Son dönemlerde sosyal medya kullanıcılarının, "Resmileşti dikkat" başlığı altında yaptığı paylaşımların hukuki bir boyutunun olmadığı bildirildi.

'Resmileşti dikkat' paylaşımlarına inanmayın

Son dönemlerde sosyal medya kullanıcılarının, "Resmileşti dikkat" başlığı altında yaptığı ve hesaplarındaki verilerin farklı amaçlarla kullanılması halinde ortaya çıkabilecek sorumluluğu kabul etmeyecekleri yönündeki paylaşımların hukuki bir boyutunun olmadığı bildirildi.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belli aralıklarla sosyal medyada ortaya çıkan ve kullanıcıların her seferinde paylaşmaktan kendini alıkoyamadığı bu tarz yazıların asılsız olduğunu söyledi.

"Sosyal medya hesabınızdan bir insana hakaret, küfür ettiyseniz bu her şartta suç oluşturur"

Son dönemlerde sıklıkla ortaya çıkan asılsız paylaşımlara değinen Antmen, şöyle devam etti:

"Gördüğümüz kadarıyla birçok kişi sosyal medya hesabında 'Jandarma Genel Komutanlığı ve MİT tarafından resmileşti dikkat', 'Başka bir sayfam yoktur', 'Benim bilgim dışında yapılan paylaşımlardan Facebook sorumludur' gibi kopyala yapıştır şeklinde paylaşımlarda bulunuyor. Bunun hiçbir geçerliliği ve hukuki anlamı yok. Bunu yapsalar ne olur? Yapmaları kendileri açısından bir suç oluşturmuyor ama boşu boşuna paylaşımlarda bulunuluyor. Bu durumu ikiye ayırmak gerekiyor. Eğer kendi sosyal medya hesabınızdan bir insana hakaret, küfür ettiyseniz bu her şartta suç oluşturur. Facebook'ta yer alan açıklamalar, beyanlar, hakaretler benim özel ilgi alanım diyemezsiniz. Nasıl birinin yüzüne hakaret ve küfür edemeyecekseniz sosyal medya hesabınızda da bunu yapamazsınız. Tabii sosyal medya hesapları kırılıyor, hackleniyor veya sahte hesaplarla aynı kişi adını taşıyan farklı hesaplar açılabiliyor. İşte bunlarda sizin bir sorumluluğunuz yok. Bunu da IP adreslerini takip ederek ortaya çıkarabilirsiniz. Sizin IP adresiniz olduğu anlaşılırsa sizin sorumluluğunuz var. Eğer sizin IP adresiniz değilse zaten sorumluluğunuz yok."

Antmen, sosyal medyada suç teşkil edecek paylaşımlarda kimsenin sorumluluğu üzerinden atamayacağını dile getirerek, kullanıcıların bu alanları kullanırken belli sorumlulukla hareket etmesi gerektiğine dikkati çekti.

"Sosyal medyalarımızda suç oluşturacak paylaşımlarda bulunmamalıyız"

Sosyal medya kullanıcılarına önerilerde bulunan Antmen, şunları kaydetti:

"Öncelikle her birimiz sosyal medyalarımızda suç oluşturacak paylaşımlarda bulunmamalıyız. İnsanlara, devlet büyüklerine veya başka kişilere hakarette bulunmamalıyız, küfür etmemeliyiz. Yani Türk Ceza Kanunu'nun suç saydığı fiil ve eylemleri Facebook hesabınızda yaparsanız bu suçtur. Eğer hesabınız çalındı veya yenisi açıldıysa bunu en kısa zamanda şikayet etmeniz gerekiyor. Emniyetin, internet bilişim suçları adında birimi var ve buraya bildirilmesi gerekiyor ayrıca bu hesabın kapatılmasını Facebook'tan da isteyebiliyorsunuz. Sosyal medya kullanıyorsanız gözünüz açık olacak ama böyle, 'resmileşti dikkat' başlığı altında yapılan paylaşımları yapmanızın herhangi bir anlamı yok, sorumluluktan da kurtarmaz, hukuki olarak da herhangi bir geçerliliği yok. 'Ben sorumlu değilim, Facebook sorumlu' demenin de bir anlamı yok. Çünkü herkes Facebook açarken sanal ortamda bir anlaşma yapıyor. Yapılan tüm paylaşımlar kişinin kendisini bağlar."