İnstagram Hesabım Çalındı Ne Yapmam Gerekir?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 03/01/2022
Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip  sosyal medya platformu olan Instagram ne yazık ki bazı kötü niyetli kullanıcılar tarafından çalınmaktadır. Hesabı çalınan kişi öncelikle sakin olmalı ve çözüm odaklı düşünmelidir.  İnstagram hesabınızın çalındığından emin olduğunuzda mutlaka ailenize, arkadaşlarınıza hesabınızın çalındığına dair bilgi verin. Çünkü hesabınızı çalan kişi hesabınız üzerinde olumsuz fotoğraf ve videolar paylaşabilir. En azından hesabınızın […]

Dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip  sosyal medya platformu olan Instagram ne yazık ki bazı kötü niyetli kullanıcılar tarafından çalınmaktadır. Hesabı çalınan kişi öncelikle sakin olmalı ve çözüm odaklı düşünmelidir.

 İnstagram hesabınızın çalındığından emin olduğunuzda mutlaka ailenize, arkadaşlarınıza hesabınızın çalındığına dair bilgi verin. Çünkü hesabınızı çalan kişi hesabınız üzerinde olumsuz fotoğraf ve videolar paylaşabilir.

En azından hesabınızın kontrolünü ele almadığınızdan ailenizin ve arkadaşlarınızın haberi olmalı. Bunun dışında hiç vakit kaybetmeden direkt instagram sosyal medya yardım merkezine mutlaka sorununuzu aktarın. İnstagram yardım merkezi İnstagram sosyal medya platformunda yaşanılacak olası problemler karşısında çözüm üretmek için vardır. Sorununuzu mail yoluyla ifade ederken açık ve net cümleler kurmaya öze gösteriniz.

Açık ve net cümleler kurduğunuzda daha yalın bir dil kullandığınızda İnstagram sosyal medya yardım merkezinin size geri dönüş yapma süreci daha erken olur. Bunun dışında genel olarak karşılaşmış olduğunuz bu soruna yanıt 14 gün içerisinde tarafınıza bildirilmektedir. Özellikle belirtilmesi gerekir ki İnstagram’ın müşteri temsilcisi yer almamaktadır. Özel olarak arayabileceğiniz herhangi bir destek merkezi de İnstagram platformunda bulunmamaktadır.

Adım Adım Instagram Hesap Kurtarma  Nasıl Gerçekleştirilir?

Öncelikle Instagram hesabınızı gerçekten silinmiş olduğundan emin olmalısınız bunun için internet üzerinden Instagram sosyal medya uygulamasına girerek kullanıcı adınızı adrese yazmalısınız eğer hesabınızı Instagram platformunda göremiyorsanız ne yazık ki hesabınız silinmiştir.

Hesabınızın silinip silinmediğini anlamanın bir diğer yolu ise ınstagram uygulamasını  mobil cihazınıza indiriniz. Mobil cihazınız üzerinden giriş yaptığınızda hesabınız görünmüyorsa ne yazık ki yine aynı şekilde hesabını silmiş demektir. Hesap kurtarma işlemlerinizde öncelikle Instagram uygulamasını mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan açınız.

Instagram uygulamasında giriş ekranda şifreni mi unuttun yazısına tıklayınız. Burada hesabınızın adı, hesabınızı ait olan güncel e-posta adresi ve telefon numaranızı yazınız. Ardından giriş bağlantısı gönder seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada hesabınıza ait bilgiler giriş bağlantısı olarak cihazınıza gelecektir. Giriş bağlantıları tıkladıktan sonra yeni ve güçlü bir şifre belirleyin

Instagram Hesap Kurtarma Sebepleri Nelerdir?

Hesabınız kalıcı olarak silinmesi, geçici olarak kapatılmış olmasa şifrenizi unutmanız hesabınıza başka kişiler tarafından ele geçirilmiş olmazsa ya da şifrenizi unutmuş olmanız Instagram hesap kurtarma sebeplerinden örnek olarak verilebilir

 Çalınan Instagram Hesabınızı Kurtarmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Instagram hesabınız çalındıysa hesap kurtarma işlemlerini yapmadan önce bazı önemli tedbirler almanız hesabınızı korumanıza oldukça önemli hususlardan biridir.

Öncelik Instagram şifrenizi sürekli unutursanız mutlaka şifre yönetici uygulaması kullanmalısınız. Şifrenizi güçlü seçmeniz hesabınızın başka kullanıcılar tarafından ele geçirilmesini engellemektedir. Hesabınıza iki faktörlü  kimlik doğrulaması yapmayı ihmal etmeyiniz.

 İki adımlı doğrulama yaptığınız taktirde şifreniz başkası tarafından çalındığında hesabınıza güvenlik katmanı  eklemiş olursunuz. Eğer instagram hesabınızda güvenliği en üst seviyeye getirmek istiyorsanız iki adımlı doğrulama faktörünü mutlaka aktif hale getirmeniz gerekir. İki adımlı doğrulama faktörünü aktif hale getirmek için öncelikle Instagram hesabınızı açıp ayarlar kısmından hesap bölümüne geçiş yapmalısınız. Hesap bölümünde karşınıza İki faktörlü kimlik doğrulaması seçeneği çıkacaktır.

İnstagram Hesabının Ele Geçirilmesi Suç Mudur?

Türk Ceza Kanunlarının Bilişim sistemine girme başlığının 243. maddesine göre bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına  hukuki aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

Bunun yanı sıra sosyal medya hesabınızı ele geçiren şahıs veya şahıslar sosyal medya  hesabınızda yer alan bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve size ait her trülü kişisel bilgilerinizi paylaşırsa Türk Ceza Kanunlarına göre özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir.

Hesabınız Çalındığında Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunabilme Hakkına Sahipsiniz

Hesabınız çalındıysa savcılığa gidip hesabınızı çalan kişi ya da kişiler hakkında suç duyurusunda bulunma hakkına sahipsiniz. Çünkü hesabınızı çalan kişi sizin kişilik haklarınızı ve özel hayatınıza ait bilgi ve verileri de çalmış olmaktadır.

Hesabınızı çalan kişiye maddi ve manevi tazminat davası açabilme yetkisine sahipsiniz. Fakat tam da bu noktada özellikle belirtilmesi gerekir ki tazminat davası açabilmek için maddi olarak hesabınızı hackleyen kişi tarafından zarara uğratılmış olmanız esas olarak alınmaktadır Dolayısıyla eğer hesabınızı hackleyen kişi sizi maddi zarara uğratmışsa tazminat davası açmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra hesabı çalınan mağdur kişiler BTK’ya  bizzat müracaat eetmelidir. BTK, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu olarak adlandırılmaktadır. Hesabınızın çalındığına dair deliller ile  BTK’ya  müracaat ettiğinizde yetkililer gerekeni yapmak için işe başlamış olmaktadır.

İnstagram Hesap Kurtarma Kodu Nasıl Kullanılır?

İnstagram hesabınızda güvenlik sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken bir diğer işlem İnstagram sosyal medya hesabınıza hesap kurtarma kodu gönderilmesini talep etmektir. İnstagram hesap kurtarma kodunu kullanmak için  sağ alt bölümde yer alan profil resminize tıklayın. Ardından ayarlar bölümüne geçiş yaparak Güvenlik kategorisine tıklayarak İki adımlı Doğrulama seçeneğine tıklayın.Burada önce yedek kodlara tıklayıp somra Yeni Kodlar Al kutucuğuna bastığınızda hesap kurtarma kodunu almış olacaksınız.

İnstagram Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

İnstagram hesbaınızın  bir başka kullanıcı tarafından  çalınmaması( hacklenmemesi) için mutlaka hesabınızda güvenlik ayarları yapmanız gerekir. Aksi taktirde hesabınız güvene alınmayıp kolay bir şekilde çalınır. Aşağıda maddeler halinde instagram güvenlik ayarlarının nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz:

  • Öncelikle  hesabınızın sağ üst köşesinde yer alan üç çubuk kutucuğuna tıklayın.
  • Ayarlar bölümüne gidin.
  • Gizlilik kutucuğuna basın.
  • Burada takip edilmek istemediğiniz kullanıcıları engellediğiniz taktirde hesabınız güvende olur.
  • Aynı şekilde bu kategoride hesabınızın güvenliğini sağlamak için şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Güvenilir İnstagram Hesabına Sahip Olmanın  Püf Noktaları  Nelerdir?

İnstagram hesabını güvence altına almak isteyen kişiler öncelikle güçlü şifre belirlemeye oldukça  önemli hususlardan biridir. Aynı zamanda güvenilir güçlü e posta adresi de kurmak İnstagram hesabınızı siber saldırılardan koruma da önemli bir rol oynar. Burada İnstagram hesabınızı güvence altına almanın bir diğer yolu hesabınızın iki faktörlü doğrulama seçeneğini aktif hale getirmektedir. Eğer iki faktörlü doğrulama seçeneğini aktif hale getirirsiniz.

İnstagram hesabınız siber saldırılardan ve kötü niyetli kişilerden bir nebze olsun korunmaktadır. İnstagram sosyal medya uygulaması üzerinden beni hatırla seçeneğine basarsanız ne yazık ki telefonunuzu ele geçiren kişiler hesabınıza direkt olarak ele geçirmiş olmaktadır. Mümkün olduğu kadar beni hatırla kutucuğuna basmayınız. Özellikle belirtilmesi gerekir ki İnstagram hesabınızda konum erişiminize izin verilmesini engelleyin.

 Bunun yanı sıra hesabınızı gizli hesap moduna geçirin. Hesabınızda yer alan fotoğrafların, videoların tanımadığınız kişiler tarafından beğenilmesini ve yorum yapılmasını hesabınızı gizli moda geçirerek önlemiş olursunuz. Size DM yolu ile link gönderen kişiler olursa asla linklerine tıklamayın. Eğer bu linkleri açarsanız ne yazık ki kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızdaki verilere ciddi derecede zarar verir. Bir de İnstagram sosyal medya hesabınızda tanımadığınız insanların sizi takip etmelerine fırsat vermemeniz de oldukça fayda var. Tüm bu kuralları dikkatli ve titizlikle uyguladığınız taktirde İnstagram sosyal medya uygulamanızı güvence altına almış olmaktasınız.

Aşağıya instagram çözüm merkezi linkleri bırakıyorum tıklayıp, çözüm bulabilirsiniz.

Başkasının Eline Geçen Hesaplar

https://www.facebook.com/help/instagram/368191326593075

Giriş Yapamıyorum

https://help.instagram.com/374546259294234/giri%C5%9F-yapam%C4%B1yorum

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down