Rekor Sayıda Siber Saldırı Bekleniyor

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 06/03/2016
Siber güvenlik firması Labris Networks'un hazırladığı rapora göre, bu yıl yapılacak DDoS saldırıları sayı ve güç bakımından rekor düzeylere ulaşacak. Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından yoğunlaşan siber saldırıların bu yıl sayı ve güç bakımından rekor düzeylere ulaşması bekleniyor. Siber güvenlik firması Labris Networks'un hazırladığı "Labris SOC" raporunda 2015 yılında gerçekleşen önemli […]


Siber güvenlik firması Labris Networks'un hazırladığı rapora göre, bu yıl yapılacak DDoS saldırıları sayı ve güç bakımından rekor düzeylere ulaşacak.
Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından yoğunlaşan siber saldırıların bu yıl sayı ve güç bakımından rekor düzeylere ulaşması bekleniyor.
Siber güvenlik firması Labris Networks'un hazırladığı "Labris SOC" raporunda 2015 yılında gerçekleşen önemli ağ saldırılarının yanı sıra 2016 yılında bu konuda yaşanabilecek olası gelişmelere yer verildi.
"Fidye yazılımı saldırıları artacak"
Siber saldırılar konusunda 2016 yılına ilişkin öngörülerin aktarıldığı raporda, geride kalan yıllarda birçok fidye yazılımı saldırılarına şahit olunduğu belirtilerek, söz konusu kötü amaçlı yazılımlarca kullanılan şifreleme yöntemleri geliştikçe şifrelenen verileri çözmenin de neredeyse imkansız hale geldiği ifade edildi.
Bu nedenle birçok şirketin, verilerini kurtarmak için fidye ödemek zorunda kaldıklarına dikkat çekilen raporda, "Android ve diğer mobil sistemlerin iş amaçlı kullanımı arttıkça bu tür cihazlarda yer alan verilerin değeri de artıyor. Bu nedenle 2016 yılında mobil cihazlarda daha fazla fidye yazılımı içeren saldırı yapmasını bekliyoruz" denildi.
"Devlete ait siteler yine hedefte olacak"
Terörizm ve politik amaçların da siber saldırıların ardında yatan nedenlerden olduğu vurgulanan raporda, bu kapsamda DAEŞ ve diğer terörist örgütlerin saldırılarına devam ettiği hatırlatıldı.
image
Siber alemin de bir savaş alanı olduğu belirtilen raporda, "Devlet siteleri ve sistemleri, geçmiş yıllardaki gibi terörist organizasyonların ana hedefleri olmaya devam edecek" ifadesine yer verildi.
Raporda, ayrıca, artan müşteri talebini veya mobil uygulama ihtiyacını karşılamak isteyen uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarını yayınlamak için acele etmeleri ve güvenlik bakışlarının eksik olmasının güvenlik açıklarının gözden kaçmasına neden olduğu kaydedildi. Bu nedenle, mobil uygulamaların da 2016'da siber saldırıların ana hedeflerinden biri haline getireceğine işaret edildi.
image
"DDoS saldırıları rekor düzeye ulaşacak"
Geçen yıl 500 Gbps'ye kadar ulaşan DDoS saldırılarının sayı bakımından da rekor seviyelere ulaştığı değerlendirmesinde bulunulan raporda, bu yükselişin artan bant genişliği, ele geçirilen bilgisayar sistemi sayısının artması, kullanımı kolay DDoS araçlarının yayınlanması gibi gerekçelere bağlanabileceğine dikkat çekildi.
Söz konusu faktörlerin hiçbirinde gerileme olmadığı kaydedilen raporda, "Yapılacak saldırıların sayıca ve güç bakımından artmaya devam edeceğini ve yeni rekor düzeylere ulaşacağını söyleyebiliriz" denildi.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down