Tumblr

Tumblr nedir? Nasıl Kullanılır
Tumblr Twitter tarzı bir micro blog sistemidir. Aslında micro blog ile blog arasında kalan bir sistemde sayılabilir. Bazı özellikleriyle ve görüntüsüyle bir micro blog gibi gözüksede,siz bu servis ile kendi blogunuzu da oluşturabilirsiniz.
Tumblr’nin yaygınlaşmasının en önemli nedeni Twitter ile gelişmeye başlayan micro blog fulyası. Malum günümüzde artık deprem olduğunda bile yapılan ilk iş mim atmak haline geldi. (Bkz. Deprem Twitter’da 8.8 Büyüklüğünde Hissedildi ) Ee hal böleyken bu tür servisler de git gide çoğalması ve yaygınlaşması normal.
Bunun dışında Tumblr kendi özellikleriyle de insanları kendine çekiyor. Kolay,fonksiyonel ve hızlı kullanımı onu diğerlerinden ayırıyor.  Diğer sosyal paylaşım siteleriyle olan bağlantılar sayesinde daha fonksiyonel,kurulum ve kullanımı daha kolay,tasarım sadeliği ve altyapısı ile de daha hızlı. Örnek tumblr sayfası için tıklayın.
Nasıl Üye Olunur?
http://www.tumblr.com/ adresine tıklayıp,açılan ekranda e-mail adresimizi,parolamızı ve kullanıcı adımızı (Tumblr URL’si) yazmamız yeterli. Daha sonra e-mail adresimize gelen aktivasyon maili ile üyeliğimizi tamamlıyoruz.
Nasıl Kullanılır?
http://www.tumblr.com/ adresinden login linkine tıklayıp e-mail adresimiz ve parolamızı yazarak micro blogumuza giriş yapıyoruz. Giriş yaptığımızda açılan sayfa blogun ”Dashboard” u yani anasayfasıdır. Buradan blogunuza yazı,resim,link,video,chat ve müzik ekleyebilirsiniz. Video,resim ve müzikleri başka sitelerden ekleyebileceğimiz gibi kendi bilgisayarımızdan Upload etmemiz de mümkün.
Görünüm Özelleştirilebilir Mi?
Görünüm olarak çok farklı alternatifler var sitede. Ayrıca başka sitelerdende tumblr temaları bulmak mümkün.  Tema değiştirmenin dışında sitenin genel ayarları,domain seçimi,facebook ve twitter entegrasyonu gibi ayarları http://www.tumblr.com/customize bu adresten yapabilirsiniz.

Top magnifier