Tiktok’ta Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 29/11/2021
TikTok Uygulaması Nedir? Dünyada yarım milyar insanın kullandığı en çok indirilen uygulamalar listesinde zirveye bırakmayan paylaşım platformu olan Tiktok, video oluşturma canlı yayın kurma ve video paylaşma platformudur. Tiktok ile kullanıcılar kendi kısa videolarına paylaşıp özel efekt filtreleri çıkartmalar ve etiketler ile sevdikleri sesleri ya da müzikleri videolarına eklemektedir. Bunun yanı sıra video kliplerini kesmek […]

TikTok Uygulaması Nedir?

Dünyada yarım milyar insanın kullandığı en çok indirilen uygulamalar listesinde zirveye bırakmayan paylaşım platformu olan Tiktok, video oluşturma canlı yayın kurma ve video paylaşma platformudur. Tiktok ile kullanıcılar kendi kısa videolarına paylaşıp özel efekt filtreleri çıkartmalar ve etiketler ile sevdikleri sesleri ya da müzikleri videolarına eklemektedir.

Bunun yanı sıra video kliplerini kesmek birleştirmek kırpmak  ya da kopyalamak için kullanıcılar Tiktok uygulamasını tercih etmektedir. Tiktok da yer alan videolar genellikle 15 saniye ile sınırlıdır fakat daha uzun hikayeler oluşturmak isteyen kullanıcılar videoları birbirine ekleyebiliyor.

TikTok Sosyal Medya Uygulamasında Yaş Sınırı Var Mı?

Pek çok sosyal medya paylaşım platformu da olduğu gibi Tiktok içinde yaş sınırlaması şartı aranmaktadır platformun koşullarına göre Tiktok kullanıcısı olmak için 13 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır 13 yaşından büyük fakat 18 yaşından küçük kullanıcıların ise Tiktok  kullanmak ya da  TikTok  hesabi açmak için ailelerinden izin almış olması gerekiyor.

 TikTok Ücretsiz mi?

Son zamanlarda  en çok indirilen uygulamalar kategorisinde yer alan Tiktok ücretsiz bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Tiktok üzerinden kolaylıkla akıllı telefon ve bilgisayar arasında dosya transferi yapılabilmektedir. Dolayısıyla kendi videolarınızı telefon ya da bilgisayar üzerinden paylaşabilme imkanına sahip oluyorsunuz .Bunun yanı sıra Tiktok Windows işletim sistemi üzerinde de uyumluluk gösteren bir yazılıma sahiptir. Bu sebepten dolayı bilgisayar ve telefonunuz arasındaki dosya alışverişinizi Tiktok ile sağlayabilirsiniz

 Tiktok’ta Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Tiktok üzerinden para kazanmak isteyen kullanıcılar öncelikle takipçi sayısını yükseltmeyi hedeflemektedir. Takipçi sayısı az olan kullanıcıların ne yazık ki Tiktok sosyal medya uygulaması platformundan para kazanması bir hayli zor seçenektir. Takipçilerini yükselten Tiktok kullanıcıları canlı yayın açarak bağışlar toplayabilir.  Aynı zamanda Tiktok uygulamasında yine aynı şekilde takipçi sayınızı yüksek tutarak satış ortaklığı yapabilme imkanına sahipsiniz. Satış ortaklığı yaparak anlaşmış olduğunuz herhangi bir markanın ürünlerini satıp gelir elde edebilmeniz mümkündür.

 TikTok Üzerinden Para Kazanmak için Kaç Takipçiye Sahip Olmak Gerekiyor?

Tiktok sosyal medya platformu ilk olarak 1000 takipçi şartı aranmaktadır. İlk 1000 takipçiye ulaşan Tİktok kullanıcıları para kazanmaya başlar. Bunun yanı sıra sponsor desteği alan kullanıcıların Tiktok da para kazanma olasılığı daha yüksektir.

Tiktok Üzerinden Canlı Yayın Açma Koşulları Nelerdir?

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Tiktok üzerinden canlı yayın açma işlemi oldukça basit bir aşamadan ibarettir. Öncelikle Tiktok üzerinden canlı yayın açmak için hizmet şartları kapsamında 16 yaş ve üstü olmak gerekmektedir. Tiktok sosyal medya uygulaması kullanıcılarına sunulan bir diğer şart ise  hesaplarda yer alan takipçi sayısıdır.

Tiktok üzerinden canlı yayın açmak için minimum 1000 takipçiye sahip olmak gerekmektedir.

Tiktok Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Açılır?

Son zamanların en çok indirilen sosyal medya platformu olan Tiktok uygulaması canlı yayın açma  özelliği ile bilinmektedir. Canlı yayın açmak için gerekli koşulları sağlayan kullanıcılar Tiktok uygulamasını indir evdekilerin de ekranın alt kısımda yer alan + simgesine dokunmalıdır.

Kamera seçeneğinin yanında yer alan ‘’ Başla’’ düğmesine basılmalıdır. Bir sonraki işlemde canlı yayın için bir resim ve başlık seçilmelidir. Ardından ‘’Canlı Yayına Geç’’seçeneğine tıklamalı. Burada  canlı yayın esnasında kamerayı çevirmek, yorumları filtrelemek, moderatör eklemek ve efekt eklemek için üç noktaya dokunmanız yeterlidir.

Kullanıcılar Tiktok Üzerinden Engellendiğini Nasıl Anlar?

Dünyanın en çok indirilen uygulamaları arasında yerini alan  Tiktok, milyonlarca kitleye hizmet vermektedir. Tiktok üzerinden kişilerin engellendiğini öğrenmesi oldukça kolay  bir durumdur  öncelikle kişinin hesap adını arama bölümüne yazması gerekiyor. Eğer hesap adı arama bölümünde yer almıyorsa hesap silinmiştir ya da engellemiştir. Hesabın ismi gözüküyorsa ‘ takip et ‘ seçeneğine tıkladığınızda ‘’kullanıcı  gizlilik ayarları nedeniyle bu hesabı takip edemezsiniz’’ uyarısı ile karşı karşıya kalırsanız engellenmiş olursunuz.

Tiktok Engeli Nasıl Kaldırılır?

Özellikle belirtilmesi gerekir ki Tiktok sosyal medya uygulaması üzerinden yalnızca siz karşı tarafın engelini kaldırabilirsiniz.  Dolayısıyla siz engellemiş olan Tiktok kullanıcısının engelini kaldırma hakkına sahipsiz. Karşı taraf sizi engeller ise bu engeli kaldırmanız mümkün değildir. Tiktok’tan başak bir kullanıcının engelini kaldırmak için öncelikle kişinin profiline gidin. Ardından sağ üst kısımda yer alan 3 noktalı simgeye dokunun. Burada engeli kaldır kutucuğuna basarak  Tiktok kullanıcısının hesabını kolaylıkla engelden çıkarabilme hakkına sahipsiniz.

İçerik Üreticiler Tiktok ‘da Nasıl Kazanabilir?

İçerik üreticiler için Tiktok her daim alternatif gelir kapısı olmuştur. İçerik üreticiler Tiktok Creator Market Place üzerinden markalarını ve içeriklerini Tiktok’ta iş birliği yaparak para kazanabilir.

Tiktok Çocuklar İçin Güvenilir Mi?

Son dönemlerin en çok kullanılan uygulamalarından biri olan Tiktok, aslında çocuklarınız için hiç de masum bir uygulama olarak yer almıyor. Özellikle yapılan araştırmalara göre Tiktok da bulunan şiddet, hakaret, cinsellik gibi içerikler çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Tiktok Sosyal Medya Uygulamasının Zararları Nelerdir?

 Dünyanın en çok indirilen uygulamalarında zirvede yerini alan Tiktok’un aslında hem çocuklara hem de yetişkinlere oldukça fazla zararı bulunuyor. Özellikle Tiktok uygulaması sonsuz bir akış seçeneği sunduğu için Tiktok kullanan bireylerde bağımlılık meydana gelmesi kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra cinsel içerikli, şiddete yönelik ,alkol, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı maddelere özendirme Tiktok sosyal medya uygulamasında yer alıyor. Bu zararlı alışkanlıklar Tiktok videolarında oluşturulup yayınlanıyor. Tiktok zararları bununla da bitmiyor. Özellikle belirtilmesi gerekir ki Tiktok hesabı açtığınızda bilgileriniz güvenilirliğini yitiriyor. Bu sebepten dolayı siber güvenlik açısından Tiktok sosyal medya  uygulaması kullanıcılara oldukça fazla zarar veriyor.

Bunun yanı sıra Tiktok sosyal medya uygulaması telefonunuza da ciddi zarar veriyor. Telefonu kapatsanız dahi Tiktok, verilerinize hızlı bir şekilde erişim sağlayabilme imkanına sahip olabiliyor. Dolayısıyla Tiktok istediği gibi cinsel  ve şiddet içerikli videoları kopyalayıp sizin telefonunuza aktarım sağlayabiliyor. Bu durumda ne yazık ki suçlu siz oluyorsunuz. Tiktok  özellikle telefonunuza virüs de yayabilme imkanına sahip olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bir Tiktok Videosu Nasıl Şikayet Edilebilir?

Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan Tiktok sosyal medya platformu üzerinden herhangi bir videoyu şikayet etme işlemi oldukça basit bir aşamadır. Öncelikle şikayet etmek istediğiniz videoyu neden şikayet ettiğinizi belirlemelisiniz. Örnek verecek olursanız eğer Tiktok videosu topluluk kurallarını ihlal eden şiddet ve cinsel içerikli görüntülerden oluşuyorsa ya da alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelere özendirme adı altında değerlendiriyorsa videoyu bildirmek için sağ alt köşede yer alan Paylaş butonuna hafifçe dokunun. Bir sonraki aşamada karşınıza Bildir seçeneği çıkacaktır. Bildir kutucuğuna bastıktan sonra videoyu şikayet etme nedeninizi seçerek göndere basmayı unutmayınız.

Tiktok Sosyal Medya Uygulamasında  Video Silme Nasıl Yapılır?

Tiktok sosyal medya platformunda  beğenmediğiniz videoları silmek oldukça kolay bir aşamadır. Öncelikle silmek istediğiniz videoya tıklayıp sağ alt köşede yer alan kutucuğa basınız. Karşınıza çıkan menüde ‘’sil’’ kutucuğuna basarak kısa bir süre içerisinde videonuzu silebilme hakkına sahipsiniz.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down