Yapay zeka dünyanın en iyi poker oyuncularını yendi

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 02/02/2017
Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamları No-limit Texas Hold’em oynayan bir yapay zeka programı geliştirdi. Bilgisayarlar önce satrançta sonra Jeopardy! bilgi yarışmasında insanları yenmeyi başardı. 2016’da bir başka zeka oyunu Go’da dünyanın en başarılı oyuncularını mağlup eden yapay zeka şimdi de pokerde kazandı. Dünyanın en iyi dört poker oyuncusu, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden (CMU) bilim adamları tarafından […]

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim adamları No-limit Texas Hold’em oynayan bir yapay zeka programı geliştirdi.

Bilgisayarlar önce satrançta sonra Jeopardy! bilgi yarışmasında insanları yenmeyi başardı. 2016’da bir başka zeka oyunu Go’da dünyanın en başarılı oyuncularını mağlup eden yapay zeka şimdi de pokerde kazandı.
Dünyanın en iyi dört poker oyuncusu, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden (CMU) bilim adamları tarafından geliştirilen bir yapay zeka (AI) programına 1,8 milyon dolar (1,4 milyon £) kaybetti.
Profesyonel poker oyuncuları; Dong Kim, Jimmy Chou, Daniel McAulay ve Jason Les, “Libratus” AI ajansını pokerin sınırsız heads-up Texas hold’em adlı versiyonunda yer aldı.
30 gün süren ve 120 bin elin döndüğü oyunda Libratus adlı yapay zeka oyuncusu 1,8 milyon dolar kazanmayı başardı. Günde 10 saat bilgisayar ekranıyla muhatap olan poker oyuncularının payına ise 200 bin dolarlık ödülü bölüşmek düştü. Libratus’un arkasındaki isimlerden biri olan Prof. Tuomas Sandholm, bu galibiyetin yapay zeka için büyük bir atılım, yeni bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.
10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down