Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 18/08/2016
Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi Ivan Kwiatkowski isimli hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarına kendi ilaçlarından tattırdı. Teknoloji İnternet Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarına saldıran ve onları bir şekilde kandırmaya çalışan internet korsanları, bu sefer çok yanlış bir kişiye denk geldiler. Korsanlar, siber güvenlik araştırmacısı olan Ivan Kwiatkowski'nin […]

Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi

Ivan Kwiatkowski isimli hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarına kendi ilaçlarından tattırdı.

Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarına saldıran ve onları bir şekilde kandırmaya çalışan internet korsanları, bu sefer çok yanlış bir kişiye denk geldiler. Korsanlar, siber güvenlik araştırmacısı olan Ivan Kwiatkowski'nin ebeveynlerinin bilgisayarına saldırdılar ve kendilerini teknik destek ekibi olarak tanıtarak yaşlı çiftin işletim sisteminin virüs tarafından ele geçirildiğini, antivirüs programı satın almaları gerektiğini söylediler. Ailesinin durumu anlatmasıyla birlikte duruma el koyan Ivan, internet korsanlarının bir daha dolandırıcılık yapamaması için mükemmel birşey yaptı.
1471443404_techsupportfound.png
(Korsanların söz ettiği virüs)
Korsanlar, ilk olarak Ivan'a antivirüs programı göndermesi için kredi kartı numarasını vermesini söylediler. Ivan bilerek yanlış bir numara verdi ve korsanların geri dönmesini bekledi. Numaranın yanlış olduğu anlaşılınca da "Kredi kartının fotoğrafını göndermem daha iyi olabilir" dedi ve e-mail'inde bulduğu ransomware içeren bir dosyayı 'Photo (823).png.zip' ismiyle kaydederek korsanlara gönderdi. Dosyanın ransomware içerdiğini bilmeden dosyayı açmaya çalışan internet korsanları, ransomware'in işini yapmaya başladığından habersiz bir şekilde "Dosya bozuk, bankanızla iletişime geçin ve biz sizi Pazartesi arayacağız" dediler. Tabii ki yeniden arayamadılar.
1471443440_techsupportphoto.png
(Ivan'ın gönderdiği dosya)
Ivan, bu çeşit dolandırıcıların hedef bulmak için uğraşmadıklarını, onlara dönüş yapanlara göre hedefler seçtiğini söyledi. Yani böyle bir durumda kalırsanız, tanımadığınız kişilerle irtibata geçmeyin.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down