İNSTAGRAM KULLANANLAR DİKKAT! 13 YAŞINDA OLANLAR İNSTAGRAM KULLANAMAYACAK MI?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 22/04/2022
Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan İnstagram sosyal medya platformu yeni özelliği ile kullanıcılarını oldukça şaşırttı. Artık platforma giril yapabilmeniz için 13 yaşından küçük olmamanız gerekecek. Gelin bu yazımızda kullanıcıların mesajlaştıkları, arama yaptıkları, video paylaştıkları, canlı yayın yaptıkları diğer kullanıcılarla anlık  iletişim kurdukları  İnstagram sosyal medya uygulamasının kullanıcıları şaşkına çevirmiş olduğu 13 yaş sınırı kuralını ele […]

Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan İnstagram sosyal medya platformu yeni özelliği ile kullanıcılarını oldukça şaşırttı. Artık platforma giril yapabilmeniz için 13 yaşından küçük olmamanız gerekecek. Gelin bu yazımızda kullanıcıların mesajlaştıkları, arama yaptıkları, video paylaştıkları, canlı yayın yaptıkları diğer kullanıcılarla anlık  iletişim kurdukları  İnstagram sosyal medya uygulamasının kullanıcıları şaşkına çevirmiş olduğu 13 yaş sınırı kuralını ele alalım:

İnstagram Yaş Kısıtlaması Nasıl Yapılmaktadır?

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya aynı anda erişim izni veren İnstagram sosyal medya platformu yeni özelliği ile adeta kullanıcıların kafasını karıştırdı. Artık İnstagram sosyal medya uygulamasını 13 yaşından küçük olan kullanıcılar kullanamayacak.  Instagram hesabınız için bir minimum yaş ayarlaması nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle İnstagram sosyal medya hesabınıza giriş yapmanız gerekir.
 • Bu noktada şifrenizi ve kullanıcı adınızı doğru yazdığından emin olunuz.
 • Ardından profilinize gidip sağ üst kısımda yer alan simgeye tıklamalısınız.
 • Buradan ayarlar kısmına giriş yapın
 • Profil türünüze bağlı olarak İşletme veya İçerik Üretici'yi seçmeniz gerekir.
 • Ardından Minimum Yaş kutucuğuna dokunmalısınız.
 • Her yerde geçerlilik gösterecek yaş aralığınızı seçip kaydetmelisiniz.

İnstagram Sosyal Medya Platformu Üzerinden 13 Yaş Engelini Nasıl Kaldırırız?

Akıllı cihazlarda anlık mesajlaşma, bildirim alma, arama, canlı yayın açma, fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan İnstagram, 13 yaş engeli ile adeta kullanıcıları ikiye böldü. Kimi kullanıcılar İnstagram’ın bu yeni özelliğini oldukça başarılı bulurken kimi kullanıcılar bu yeni özellikten tam not alamadı. Peki İnstagram sosyal medya uygulaması üzerinden 13 yaş engelini nasıl kaldırabiliriz? Aşağıda yapılması gereken işlemler yer almaktadır. Öncelikle 13 yaş engelini kaldırmanız için form doldurmanız gerekmektedir. Forma Nüfus cüzdanınızda yazan Adınız ve soyadınız, Instagram sosyal medya platformu üzerinde kullanmış olduğunuz güncel kullanıcı adınızı, Hesabınızda kayıtlı e-posta adresinizi, güncel doğum tarihinizi mutlaka doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. Formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir. Çünkü hesap anında aktifleşmemektedir. İnstagram, doldurmuş olduğunuz formu detaylı olarak inceledikten hemen sonra hesabınızı en kısa süre içerisinde tekrar aktifleştirir. Bunun yanı sıra burada özellikle belirtilmesi gereken bir husus var ki form bilgilerinizin yanı sıra İnstagram sosyal medya uygulaması mail aracılığı ile sizden anlık fotoğraf talebinde bulunabilir. İnstagram’ın sizden anlık fotoğraf talep etmesinin nedeni 13 yaşında olup olmadığınızdan emin olmaktadır. Eğer fotoğrafta ve kimlik bilgilerinizde 13 yaşından büyük olduğunu ispat etmezseniz ne yazık ki İnstagram sosyal medya uygulamasının 13 yaş engeline takılmış olursunuz. Mümkün olduğu kadar formu eksiksiz ve doğru bir şekilde cevaplamanız gerekmektedir.

İnstagram Doğum Günü Ekleme Nasıl Yapılır?

İnstagram hesabınızda doğum günü ekleme işlemleri yapacaksanız Facebook hesabınızı bağlayarak da bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Facebook hesabınızı bağlamadan doğum gününüzü güncellemeye karar verdiyseniz bunun için Facebook hesabınızda yer alan doğum gününüzü instagram sosyal medya hesabınızdaki doğum günü tarihinizle aynı tarih yapmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı her iki sosyal medya uygulamasına ihtiyaç vardır. Ancak doğum gününüzü şu şekilde de değiştirebilme olasılığınız yüksektir. Facebook hesabı kullanmıyorsanız İnstagram doğum gününüzü güncellemek için direkt olarak İnstagram hesabınıza giriş yapıp İnstagram profil ayarlarınızdan doğum gününüzün tarihini güncelleyebilirsiniz.

İnstagram Çocuklar İçin Ayrı Bir Uygulama İle Geliyor: İnstagram Çocuk

Kullanıcıların birbirleriyle mesajlaştıkları, takipleştikleri, canlı yayın yaptıkları, fotoğraf ve videolar yükledikleri sosyal medya haberleşme uygulaması olan instagram yeni özelliği ile kullanıcıların karşısına çıktı. Özellik kapsamında artık 13 yaşından küçük olan çocuklar İnstagram uygulamasına erişim sağlayamayacak.  Peki İnstagram bu yönde çocuklar için nasıl bir yol izledi?

İnstagram sosyal medya uygulaması artık 13 yaş altı çocuklar için farklı bir uygulama çıkaracak. Tıpkı  Youtube’un Youtube Kids uygulaması gibi İnstagram sosyal medya uygulaması da İnstagram Kids olarak çocukların karşısına çıkacak. Bu uygulama ile birlikte çocuklar şiddet içerikli, zorbalık ve aşağılanma gibi olumsuz hareketlerden uzak kalacak.

 1. İnstagram Neden Doğum Günü Eklemesi İstiyor?
 2. İnstagram Hesabınızın Kapatılmasına Dair İtirazda Nasıl Bulunuruz?
 3. Instagram Sosyal medya Uygulamasında 13 yaşından Küçük Bir kullanıcıyı Nasıl Şikayet Edebiliriz?
 4. İnstagram 13 Yaş Engeli Yüzünden Hesabım Kilitlendi, hesabı Nasıl Silebilirim?

İnstagram Neden Doğum Günü Eklemesi İstiyor?

Instagram üzerinden yapılmış olan açıklama şu şekilde yer almaktadır:

"Bir Instagram hesabınızın olabilmesi için, çoğu ülkede en az 13 yaşında olmanız gerekir. Doğum günü bilgisini, yaşı tutmayan kişilerin Instagram'ı kullanmadığından emin olmak için istiyoruz. Bu, kişileri temsil eden Instagram hesapları ve başka bir şey için oluşturulmuş hesaplar (ör. bir evcil hayvana, hobiye veya markaya özel hesaplar) dahil herkesi kapsar. Hesabınız herkese açık olsa bile Instagram'daki diğer kişilerin doğum gününüzü göremeyeceğini unutmayın’’

Yukarıdaki belirtilen açıklamaya göre 13 yaşından küçükseniz güvenliğiniz gerekçesi ile artık İnstagram sosyal medya hesabını kullanmaya hakkınız bulunmamaktadır. Dolayısıyla 13 yaşından küçük iseniz ve 13 yaşından küçük olduğunuz İnstgaram tarafından size belirtilmişse hesabınıza giriş yapamazsınız. Bu durumda karşınıza Yaşın İnstagram’ı kullanmaya yetmiyor’’ mesajı çıkmaktadır. Bu mesajı gördüğünüz taktirde anlayın ki hesabınız İnstagram tarafından kaldırılıp kapatılmıştır. Bu karara eğer itiraz etmek istiyorsanız yani yaşınız 13 yaşından büyükse itirazda bulunma hakkına sahipsiniz.

İnstagram Hesabınızın Kapatılmasına Dair İtirazda Nasıl Bulunuruz?

Bunun için aslında yapmanız gereken işlem çok basittir. Öncelikle Alt bölümde yer alan itiraz et kısmına dokunun. Ardından ekrandaki talimatları takip etmelisiniz. Burada sizden geçerli kimlik istenecektir. Bundan sonraki aşamada kısa bir süre beklemeniz gerekecek. Artık bu işlemde İnstagram tarafından değerlendirilmeye alınmış olursunuz. Bu süre genellikle 30 güne kadar sürebilmektedir. Bu sebepten dolayı itiraz işlemlerinin İnstagram tarafından değerlendirilmesi için 30 gün İnstagram hesabınıza giriş yapamazsınız. İnstagram hesabınıza giriş yapamadığınızdan dolayı İnstagramdaki takip ettiğiniz kişilerle de mesajlaşamazsınız arama yapamazsınız. Bunun yanı sıra canlı yayın açamazsınız. Eğer İnstagram bunun bir hata olduğunu fark ederse ve sizin yaşınızda aslında 13 yaşından büyük ise hesabınız İnstagram sosyal medya platformu tarafından  geri açılmaktadır. Fakat 13 yaşından küçükseniz ne yazık ki artık instagram sosyal medya hesabı kullanmaya hakkınız olmayacaktır. Sizler de eğer 13 yaşından küçük bir kullanıcının hala hesabının aktif olduğunu keşfederseniz lütfen hesabı  instagram sosyal medya platformuna şikayet ediniz.

Instagram Sosyal medya Uygulamasında 13 yaşından Küçük Bir kullanıcıyı Nasıl Şikayet Edebiliriz?

İnstagram’ın 13 yaş engeli ile birlikte 13 yaşından küçük olan kullanıcıların hesaplarına giriş yapmaları artık engellendi. Her ne kadar İnstagram’ın yeni özelliği olan 13 yaş engelini pek çok 13 yaşındna küçük kullanıcılar hile yolları ile hesaplarını tekrar aktifleştirmeye çalışsa da İnstagram sosyal medya platformu bunu fark ettiği andan itibaren 13 yaşındaki küçük çocukların hesapları tekrar kapanıyor. Sizler de eğer İnstagram uygualamasında  13 yaş sınırına takılan bir kullanıcı fark ettiyseniz mutlaka “https://help.instagram.com/contact/723586364339719” adres üzerinden size belirtilmiş olan formu doldurarak kullanıcıyı şikayet edin. Genellikle bu işlem sonrasında şikayetiniz 30 gün içerisinde İnstagram tarafından değerlendirilmeye alınır. İnstagram bu durumu fark ettiği anda direkt 13 yaşından küçük olan kullanıcının sosyal medya hesabını geri açılmamak kapatır. Sizler de 13 yaşından küçük kullanıcıların sosyal medya kullanımını azaltmak için mutlaka fark ettiğiniz anda şikayet formu doldurmalısınız.

İnstagram 13 Yaş Engeli Yüzünden Hesabım Kilitlendi, hesabı Nasıl Silebilirim?

İnstagram sosyal medya uygulaması yeni özelliği ile 13 yaşından küçük kullanıcıların artık siteye erişim sağlamalarına izin vermediğini belirtti. Bu özellik ile birlikte 13 yaşından küçük olan kullanıcıların hiçbiri İnstagram sosyal medya hesaplarında fotoğraf veya video paylaşamıyorlar, canlı yayın açamıyorlar, arama yapamadıkları gibi mesaj da atamıyorlar. Dolayısıyla artık bu yaştaki kullanıcılar sosyal medya kullanmayacaklar. Peki İnstagram 13 yaş engeli üzerinden hesabınız kilitlendiyse hesabınızı nasıl silerseniz gelin hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle  cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan tarayıcınızı açarak İnstagram kalıcı hesap silme linkine basmanız gerekmektedir. Bir sonraki işlemde ise giriş yapmamışsanız kullanıcı adınızı ve güncel şifrenizi yaparak giriş yapmayı tercih ediniz. Ardından hesabınızı neden sildiğinizi belirterek kalıcı hesap silme işlemlerini tamamlamanız gerekir. İnstagramın bu yeni özelliği ile birlikte ilk defa İnstagram hesabı açmayı düşünüyorsanız mutlaka 13 yaşından büyük olmanız gerektiğini göz ardı etmemelisiniz.

Yalnızca Çocuklara Özel İnstagram 13 Yaş altındaki Bütün Çocuklar Üye Olabilir

 Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması İnstagram yeni özelliği ile 13 yaşın altında bulunan bütün çocuk kullanıcıların hesaplarına giriş yapmalarını artık engellemiş oldu. Bu özellik kapsamında 13 yaşından küçük olan bütün çocuk kullanıcıların İnstagram hesapları İnstagram tarafından kaldırılacak. Bunun yanı sıra eğer 13 yaşından büyükseniz ve yaşınız büyük olmasına rağmen İnstagram sosyal medya hesabınız kapatılmışsa İtiraz formu doldurmanız gerekmektedir. İtiraz formunu doldurduktan sonra İnstagram size en geç 30 gün içerisinde yanıt verecektir. Bu süre içerisinde İnstagram sizden Türk Vatandaşı kimliğinizi istemektedir. Mail aracılığı ile Türkiye cumhuriyeti kimlik belgenizin ön ve arka kısmını detaylı ve net bir şekilde çekip mail yolu ile yine İnstagram’a göndermeniz gerekmektedir. Eğer İnstagram sosyal medya platformuna 13 yaşından büyük olduğunuzu gerekli bilgi ve belgeler ile kanıtlarsanız hesabınız İnstagram hesabından tekrar en kısa süre içerisinde aktif hale getirilecektir. Fakat eğer 13 yaşından küçükseniz ne yazık ki hesabınızı kullanmazsınız.

İnstagram bu yeni özelliğinin hemen ardından çocuklar içinde bir uygulama platformu açmayı hedeflemektedir. Yalnızca 13 yaşından küçük çocukların katılım göstereceği uygulamada çocuklar faydalı içerikler yer alacak. Şiddet ve istismar gibi kötü olayların gösterilmeyeceği, ahlak dışı durumların yaşanmasının engelleneceği bu yeni uygulama ile çocuklar psikolojik ve zihinsel gelişimlerini oldukça sağlıklı bir şekilde tamamlayacaklar. Hatta İnstagram sosyal medya uygulaması çocuklara İnstagram Çocuk uygulaması ile birlikte bir de yapay zeka algoritması üzerinde imkanlar sunacak.Bunun yanı sıra çocuklar  yeni kurulacak olan İnstagram çocuk uygulamasında kesinlikle sahte doğum tarihleri ile giriş yapma hakkına sahip olmayacaklar.  Sizler de çocuğunun zihinsel ve psikolojik gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız İnstagram Çocuk uygulamasını tercih ediniz. İnstagram çocuk uygulamasının henüz ne zaman açılacağı hakkında net ve detaylı bir bilgi olmasa da çocuğunuzun sağlığı için ruh sağlığın olumsuz etki etmeyecek, çocuğunuzda travmatik etki bırakmayacak bir çocuk sosyal medya uygulaması uygulanmanız her daim daha yararlı olacaktır.

Sizler de İnstagram’ın bu yeni özelliği ile birlikte eğer 13 yaşından küçük çocuk kullanıcının hala İnstagram hesabı kullandığını fark ettiyseniz lütfen çocuklarımız yarının geleceğidir Onların sağlıklı bir ortamda büyümeleri gerekir. Mutlaka İnstagram hesabına bu küçük kullanıcıları şikayet edin. Şikayet süreciniz İnstagram tarafından kontrol altına alınır ve İnstagram küçük kullanıcıların hesaplarını açılmamak üzere kapatır.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down