Çin WhatsApp'ı engelledi!

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 29/09/2017
Çin, dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a erişimi engelledi. Teknoloji Sosyal Medya Çin WhatsApp'ı engelledi! Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Çin hükümeti tarafından engellendi. WhatsApp dışında Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağların kapatıldığı ülkede Google’ın bazı servisleri de çalışmıyor. WhatsApp’ta bir dönem görüntülü görüşme ve bazı özelliklerin kullanılması yasaklanmıştı. Bugün itibariyle WhatsApp tamamen yasaklandı. WhatsApp’a erişim engeli kapsamında standart metin mesajları da dahil olmak üzere tüm […]

Çin, dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a erişimi engelledi.


Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Çin hükümeti tarafından engellendi. WhatsApp dışında FacebookTwitterInstagram gibi sosyal ağların kapatıldığı ülkede Google’ın bazı servisleri de çalışmıyor. WhatsApp’ta bir dönem görüntülü görüşme ve bazı özelliklerin kullanılması yasaklanmıştı. Bugün itibariyle WhatsApp tamamen yasaklandı.
WhatsApp’a erişim engeli kapsamında standart metin mesajları da dahil olmak üzere tüm özellikler devre dışı bırakıldı. Çin hükümetinin WhatsApp’ı engellemesi çok şaşırılacak bir olay değil. Çünkü WhatsApp şifrelenmiş mesajlaşma özelliği nedeni ile kullanıcıların konuşmalarının takip edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.
1506592767_social-media-mobile-icons-snapchat-facebook-instagram-ss-800x450-3-800x450.jpg
Erişim engeli sonrasında çoğu kullanıcı Çin'in en popüler mesajlaşma uygulamalarından olan WeChat’e geçiş yapmak zorunda kaldı. WeChat geçtiğimiz günlerde gizlilik ayarlarıyla ilgili bir değişiklik yaptığını ve istenildiği taktirde bilgilerin bir çoğunu Çin hükümeti ile paylaşacağını açıklamıştı. Çin hükümetinin Facebook ve Instagram’dan sonra WhatsApp’ı da engellemesi üzerine Facebook cephesinden bir açıklama bekleniyor.
10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

2 comments on “Çin WhatsApp'ı engelledi!”

  1. çinde wechat canlandırmak için herşeyi yapıyor. Messiyi de oynatsan olmadı kardesım

  2. çin gitmemek lazım o zmn. wp'sız yaşayamam

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down