Pinterest

Pinterest'in Markalar İçin Önemi
Pinterest'in Markalar İçin Önemi
Giderek yaygın bir sekilde kullanılan Pinterest, diger sosyal aglar gibi sirketlerin de ilgisini çekmis durumda. Sosyal aglarda paylasılan resimlerin kullanıcıların ilgisini daha cok cekmeye basladıgını düsünürsek Pinterest'in markalara pazarlama faaliyetlerinde önemli bir avantaj sundugu gercegini daha iyi kavramıs oluruz.
Yapılan arastırmalara göre Pinterest'in kullanıcılara Twitter'a oranla üc kat daha fazla ilgi çekici geldigi ortaya çıktı. Ayrıca Pinterest’in Kasım 2011’den beri tekil kullanıcı sayısı %300'lere varan oranla artarak 20 milyon sınırına dayanması, bu sosyal ağın hızla geliştiğini gösteren en önemli veri. Her ne kadar ülkemizde diğer ağlara oranla çok kullanılmasa da, Pinterest Amerika'da Google+ ve LinkedIn'den daha fazla kullanılan bir sosyal ağ haline geldi. Günden güne yaygınlaşmasıyla ülkemizde de Facebook ve Twitter’dan sonra en çok ziyaret alan üçüncü sosyal paylaşım platformu haline geleceğini tahmin ediyorum.
Pinterest'in bir resim sergileme alanı olduğunu ve kullanıcılarının sadece yüzde 20’sinin erkek olduğunu düşünürsek, daha çok bayanlara yönelik ürün sunan markaların Pinterest yoluyla bir farkındalık yaratması ve yeni ürünleri sergilemesi çok daha verimli olacaktır.
Pinterest'in tek ekranda aynı anda 100 resim gösterebilme özelliği markaların ürün genişliği ne olursa olsun sergileyebilme imkanına sahip olmalarını beraberinde getiriyor. Ayrıca Pinterest dışında herhangi bir sitede gördüğünüz bir resmi, internet tarayıcınıza önceden kuracağınız Pinterest eklentisiyle profilinizin ana ekranına kolayca ekleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla potansiyel ve mevcut müşterilerinizin dikkatini çekmek için hem çok çaba sarf etmiyorsunuz hem de müşterilerinizce kolay bir şekilde resimlerinizin taranmasını sağlayabiliyorsunuz.
Görselliğin önemini arttırdığı günümüzde, Pinterest ile görsel içerik pazarlama stratejisi daha kolay bir şekilde şekillendirilebiliyor. Eğer bir konuda konuşulmasını istiyorsanız, bunu yapmanın en etkin yolu faaliyet gösterdiğiniz sektör ile alakalı bir panel oluşturmak ve görsel listeler yaratmak.
Entrepreneur dergisinde Pinterest'in en çok ürün odaklı şirketlerce kullanıldığı vurgulanmış. Bundan 10 yıl önce bir firmanın ürününü geniş kitlelere ücretsiz bir şekilde görsel olarak sergileyemediğini, bunun en önemli yollarının görsel medya kanalları olduğunu ve reklam maliyetlerinin yüksek olduğunu düşünürsek, Pinterest'in ne kadar güçlü bir mecra olduğunu ve daha da güçleneceğini anlayabiliri

Top magnifier