SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÇEKİLİŞ YAPMAK

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 14/04/2022
                   Sosyal medya üzerinden çekiliş yapmak markanın bilinirliğini arttırmak yeni takipçiler elde etmek son zamanlarda oldukça popüler itesi yüksek bir pazarlama aracı olmaya hız kazandı pek çok marka ürünlerini tanıtmak, takipçi sayılarını arttırmak ve markasını rekabet ortamında sunmak için bu yöntemi tercih etmektedir. Peki sosyal medya platformu üzerinden çekiliş yapmak ne kadar doğru? Sosyal medya […]

                  

Sosyal medya üzerinden çekiliş yapmak markanın bilinirliğini arttırmak yeni takipçiler elde etmek son zamanlarda oldukça popüler itesi yüksek bir pazarlama aracı olmaya hız kazandı pek çok marka ürünlerini tanıtmak, takipçi sayılarını arttırmak ve markasını rekabet ortamında sunmak için bu yöntemi tercih etmektedir. Peki sosyal medya platformu üzerinden çekiliş yapmak ne kadar doğru? Sosyal medya çekilişi yaparken bilmeniz gereken hususlar nelerdir? Çekilişlerin yasal boyutları nelerdir? Gelin bu yazımızda bu konuları ele alalım

Çekiliş yapmak için;

 •  Sosyal Medya Uygulamasında Çekiliş Yaparken Bilmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?
 • Çekilişe Katılım Koşulları Zor Olmamalıdır
 • Güvenilir Hizmet Veren Uygulamalara Kaydolun
 • Çekiliş Zamanı Kısa Olmalıdır
 • Bunun Yanı Sıra Çekilişinizin Tanıtımını Mutlaka Yapınız
 • Etkileyici Bir Çekiliş Gönderisi Başlığı  Bulmalısınız
 • Doğru Hastag Kullanımı Çekiliş Sürecinin Olmazsa Olmazıdır
 • Adaletli Çekiliş Yapmaya Özen Gösteriniz.

 Sosyal Medya Uygulamasında Çekiliş Yaparken Bilmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Sosyal medya uygulamanızda çekiliş yapma sürecimizde dikkat etmeniz gereken pek çok husus yer almaktadır öncelikle çekilişinin amacını ve hedefini belirlemeniz gerekmektedir yapmış olduğunuz her çekilisin farklı amaç ve hedefleri bunmaktadır. Kullanıcılarınızın hangi kesime hitap edeceğinizi ya da hangi amaçlar üzerine bu çekilişi gerçekleştireceğinizi bilmeleri gerekmektedir. Web sitenize trafik oluşturmak beğeni ya da yorum almak sosyal medya hesabınıza takipte sayılarını artırmak bazı blog içeriklerinize aktarma yapmak elbette sosyal medya platformlarında çekiliş yapmanızın amaçlarından birkaçıdır. Sosyal medya hesabınızda çekiliş yaparken size en çok yardımcı olacak çekiliş sonrasında oldukça ilgi çeken bir ödülü ortaya koymanızdır. Ortaya koyduğunuz çekiliş hediyesi her daim katılımcı sayılarının artması ve azalması yönünde büyük rol oynar. Ödül büyük ise katılımcılar fazla olur. Ödül küçük ise ilgi çekici niteliğe sahip olmadığı sürece katılımcı sayısı da az olur. Bunun yanı sıra sitenizde alışverişler esnasında geçerlilik gösterecek kupon paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Kullanıcılar  internet  sayfanızda alışveriş yaparken bu kupondan yararlanabilmektedir

Çekilişe Katılım Koşulları Zor Olmamalıdır

Karmaşık listeler halinde hazırlanan çekiliş katılım koşulları kullanıcıları çekilişe katılmaktan vazgeçirebilir. Bu durum göz önüne alındığında kısa anlaşılır çekiliş katılım koşulları hazırlamanız gerekir. Genellikle çekilişlerde gönderi paylaşımın altına kullanıcıların başka kullanıcıları etiketlemeleri ya da sayfayı takip etmeleri talep edilmektedir. Burada birden fazla kullanıcı adı etiketinde bulunabilir.

Güvenilir Hizmet Veren Uygulamalara Kaydolun

Güvenilir hizmet veren çekiliş uygulamaları elbette size büyük bir katkı sağlayacaktır. Özellikle çekili süreci bittiği zaman çekilişte kazananın açıklamanız için mutlaka profesyonel ve güvenilir hizmet güvencesi ile çalışmış bir program kullanmanız gerekmektedir.

Çekiliş Zamanı Kısa Olmalıdır

Sosyal medya üzerinden çekiliş yapacaksanız süreyi çok uzun tutmak kullanıcıların çok çabuk sıkılmasına zemin hazırlamaktadır. çekiliş süresi uzadığı zaman  kullanıcılar çekilişi genelde pek dikkate almazlar. Çekiliş  sürenizin belirli bir zaman dilimi içerisinde yer alması son derece önemli hususlardan biridir.  Çekiliş sürecine tavsiye verecek olursak 24 saatlik bir sürçe oldukça yeterli bir durumdur.

Bunun Yanı Sıra Çekilişinizin Tanıtımını Mutlaka Yapınız

Tanıtımı olmayan çekilişlerin katılımcılarda oldukça düşük seviyede yer almaktadır. Tanıtım esnasında arka plan fonunuz, ses tonunuz, çekiliş esnasında jest ve mimiklerini, videonuzun kaliteli olup olmadığı oldukça dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Etkileyici Bir Çekiliş Gönderisi Başlığı  Bulmalısınız

Çekiliş öncesinde pek çok diğer sosyal medya platformlarından da çekiliş duyurusunda bulunabilirsiniz ilginç ve küçük çekiliş duyurusu yapmak kullanıcılarınızın artmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapmış olduğunuz çekiliş tanıtımlarında çekiliş ödülünü ve tarihini mutlaka bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra çekilisin hangi platform üzerinden yapılacağını belirtmek de çekiliş esnasında herhangi bir aksaklık ve gecikmenin önüne geçebilir kriterde yerini almaktadır.

Doğru Hastag Kullanımı Çekiliş Sürecinin Olmazsa Olmazıdır

Son olarak sosyal medya platformlarında çekiliş esnasında ya da öncesinde kullanmış olduğunuz hastaglere dikkat etmeniz gerekir. Çekilişinizde yer alacak olan hastag mutlaka konuyla ilgili olmalıdır. Konu ile ilgili olan hastaglar daha fazla kullanıcıların çekilişinize erişmelerine yardımcı olmaktadır.

Adaletli Çekiliş Yapmaya Özen Gösteriniz.

Çekiliş esnasında adil davranmak her daim özen gösterilmesi gereken mühim bir konudur. Peki çekiliş esnasında nasıl adil davranmamız gerekir? Eğer çekilişte adil davranmak istiyorsanız  çekiliş sonuçlarının belirlenmesinde ve açıklanmasında  kullanıcılar önünde çekilişi başlatmalısınız.  Çekiliş  esnasında rastgele seçim yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra özellikle belirtilmesi gerekir ki kazanan kişiyi mutlaka kullanıcılara açıklamalısınız.

 Sosyal Medya  Platformu Üzerinden Çekilişinizi Başarılı Yapmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Sosyal medya hesabınızda kaliteli çekiliş yapmak istiyorsanız bu yazımızda  size çekiliş esnasında başarı sağlayacak  bazı ipuçlarını paylaşmak istedik.

 • Çekilişinize katılmak isteyen influencerlar varsa onları mutlaka  takip edip onlarla iletişim halinde olmanızı tavsiye ederiz.
 • Sosyal medya hesaplarınızdaki  hikayelerinizde  geri sayım çıkartmalarını kullanarak çekilişinize  katılımcı davet edebilirsiniz.
 • Kullanıcılar  çekiliş esnasında yorumlarda bulunmuşsa onlara mutlaka nazikçe cevap vermelisiniz.
 • Sizi takip eden  kullanıcılarınıza rica ederek kullanıcıların çekilişinizi hikayelerinde paylaşmalarını rica edebilirsiniz.
 • Takipçilerinize çekiliş sürecinden önce çekilişe katılmaları konusunda ikna ediniz.
 • Çekilişinizde hastagleriniz doğru yazılmış olması oldukça önemli bir husustur.
 • Hastagler  çekilişiniz ile ilgili olmalıdır.

Çekiliş esnasında, öncesinde ya da sonrasında kesinlikle  “piyango” sözcüğünü kullanmamanız gerekir

 • Promosyon ürünleriniz var  işbirliği kurmadığınız hiçbir kişiyi ya da markayı hikayelerinizde  etiketlememelisiniz.

Kimler Sosyal Medya Platformu Üzerinden Çekiliş Yapabilme Hakkına Sahiptir?

Sosyal medya hesabınızda çekiliş yapmak istiyorsanız mutlaka ticari faaliyetler yapmakta olan tüzel ya da gerçek kişilik vasfına sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra dernekler ,cemaatler, spor kulüpleri, vakıflar, emeklilik ve yardımlaşma sandıkları ve okul aile birlikleri çekiliş düzenleme hakkına sahiptir.

Sosyal Medya Platformunda Çekiliş Yapmadan Önce İzin Alınmazsa Uygulanacak Yaptırımlar Nelerdir?

Eğer sosyal medya platformunda yönetmelik kararlarına uymazsanız hapis cezaları ve adli para cezaları tarafınıza uygulanabilir. Çekiliş taahhüdünü yerine getirmeyen sosyal medya kullanıcıları adli para cezasına yüz bin liradan on milyon liraya kadar hapis cezasına da iki aydan iki yıla kadar cezaya çarptırılmaktadır. Mümkün olduğu kadar sosyal medya platformunda çekiliş yapmak için belirli kurallara uyum sağlamanız gerektiğini unutmamanız gerekir.

Sosyal medya üzerinde düzenlenmekte olan çekilişler karşılığı nakit olmayan Çekilişler Yönetmenliği tarafından düzenlenmektedir. Buradaki her türlü yetki ve izinler Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Özellikle son zamanlarda Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü çekiliş izinleri ve denetimlerinde tedbirleri oldukça fazla arttırmış ve fenomen olan kullanıcılara influencerları ciddi yaptırımlar yapmıştır.

Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Çekilişlerin Yasal Boyutları  Nelerdir?

Sosyal medya uygulaması kullanıcıysanız bazı kurallara dikkat etmenizde oldukça büyük yarar vardır. Özellikle yasa dışı uygulanacak işlemler ne yazık ki yalnızca hesabınızın kapanmasına değil aynı zamanda maddi ve adli  cezalara zemin hazırlamaktadır. Eğer sosyal medya hesabınızda çekiliş yapmak istiyorsanız mutlaka yönetmelik kararlarını dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü eğer yönetmelik kararlarına uyum sağlamadan çekiliş yaparsanız bu durum fark edildiği zaman  ciddi yaptırımlara maruz kalırsınız. Bu yaptırımlarda özellikle para cezası ve adli işlem tarafınıza başlatılır. Eğer etrafınızda yönetmelik kararına uyum sağlamadan  çekiliş yapan sosyal medya kullanıcıları varsa bu durumu başta Milli Piyango İdaresi Müdürlüğüne, ALO 150 numaralı Cimer İhbar hattına ya da savcılıklara durumu açıklamak üzere şikayette bulunabilirsiniz. Genellikle sosyal medya üzerinden çekilişleri gerçek ve tüzel kişiler, spor kulüpleri, dernekler, cemaatler, vakıflar, okul aile birlikleri ya da  emeklilik ve yardımlaşma sandıkları kullanmaktadır.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down