Instagram Reels Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 11/08/2020
Instagram, kısa bir süre içinde Reels olarak bilinen ve TikTok rakibi olarak Türkiye'de kullanıcılarına açtı. Şirket, kısa biçimli, yaratıcı içerik için özel olarak tasarlanan yeni video özelliğini Ağustos ayı başlarında platformuna getirdi. ABD'de kullanıcılara geldikten kısa bir süre sonra Brezilya, Fransa, Almanya ve Türkiye'de test edilmeye başladı. Instagram'ın birkaç hafta içinde Türkiye ve 50'den fazla […]

Instagram, kısa bir süre içinde Reels olarak bilinen ve TikTok rakibi olarak Türkiye'de kullanıcılarına açtı. Şirket, kısa biçimli, yaratıcı içerik için özel olarak tasarlanan yeni video özelliğini Ağustos ayı başlarında platformuna getirdi. ABD'de kullanıcılara geldikten kısa bir süre sonra Brezilya, Fransa, Almanya ve Türkiye'de test edilmeye başladı.

Instagram'ın birkaç hafta içinde Türkiye ve 50'den fazla ülkeye ulaşacağını ve konuyla ilgili kaynaklara açıklık getırdi.

Instagram sözcüsü, ABD'nin (ve uluslararası) lansmanını doğrulayarak, "Ağustos başında ABD dahil olmak üzere daha fazla ülkeye Reels getirmekten heyecan duyuyoruz" diyerek, hangi pazarların ekleneceğine dair belirli ayrıntılar vermedi. Sözcü, "Test ülkelerimizdeki topluluk kısa biçimli videolarda çok fazla yaratıcılık gösterdi ve dünyanın her yerinden içerik oluşturuculardan ve insanlardan da başlamak için istekli olduklarını duyduk" dedi. Türkiye'ye erkenden gelmesi de kullanıcılar için yeni heyecan oldu, bir çok kullanıcı Reels videoları çekmeye başladı.

TikTok'un artan hakimiyetine doğrudan meydan okumak için tasarlandığı bilinmektedir. Instagram uygulamasındaki yeni bir alan daga açmak zorunda kalacak. Reels, kullanıcıların TikTok'a benzer şekilde müzik veya diğer seslere ayarlanmış 15 saniyelik kısa videolar oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanıyor. Ayrıca TikTok gibi, Reels, yaratıcı içeriği kaydetmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi düzenleme aracı olarak karşımıza çıktı. Örneğin geri sayım zamanlayıcısı ve videonun hızını ayarlayan araçlar gibi seçenekler sunuyor. Ancak Instagram, bugün TikTok'un sunduğu gibi aynı tür iki sekmeli, kaydırılabilir beslemeye sahip değil.

Hindistan, Tiktok uygulamasını haziran ayı başında Çin firmaları tarafından tasarlanan diğer 58 mobil uygulama ile birlikte yasaklandı. Trump yönetimi de ulusal güvenlik ilgili nedenlerden dolayı Tiktok'a yasaklama getireceği söyleniyor ve beklenmektedir.

INSTAGRAM REELS NASIL KULLANILIR?

Instagram'ın sol üst köşesinde bulunan kamera işaretine tıkladıktan sonra açılan ekranın en altında Canlı, Hikaye ve Reels bölümleri gelecek. Reels özelliğine kullanmak için açılan ekrandan Reels'ı seçmeniz gerekiyor.

Reels'in düzenleme araçları;
Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.
Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor
Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller serbest olarak video çekilebiliyor.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down