Intel de iPhone 7'nin Kaymağını Yiyecek

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 06/03/2016
iPhone 7 cephesinden gelen son haberlere göre telefonda Intel üretimi LTE modemi kullanılacak. Apple’ın iPhone 7’de hangi tedarikçilerle işbirliğine gideceği yavaş yavaş şekilleniyor. A10 işlemci çipinin üretimi için TSMC ile anlaştığı bildirilen şirketin, işlemciye eşlik edecek LTE modemi içinse bu defa farklı bir üreticinin kapısını çalacağı bildirildi. CLSA analisti Srini Pajjuri tarafından kaleme alınan son […]


iPhone 7 cephesinden gelen son haberlere göre telefonda Intel üretimi LTE modemi kullanılacak.
Apple’ın iPhone 7’de hangi tedarikçilerle işbirliğine gideceği yavaş yavaş şekilleniyor. A10 işlemci çipinin üretimi için TSMC ile anlaştığı bildirilen şirketin, işlemciye eşlik edecek LTE modemi içinse bu defa farklı bir üreticinin kapısını çalacağı bildirildi.
CLSA analisti Srini Pajjuri tarafından kaleme alınan son rapora göre iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta LTE modem çipinin %30-40’lık dilimi Intel tarafından sağlanacak. Geri kalan siparişler ise daha önceki iPhone modellerinde olduğu gibi Qualcomm tarafından karşılanacak. Intel’in daha önce 1000 kişilik bir ekiple Apple için 7360 LTE modemini geliştirmek noktasında çalışmalar yürüttüğü iddia edilmişti.
image
Apple’ın LTE modem çip tedarikinde yönünü neden bir anda Intel’e çevirdiğini şimdilik bilmiyoruz; fakat Apple masaüstü işlemci pazarının tartışmasız bir numaralı isminin bu noktadaki tecrübelerinden ve mülki haklarından yararlanmak istiyor olabilir. Gelecekte Apple Ax serisi işlemciler ile LTE modemini tek bir pakette görebiliriz.
iPhone 5s ve iPhone 6/6s ailesinin tamamında Qualcomm üretimi LTE modemler kullanıldı. iPhone 7 ailesinde kullanılması planlanan Intel 7360 LTE modem çipiyle daha yüksek hızlarda veri indirme (450 Mbps) ve yükleme (100 Mbps) gerçekleştirilebilecek.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down