DİJİTAL PAZARLAMADA AÇIK ARA LİDER GOOGLE!

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 01/01/2016
Yakın zamanlarda Frédéric Filloux’un internetin dev şirketleri üzerine yaptığı bir araştırmada, hasılat ve kar marjı analizlerine göre; Google’ın çok para kazanması sadece arama motoru teknolojisi gücünden ve dominasyonundan kaynaklanmamaktadır. Çünkü Google dijital pazarlama alanından bir çok teknolojiye ve iş modeline sahip. Google’ın bu yeteneklerle bir yılda ulaştığı rakam 61 milyon dolar! Yanlış duymadınız… Google’ın bu […]

Yakın zamanlarda Frédéric Filloux’un internetin dev şirketleri üzerine yaptığı bir araştırmada, hasılat ve kar marjı analizlerine göre;
AAEAAQAAAAAAAAWwAAAAJGE5ZGI4NDY4LTJkMjMtNDk0MS1iYjFkLWVjZDc1NzBiNjQ1Nw
Google’ın çok para kazanması sadece arama motoru teknolojisi gücünden ve dominasyonundan kaynaklanmamaktadır. Çünkü Google dijital pazarlama alanından bir çok teknolojiye ve iş modeline sahip. Google’ın bu yeteneklerle bir yılda ulaştığı rakam 61 milyon dolar! Yanlış duymadınız… Google’ın bu rakamlara ulaşmasındaki en temel nedenlerden biri rakiplerine göre daha fazla kar edecek stratejilerinin olmasıdır.
Filloux’un araştırmasında birçoğumuzun internet dünyasından aşına olduğu, marka yapmış, dev şirketlere rastlıyoruz: Google, Facebook, LinkedIn, Twitter, The New York Times, The Guardian BuzzFeed…
Farkındaysanız saydığım bütün şirketler kullanıcılarının gözünde en faydalı içerik sağlayan bilgi kaynakları olmaya çalışıyor. Sağladıkları içerikle dev ekonomiye sahip bu şirketler bu paraları sizce nasıl kazanıyor?
Kim , Nasıl Kazanıyor?
Facebook’ta profilinizde dolaşırken, timeline dediğimiz kısmının solunda ve orta kısımda çıkan reklamları görmüşsünüzdür. Bu reklamlar sizin ilgi alanlarınız ya da yakın zamanda aramasını yaptığınız anahtar kelimeleriniz üzerinden oluşturulur.
Yani hiç biri tesadüfen karşınıza çıkmaz. Eğer sizinle gerçekten alakasız bir reklam görürseniz bilin ki o reklam verenin beceriksizliğidir! Sosyal medya devi Facebook’un kullanıcıları hakkında yüksek miktarda bilgiye sahip olması sayesinde hangi reklamı hangi kullanıcıya göstereceği konusundaki isabetliliği Facebook’un dijital pazarda oldukça başarılı bir profil çizmesini sağlıyor. Pazarlamacılar için işin daha da güzel bir tarafı Facebook reklam servisini sürekli geliştiriyor!
Tabii en basitinden şunu düşünüyoruz “kimin daha fazla kullanıcısı varsa o daha çok kazanıyor” Kısmen doğru, kısmen yanlış. Neden mi? Rakamlar bunu göstermiyor.
google-da-1-numara-olmak
Google bu listenin başında gelmesine karşın, sahip olduğu 1,2 milyar üye ile Facebook’un 1,4 milyar üyelik sayısının gerisinde kalıyor. Çünkü Facebook’a rakip olarak ortaya çıkardığı Google+, Facebook ile yıllardır sürdürdüğü mücadelede çok fazla yol alamadı. Çünkü Facebook sağladığı müşteri memnuniyeti ve hayata geçirdiği yeniliklerle ısrarla kullanıcı kaybetmediği gibi sürekli kazanıyor.
Tabii listedeki ilk iki dev şirket birbirine kısmen gelir ve kullanıcı sayısı olarak yakın olsa da, altındaki oyuncular ne gelir olarak ne de kullanıcı sayısı olarak yanına yaklaşamıyor.
Google Dijital Pazarlamada Tartışmasız Lider!
Google büyük resme bakıldığında en büyük oyuncu, dijital pazarlamanın bir numarası desek yanılmış olmayız. Facebook kullanıcıları günlük ortalama yaklaşık olarak 39 dakika gibi bir süre harcamasına rağmen bunu gelire çevirme konusunda Google almış başını gidiyor.
Tabloda çok net görebildiğiniz üzere Google’ın üye başına dijital pazarlama kazancı Facebook’dan 6 kat daha fazla. Twitter ve LinkedIn ise aradaki farkı kapatmak adına daha çok çalışması gerekiyor.
Kullanıcılarından En Çok Para Kazanan Şirket Hangisi?
Kullanıcıların beklentilerine göre uygun içerik ve reklamlar sunarak gelir elde etme tüm sosyal ağların ve dev internet şirketlerinin para kazanma stratejisidir.
Yukarıdaki tabloya baktığımız zaman Google’ın burada da liderliği kaptığını rahatça görebiliyoruz.
Buzzfeed, Guardian ve NYTimes gelir olarak rakipleriyle kıyaslanacak bir durumda değil. Twitter ve LinkedIn bunlarla karşılaştırılacak olursa; özgün görüntülenme başına daha fazla kazanç elde ediyor diyebiliriz ama yine de Facebook ve Google’ın yanına bile yaklaşamıyor.
Google ise kendisine en yakın olan sosyal medya devi Facebook’u neredeyse beşe katlamış durumda. Özgün görüntülenme başına aylık 277 milyon dolar kazancı ile Google inanılmaz bir kar marjı elde ediyor.
-Google Her Zaman, Her Yerde!
İnsanlar bir şey almak istedikleri zaman internete erişimleri varsa ilk hareket ettikleri adres Google oluyor. Google’ın arama sorgulaması yapılan anahtar kelimelere uygun arama sonuçlarını çıkarması. Kullanıcılarının aklını okurmuşçasına arama bitmeden aramayı tamamlaması ve kullanıcı memnuniyeti adına daha yaptığı bir çok optimizasyon sayesinde insanlar şunu biliyor “Google bilgi edinmek için güvenilir bir kaynak”.
Artık YouTube’a da sahip olan Google, görsel olarak da kullanıcılara hitap etmek de. Aynı zamanda youtube üzerinden kullanıcıları hakkında bilgi toplamakta. Arama sorgulamaları ve YouTube üzerinden elde edilen bilgi yığınları Google’ın sunduğu reklam hizmeti ile birleşince, internet üzerinden gelir elde etmek isteyenlerin ilk adresi GoogleAds oluyor.
Arama Motorları Reklam Satın Almada En Çok Tercih Edilen
Bu araştırmaya göre Guardian ve NYTimes küçücük bir pastayı paylaşırken sosyal medya devi Facebook ve arama motoru devi olan Google kullanıcılar tarafından reklam satın almak için daha çok tercih edilen seçenekler.
LinkedIn, geçtiğimiz iki sene içerisinde son derece iyi bir büyüme kaydetti. Kullanıcılarına sunmaya başladığı blog özelliği sayesinde artık LinkedIn daha fazla zaman geçirilesi ve ilginç bir site haline gelmeye başladı. Ama yine de verdiği reklam hizmeti ve başarısı düşünülürse Google’ın yanından bile geçemiyor. Bir kere verilen hizmet diğer opsiyonlara göre düşünüldüğünde pahalı duruyor ve analiz için sunulan araçlar son derece yetersiz. LinkedIn 2014 yılındaki toplam hasılatın sadece %20’sini reklamlardan kazandı.
Facebook’a bakacak olursak geçtiğimiz 18 ay içerisinde büyük ilerlemeler kaydettiğini görüyoruz. Artık reklamlar, sunulan içeriğin organikliğini bozmayacak şekilde haber akışına dahil ediliyor ve reklam verme aşamasında Google’a nazaran çok daha detaylı bir şekilde hedef kitlesi belirlenebiliyor.
Bütün bunlar hoş güzel ama Facebook reklamlarının Facebook alemi dışına çıkamıyor olması reklamlarınızın ulaşım alanını kısıtlı kılar. Bu yüzden Facebook bir şekilde dış dünyaya reklamlarını ulaştırırsa Google son derece sıkıntılı bir döneme girecektir.
Google’ın sıkıntıları burada bitmiyor. Bilgisayar kullanıcılarından elde ettiği gelir bir hayli yüksekken mobil araçlar üzerinden sunulan reklamlar konusunda kalıcı olmak hiç de kolay bir iş değil. Bir kere reklam verilecek alanlar bir hayli az ve reklamı veren kişiye ne kadar kazanç sunduğunu analiz etmek bir hayli zor. Google belki şu anda tepede bayrağı dikmiş olabilir ama geleceğin ne getireceği hiç belli olmaz.
Get-Top-Ranking-in-Google-Search-01

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

4 comments on “DİJİTAL PAZARLAMADA AÇIK ARA LİDER GOOGLE!”

  1. Google açık ara farkla lider olmayı bence hak ediyor. İleride Google için çalışmayı çok isterdim..

  2. Google her zaman bunu hakediyor,politikalarına uygun çalışanı hiçbir zaman madur etmemiştir bu yüzden lider google!

  3. Google pastanın her dilimini yemeye hazır durumda. Herkese kafa tutacak durumda. Sırf adwords reklamlarında parayı kazaniyor. Adnense soylemiyorum.

  4. Google ın bu alanda lider olmasına şaşırmamak gerekli.Birçok kişi google ı kullanıyor.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down