Çin WhatsApp’ı engelledi!

Çin, dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a erişimi engelledi.


Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Çin hükümeti tarafından engellendi. WhatsApp dışında FacebookTwitterInstagram gibi sosyal ağların kapatıldığı ülkede Google’ın bazı servisleri de çalışmıyor. WhatsApp’ta bir dönem görüntülü görüşme ve bazı özelliklerin kullanılması yasaklanmıştı. Bugün itibariyle WhatsApp tamamen yasaklandı.

WhatsApp’a erişim engeli kapsamında standart metin mesajları da dahil olmak üzere tüm özellikler devre dışı bırakıldı. Çin hükümetinin WhatsApp’ı engellemesi çok şaşırılacak bir olay değil. Çünkü WhatsApp şifrelenmiş mesajlaşma özelliği nedeni ile kullanıcıların konuşmalarının takip edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Erişim engeli sonrasında çoğu kullanıcı Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamalarından olan WeChat’e geçiş yapmak zorunda kaldı. WeChat geçtiğimiz günlerde gizlilik ayarlarıyla ilgili bir değişiklik yaptığını ve istenildiği taktirde bilgilerin bir çoğunu Çin hükümeti ile paylaşacağını açıklamıştı. Çin hükümetinin Facebook ve Instagram’dan sonra WhatsApp’ı da engellemesi üzerine Facebook cephesinden bir açıklama bekleniyor.

2 thoughts on “Çin WhatsApp’ı engelledi!

  1. çinde wechat canlandırmak için herşeyi yapıyor. Messiyi de oynatsan olmadı kardesım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir