Yemek sipariş servisi Yemeksepeti'nin web sayfası ve mobil uygulaması çalışmıyor

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 30/11/2017
Yemek sipariş servisi Yemeksepeti'nin web sayfası ve mobil uygulaması çalışmıyor Bundan iki yıl önce Delivery Hero'ya satılan Yemeksepeti'ne son dakika haberine göre, bir süredir bazı servis sağlayıcılardan ulaşılamıyor. Sitenin uygulaması da iOS platformunda çalışamaz durumdaydı. Yemeksepeti, Haberturk.com'a konuyla ilgili bir açıklama yaptı Alan adını yenilemeyi unuttuğu düşünülen Yemeksepeti.com'a bazı servis sağlayıcılardan ulaşılmaya çalışıldığında aşağıdaki hata […]

Alan adını yenilemeyi unuttuğu düşünülen Yemeksepeti.com'a bazı servis sağlayıcılardan ulaşılmaya çalışıldığında aşağıdaki hata ekrana geliyordu. Akıllara alan adının güncellenmediğini getiren bu hata sonrasında kontrol ettiğimizde, alan adının 2021'e kadar uzatıldığını gördük. Ancak ne zaman uzatıldığı konusunda bir bilgi yok.
Alan adı yenilenmesi durumunda yönlendirmeyi sağlayan DNS sunucularının güncellenmesi 72 saate kadar sürebiliyor. Genellikle birkaç saatte düzelen bu sunucular güncellendiğinde, tüm internet sağlayıcılardan siteye erişimin mümkün olması bekleniyor. Bu durum, farklı servis sağlayıcılardan erişilememesini açıklıyor.

Alan adının kayıt tarihi 2021'e kadar geçerli gözüküyor.
KART BİLGİLERİ ÇALINDI MI KORKUSU
Fakat, bir başka ihtimal de, YemekSepeti'nin hack'lenmiş olması. Sitenin alan adı kayıtlarının tutulduğu servise erişim sağlayan hacker'lar başka bir adrese yönlendirmek ve kullanıcıların verilerini, kredi kartı bilgilerini çalmak için için alan adı sunucularını değiştirmiş olabilir. YemekSepeti de durumu fark ettiyse, sunucuları geri yönlendirmiş olabilir. Bu durumda, bazı servis sağlayıcılardan hizmete erişilememesi mümkün.

iOS mobil uygulamasında karşımıza gelen hata mesajı


SORUNUN SEBEBİ TEKNİK  ARIZAYMIŞ

Şirket haberimizden sonra konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve durumun teknik bir arızadan kaynaklandığını belirtti. Sorunu gidermek için çalıştıklarını belirten şirket yetkilileri, arızanın ne zaman giderileceği konusunda ise bilgi vermedi.KART BİLGİLERİNİ SAKLAMIYOR
Yetkililere kredi kartı bilgilerinin sitede tutulup tutulmadığını da sorduk. Yemeksepeti bu konuda ödeme şirketleri ile çalışıyor ve kendi sunucuları üzerinde herhangi bir üye kredi kartı verisi tutmuyor.
Bundan iki yıl önce uluslararası online yemek dağıtım ağı Delivery Hero, internet yemek dağıtım şirketi Yemeksepeti'ni 589 milyon dolara satın almıştı. Dünyada 29 ülkede 1.500 çalışanı ile 100 bin dolayında restoran ile çalışan Delivey Hero'nun yüzde 39 hissesi ise daha önce Türkiye'de çeşitli girişimlerde bulunan ama ülkeden çıkma kararı alan Alman iş geliştirme şirketi Rocket Internet'in elinde bulunuyor.
 

iOS ile web tarayıcıdan da siteye erişilemiyor

Yemeksepeti açılmayınca tweetler patladı!

 

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down