Yeni Adwords Düzenlemesi ile Neler Değişecek?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 23/02/2016
Google’ın gerçekleştirdiği yeni düzenleme ile artık Adwords (SEM) sonuçlarında sağda çıkan metin reklamlar tarihe karıştı. Google üst reklam alanını 4’e […]

Google’ın gerçekleştirdiği yeni düzenleme ile artık Adwords (SEM) sonuçlarında sağda çıkan metin reklamlar tarihe karıştı. Google üst reklam alanını 4’e çıkarırken bu durumdan tepki çekmemek için zaten verimsiz olan sağ taraftaki reklamları da kaldırarak oldukça yerinde bir hamle yapmıştır. Masaüstü reklamlar sadece sol tarafta görüntülenirken sağ taraf da Google Alışveriş Reklamları’na ayrıldı.
image
Google Mobil Aramalardaki Artışı Önemsedi
Google’ın böyle bir düzenlemeye gitmesinin ana sebebinin ise mobil kullanıcıların giderek artmasına bağlı olduğu düşünülüyor. Eski düzende masaüstünde solda 3 reklam, sağda ise daha fazla reklam sergilenebiliyordu. Fakat mobilde üst kısımda sadece ilk 3 reklam görüntülenebiliyordu. Giderek internet kullanıcılarının mobile kayması ile sağdaki reklamların sadece masaüstünde görüntülenmesinden dolayı bu taraftaki reklamların tıklanma oranları ve verimleri oldukça düşmüştü. Aynı zamanda organik sonuçların ters tarafında kalan sağ taraf direkt reklam algısını verdiği için de fazla tıklanma almıyordu. İnsanların okuma eğilimi de soldan sağa olduğu için, sayfada ilk olarak sol kısımdaki metinleri okuyup sağa pek bakmamaları da bir diğer etkenlerden biri olabilir. Sol üstteki reklamların sağ taraftaki reklamlara oranla daha fazla tıklanma almasının sebepleri arasında ise; organik sonuçlarla aynı hizada olmalarından dolayı organiğe yakın bir hava vermeleri ve sayfanın en üste yer almalarından dolayı da daha fazla tıklanmaya teşvik etmeleri var.
Google Alışveriş Reklamları Daha Popüler Olabilir
Bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda ve mobil aramaların masaüstü aramaların çok üstüne geçtiğini düşündüğümüzde Google’ın böyle bir değişikliğe gitmesi hiç de şaşırtıcı değil. Sağ taraftaki reklamlar tıklanma oranları göz önünde bulundurulduğunda, artık boş bir metin kalabalığı ve görüntü kirliliğinden başka bir şey değildi. Bu düzenleme ile Google Alışveriş Reklamları’nın sağda daha fazla ve daha büyük boyutlarla sergilenmesi sağlanarak e-ticaret reklamlarının önünün daha da açılması planlanıyor da olabilir.
Peki Bu Durum SEO’yu Nasıl Etkileyecek
Şimdi gelelim asıl kısıma, peki bu değişiklik SEO-SEM dengesinde ne gibi değişikliklere yol açacak? Olaya bu açıdan bakalım bir de isterseniz. Önceden Adwords’te sağlı sollu onlarca reklam yayınlanabiliyorken şimdi 4 üste 3 de altta toplam 7 metin reklam yayınlanabilecek. Eee o zaman bu durum da, reklam verenler arasındaki rekabeti daha da kızışacak ve CPC maliyetleri giderek artmaya başlayacak. Google tabi ki bu yaptığı değişiklik ile sizin cebinizi değil kendi cebini düşünecek ve daha fazla para kazanmaya başlayacak.
image
CPC Maliyetleri Artacak
Zaten alttaki 3 reklamdan üstekilere göre iyi bir verim gelmeyeceği belli, firmalar da üstteki ilk 4’e girebilmek için mecbur CPC ücretlerini arttırmak durumunda kalacak ve Adwords maliyetleri biraz daha şişecek. Artık Adwords reklamlarında 10-15 yer seçeneğiniz yok sadece 7 tane. İlk 4’e girmek de oldukça maliyetli hale gelecek bu durumun yarattığı rekabetten dolayı. İşte tam da bu sırada SEO çalışmalarının değeri biraz daha artacak. Çünkü bu durumla artacak olan Adwords reklam maliyetleri belli bir süre sonra karşılanamayacak hale gelebilir ya da reklamdan gelen karı düşürebilir. Yüksek maliyetlerle 7 firma ile kapışmaktansa daha az maliyet ile daha fazla verim getirisi olduğu bilinen SEO çalışmaları en mantıklı çözüm olacaktır. Bu durumun firmalar için SEO’nun önemini daha da arttırarak artık kaçınılmaz bir çalışma haline getireceğini düşünüyorum.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.
Top magnifierarrow-down