Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan “Agosta 90B” sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu amacıyla yapılan uluslararası ihalede, bu denizaltıları tasarlayıp üreten Fransız firmaya karşı yarışan STM, büyük başarı göstererek ihaleyi kazandı. 1’i kesin, ikisi opsiyonlu 3 denizaltının modernizasyonunu ilgilendiren anlaşma, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM arasında, Türkiye’nin Pakistan Büyükelçiliği ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinin müşahitliğinde Rawalpindi/Pakistan’da imzalandı.
İmza sonrası proje hakkında bilgi veren STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, “Pek çok açıdan stratejik ve önemli olan bir projeyi kazandık. Kritik teknolojilerin ve zorlu mühendislik gereksinimlerinin yer aldığı bu projeyi, denizaltıyı yapan ve bu alanda bir dünya devi olan firmaya karşı kazanmış olmak, işin önemini daha da artırıyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizdeki denizaltıların modernizasyonunu tamamlamış, devamında da 6 adet Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde görev almıştık. Yerli projelerden kazandığımız tecrübe, uluslararası alandaki bu önemli ihaleyi almamıza büyük katkı sağladı. Bu sayede ilk defa ülke olarak denizaltı gibi yüksek teknoloji gerektiren bir alanda mühendislik ihracatı yapmış olacağız. Şunu da belirtmemde fayda var. Bu tip askeri platform projelerinde görünürde şirketler olsa da, arka planda anlaşmayı yapanlar, devletlerdir. Bu nedenle, bu süreçte bize büyük destek veren başta Savunma Sanayi Müsteşarlığı olmak üzere, ilgili tüm devlet birimlerimize ve bize güvenen kardeş ülke Pakistan yetkililerine buradan tekrar teşekkür ediyorum" dedi.
'Agosta 90B’ sınıfı denizaltıların modernizasyonuna yönelik proje kapsamında STM, anılan denizaltı gemilerinin tasarım ve üretimini gerçekleştiren Fransız DCNS Tersanesi ile son ana kadar zorlu ve uzun bir rekabet gerçekleştirdi. 16 Nisan’da başlayan ihale sürecinin sonucunda STM, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından teknik ve ticari olarak üstün bulundu ve ana yüklenici seçilerek sözleşme imzalandı. Modernizasyon faaliyetlerinin Pakistan’daki lokal bir tersanede yapılacağı projede, ilk denizaltı 45 ay sonra teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.
Söz konusu proje, askeri gemi sektöründe, STM’nin de tasarım, entegrasyon, inşa gibi rollerle görev aldığı MİLGEM projesi ile büyük atılım yapan savunma sanayi açısından büyük önem taşıyor. Çünkü ilk defa bir yurtdışı denizaltı projesi kapsamında bir Türk firma ana yüklenici olarak seçildi ve bu sayede ilk defa denizaltı tasarım ve mühendislik hizmeti ihracatı yapılmış olacak. Modernizasyon faaliyetleri kapsamında denizaltı gemisinin tüm sonar süiti, periskop sistemleri, komuta kontrol sistemi ile radar ve elektronik destek sistemleri değiştirilecek. Mevcut silah konfigürasyonunun değiştirilen sistemlerle entegrasyonu da gerçekleştirileceği proje kapsamında HAVELSAN ve Aselsan firmalarının sistemleri de ihraç edilmiş olacak. Savunma sanayindeki bu önemli kazanımın, diğer yurtdışı projelerinde STM’ye önemli avantaj sağlaması bekleniyor.
Pakistan ile daha önce Denizde İkmal Tankeri Projesi imzalayan ve askeri gemi bazında tek kalemde en büyük ihracaatı gerçekleştiren STM, denizaltı modernizasyon projesi ile Pakistan’da 2. projeyi gerçekleştiriyor olacak. Pakistan Deniz Kuvvetleri için büyük önem taşıyan Denizde İkmal Tankeri, 2 ay sonra Pakistan’ın bağımsızlık gününde törenle denize indirilecek.