESKİŞEHİR
Anadolu Üniversitesinin (AÜ) farklı mühendislik bölümlerinden 15 öğrenci, üniversiteliler arasında dünyanın en önemli" proje ve mühendislik yarışmalarından biri olarak gösterilen ve temmuz ayında İngiltere'de gerçekleştirilecek "Formula Student" yarışlarına AR-450 ismini verdikleri araçla katılacaklar.
Üniversite öğrencilerinin formula tipi araçlar tasarlayıp üreterek katıldığı "Formula Student" yarışlarında farklı ülkelerden yaklaşık 300 üniversite yarışıyor.
Yarışlar için AÜ bünyesinde oluşturulan Anadolu Racing takımının kaptanlığını yapan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Burak Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'yi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmeyi amaçladıklarını söyledi.
160 kilometre hız yapacak
Yıldırım, temmuz ayında İngiltere'de gerçekleştirilecek "Formula Student" yarışı için başvurduklarını, yarışmaya katılarak üniversite adına bir ilki yaşatacaklarına belirtti.
Burak Yıldırım şunları kaydetti:
"Türkiye'nin bu konuda büyük bir geçmişi yok. Bu yarışlara katılan bazı üniversitelerimiz var. Ülkemizi bu alanda daha da ileriye taşımak için çalışacağız. Aracımızı temmuz ayında İngiltere'de düzenlenecek yarışlarda yürütmeyi planlıyoruz. 'AR-450' ismini verdiğimiz aracın üretiminde üniversite yarışları olduğu için 160 sayfalık kuralların dışına çıkamadık. Araç, saatte 160 kilometre hız yapacak. Şasimiz 40 kilogram çelik borulardan oluşuyor. Formula tipi lastik kullanıyoruz. Tek silindir benzinli motorla çalışacak. Düşük ağırlık yüksek torka sahip olmasından dolayı tek silindir kullanıyoruz. Şasesi tamamlamak üzere, sonraki aşamada montajına geçeceğiz."

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

6 comments on “Formula Aracımız İngiltere'ye Gitti”

  1. İşte böyle çalışmalara devam edilmesi gerekiyor.Daha çok fazla başarılara imza atacağız inşaallah.Bu haberlere sizlerin vasıtasıyla erişeceğimizi umut ediyorum.

  2. 160km hız bence çok ideal ve türk olması ayrı bir şey.AÜ yü bu konuda kutluyorum.

  3. Kabul etmemiz gerekiyor ki Türkiye artık her dalga ilerlemeye başladı. Hatta çoğu sporda birincilik ödüllerimiz var. Böyle haberleri gördükçe gurur duyuyorum..

  4. Keşke devrim otomobiline devam edebilseydik ama şuna inanıyorum ki yapabiliriz neden biliyor musunuz. Yedek parçaların tümü ülkemizde üretilmektedir neredeyse

  5. Sonunda türkler artık kendini göstermeye başladı ve araba konusunda çok geriyiz.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down