Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 26/11/2021
Sosyal medya uzmanı olmak için gerekli koşullara baktığımızda ilk önce  kişilerin sosyal medya alanında yeterli bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İyi analiz yapabilmek sosyal medya uzmanlığında oldukça önemli bir avantajdır. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanı olabilmek için mümkün olduğu kadar kişilerin bilgisayar programlarını iyi kullanıp yönetebilmesi en önemli hususlardan biridir. Sosyal Medya Uzmanı Olabilmek İçin […]

Sosyal medya uzmanı olmak için gerekli koşullara baktığımızda ilk önce  kişilerin sosyal medya alanında yeterli bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İyi analiz yapabilmek sosyal medya uzmanlığında oldukça önemli bir avantajdır. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanı olabilmek için mümkün olduğu kadar kişilerin bilgisayar programlarını iyi kullanıp yönetebilmesi en önemli hususlardan biridir.

Sosyal Medya Uzmanı Olabilmek İçin Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin resmi bir eğitim alma şartı aranmamaktadır. Fakat alanında oldukça iddialı sosyal medya uzmanı olmak için üniversitelerin iletişim fakültelerine bağlı  Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü ya da Yeni Medya ve İletişim Bölümü okunmalıdır. Bunun yanı sıra Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya, Sosyal Medya Uzmanlığı gibi eğitimleri alan bireyler bu alanda oldukça avantajlı olarak yer almaktadır.

Bunun yanı sıra  eğitim süresince kişilere  sosyal medya platformlarının tanıtılması ,en uygun etkili görsellerin oluşturulması, sosyal medyada reklam oluşturma aşamaları, pazarlama stratejilerin doğru ve etkin bir şekilde oluşturulması, SEM arama Motoru Bazlı Pazarlama kampanyaları oluşturma, sosyal medya raporlama gibi eğitimler de verilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimine Kimler Katılma Hakkına Sahiptir?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler başta olmak üzere  Freelance sosyal medya uzmanı olmak isteyenler, kurumların halkla ilişkiler departmanında çalışanlar, reklam ajanslarının sosyal medya birimlerinde yer alan bireyler, dijital içerik geliştirme uzmanı olmak isteyenler, sosyal medya ve arama motoru reklamlarında kendini geliştirmek isteyen katılımcılar, hedef kitleyi göz önünde bulundurarak reklam yapmak isteyen kobiler, üniversitelerin reklam ve halkla ilişkiler bölümünde okumuş öğrenciler, dijital pazarlamada konumunu yükseltmek ve kar oranını arttırmak isteyen firma yetkilileri sosyal medya uzmanlığı eğitimine kolayca katılabilme hakkına sahiptir. Eğitimde başarılı olan katılımcılar katılım ve başarı sertifikası almaya hak kazanırlar.

Eğitim Sonunda Neler Öğrenmiş Olacaksınız?

Sosyal medya uzmanlığı eğitimlerini bitiren birey artık kolayca özgün ve nitelikli dijital içerikler  üretip geliştirebilmektedir. Bunun yanı sıra bütün sosyal medya mecralarını etkili ve kolay bir şekilde kullanabilmektedir. Özellikle pazarlama stratejilerini oluşturabilmektedir. Tüm sosyal medya platformlarında etkili görseller ve reklamlar oluşturabilir. Sosyal medya reklamlarını kolaylık ile raporlamaktadır. Sosyal medya hesaplarında bulunan veri analizlerini kolayca  analiz edebilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanlığı eğitimini başarıyla bitiren kişiler statik ve dinamik web sitelerinin yayınlanma aşamalarını kolayca takip edebilir. Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO araçlarını uygulayabilir ya da kolayca kullanabilir. Yine aynı şekilde dinamik siteler için gerekli yapılandırma aşamasını kolayca izleyebilir, raporunu tutabilir ve yapılandırabilir. Özellikle belirtilmek gerekir ki bireyler  sosyal medya uzmanlığı eğitimi aldıktan sonra rahatlıkla SEM(Arama Motoru Bazlı Pazarlama) kampanyalarını oluşturup detaylı olarak raporunu oluşturabilir.

Sosyal Medya Uzmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Öncelikle sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişi iyi analiz yapabilmelidir. Sözlü ve yazılı iletişim becerisinde oldukça başarılı bir performans sergilemelidir. Analitik düşünme yeteneği oldukça gelişmiş olmalıdır.

Sosyal Medya Uzmanı Kaç Yıl Okumalıdır?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin mutlaka 4 yıl boyunca üniversite eğitimi alması gerekmektedir. Ancak üniversitelerde okunmuş olunan bölümün burada pek bir önemi yoktur. Herhangi bir üniversite bölümünden mezun olan bireyler sosyal medya uzmanlığı alanında eğitimleri katılarak sertifika alıp bu alanda kolayca işe başlayabilmektedir.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olabilmektedir?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle analitik düşünebilme yeteneğinin güçlü olması gerekir. Üretken olmak, iletişim yönünde kuvvetli olmak , yaratıcılığını ve üretkenliğini geliştiren bireyler rahatlıkla sosyal medya alanında eğitim alıp sertifika sahibi olabilmektedir. Sosyal medya uzmanlığında güçlü gözlem yeteneğine sahip olmak oldukça önemli kriterlerden biridir.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olamaz?

Özellikle sosyal medya uzmanı hakkında yeteri düzeyde bilgi sahibi olmayan bireylerin sosyal medya uzmanı olabilme şansı oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra analiz yeteneğini geliştirmemiş olan bireyler de yine aynı şekilde sosyal medya uzmanı olamaz. Bir de özellikle belirtilmesi gerekir ki sosyal medya uzmanlığı alanında çalışmak isteyen bireylerin gerekli bilgisayar programlarını kullanması gerekmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Maaşı Nasıldır?

Genellikle sosyal medya uzmanının maaşı 5000 TL ve  15.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Sosyal medya uzmanlığında kişinin kıdemi,çalışma süresi ve çalıştığı şirketi alacağı maaşa göre değişmektedir. Mesleğine henüz yeni başlayan kişilerin genelde maaşı 5000 TL iken alanında oldukça uzmanlaşmış kişilerin maaşı 15.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Zorluğu Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi sosyal medya uzmanlığının da çeşitli zorlukları yer almaktadır. Özellikle mesleğe yeni başlamış bir sosyal medya uzmanının kazandı genelde düşük fiyattadır. Kamuda çalışma imkanının yeterince sağlanılmamış olması bu meslekte dezavantaj bir durumdur. Analitik düşünme yeteneğine sahip olmayan kişiler bu meslekte oldukça fazla zorlanmaktadırlar.

Sosyal Medya Uzmanı Staj Koşulları ve Süresi Nedir?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler ortalama olarak 2-3 ay staj derslerine katılım sağlamaktadırlar. Bu süreç içerisinde 500-800 TL arasında maaş alırlar. Sosyal medya uzmanı stajını yapan bireyler  başta görsel tasarımı olmak üzere içerik planlaması ve içerik araştırması gibi işlerde görev yapmaktadırlar.

Sosyal Medya Uzmanı Nerelerde Çalışabilme İmkanına Sahiptir?

Sosyal medya uzmanı başta  E-ticaret firmaları olmak üzere iletişim ajanslarında ve  kurumlarda yer alan sosyal medya departmanlarında  kolayca çalışabilme imkanına sahiptir.

Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya uzmanı olan kişiler kendi iş yerini açma hakkına sahip olurlar. Kişilerin yaratıcılığı ve analitik düşünme yeteneğini geliştirme de oldukça önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra alanında tanınmak isteyen bireyler için sosyal medya sektöründe pek çok seçenek yer almaktadır.

Yurt Dışında Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yurt dışında sosyal medya uzmanı olmak isteyen bireylerin öncelikle yurt dışında çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Çalışma izni olmayan bireyler ne yazık ki sosyal medya uzmanı olarak yurt dışında çalışma hakkına sahip olamaz. Bunun yanı sıra seyahat edilecek ülkenin ana dilini  konuşabilmek oldukça önemli hususlardan biridir. Sosyal medya alanında uzman olmak isteyen kişilerin mutlaka yurt dışında geçerli diploma alması gerekmektedir.

Yurt Dışında Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle yurt dışında sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler yabancı dillerini geliştirmektedirler. Bilgi birikimini geliştirmek açısından yurt dışında çalışmak her daim avantajlı bir seçenektir. İleri dönemlerde kendi ülkesine dönen bireyler daha iyi kurumlarda çalışma imkanına sahiptir.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya uzmanı öncelikle marka ve isim bilinirliğini arttırmada önemli bir görev üstlenmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya uzmanı pazarlama faaliyetlerini geliştirir. Strateji planlamaları ile satışları arttırır.

Sosyal Medya Uzmanı Hangi Programları Bilmelidir?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin  başta Hootsuite olmak üzere Buffer, Do Share, Post Planner, Sprout Social, Friends Me, Social Clout, Feedly gibi programları yeterince iyi düzeyde biliyor olması oldukça önemli bir kriter olarak karşınıza çıkmaktadır.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down