Google, ölü bir özelliği diriltti ve hiç kimse farketmedi

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 26/03/2017
Google, 9 yıl önce duyurup kaldırdığı bir uygulamayı tekrar açıkladı. Google, ölü bir özelliği diriltti ve hiç kimse farketmedi Google, inovasyon motorunu rekabette önde tutarak, 580 milyar dolarlık bir imparatorluk inşa etti. Şirket, çarşamba günü etkileyici ve merak uyandırıcı bir özelliği sekiz yıl aradan sonra tekrar diriltti. Google, popüler Haritalar uygulamasıyla kullanıcıların yerlerini arkadaşlarıyla ve kişilerle gerçek […]

Google, 9 yıl önce duyurup kaldırdığı bir uygulamayı tekrar açıkladı.

Google, inovasyon motorunu rekabette önde tutarak, 580 milyar dolarlık bir imparatorluk inşa etti. Şirket, çarşamba günü etkileyici ve merak uyandırıcı bir özelliği sekiz yıl aradan sonra tekrar diriltti.
Google, popüler Haritalar uygulamasıyla kullanıcıların yerlerini arkadaşlarıyla ve kişilerle gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik açıkladı. Bu güncelleme sayesinde Google Haritalar kullanıcıları artık bir toplantıya geç gelip gelmediklerini veya trafikte sıkıştıklarını arkadaşlarına hızlı bir şekilde gösterebilecekler.
Bu cazip bir fikir ve neden Google'ın daha önce böyle düşünmediğini merak ediyorsanız, cevap şu şekilde:
2009'da akıllı telefonlar henüz emekleme aşamasındayken Google, Latitude adlı bir uygulama tanıttı. Latitude uygulaması, konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve sizinle paylaşmayı seçerse, yaklaşık konumlarını görmenize olanak tanıyordu. Başka bir deyişle, Google'ın şu anda yeni lanse ettiği hemen hemen aynı özellik.
İki özelliğe yan yana bir göz atın.
İşte 2009 yılında tanıtılan Google Latitude:
1490348753_harita.png
İşte yeni Google Haritalar konum paylaşım özelliğinin ekran görüntüsü:
1490348767_harita2.png
Arayüzler, son sekiz yılda teknolojinin değişmesine rağmen hemen hemen aynı görünüyor. (Google Latitude'un ilk sürümü BlackBerry telefonları içindi.)
Latitude piyasaya sunulduğunda, uygulama yaygın bir şekilde gizlilik kaygısı uyandırdı. Avrupalı ​​bir güvenlik grubu olan Privacy International, kullanıcıların Latitude'un etkinleştirildiğinin farkında olmayabileceği ve bu nedenle yerlerini izleyebilecekleri konusunda bir rapor yayınladı.
Bir Google sözcüsü Computerworld'e yaptığı açıklamada, şirketin gizlilikle ilgili kullanıcı geri bildirimlerini ciddiye aldığını ve Latitude açıkken kullanıcıları uyarmak için bildirim eklediğini söyledi.
Sekiz yıl sonra, gizlilik kaygısı ortadan kaybolmadı ancak, kapsama alanlarının çoğu, ebeveynlerin akıllı telefonlarını takip etmelerine izin vermek gibi yerlerin paylaşılmasının yararları üzerine odaklanıyor ve bunun yanlış bir şey olacağından korkmuyorlar.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down