Google ADS Hakkında Herşey

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 06/09/2018
ADWORDS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY   Google AdWords’ün Geniş Erişimi Google Ads , haftanın yedi günü, günün 24 saati çok geniş bir ölçekte, alakalı ve gerçek zamanlı reklam yayını demektir. Reklamlar, Google.com.tr, Blogger ve Gmail gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı’nda, Google Arama Ağı’nda ve Google İçerik Ağı’nda yayınlanır. Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, doğrudan web […]

ADWORDS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY
 
Google AdWords’ün Geniş Erişimi
Google Ads , haftanın yedi günü, günün 24 saati çok geniş bir ölçekte, alakalı ve gerçek zamanlı reklam yayını demektir. Reklamlar, Google.com.tr, Blogger ve Gmail gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı’nda, Google Arama Ağı’nda ve Google İçerik Ağı’nda yayınlanır. Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, doğrudan web sitenize yönlendirilir.Google’daki reklamlar, mesajların genel bir kitleye iletildiği geleneksel reklamlardan ve çoğu çevrimiçi reklam biçiminden farklı olarak, yalnızca belirli bir konuyla ilgilendiğini belirten kullanıcılara gösterilir. Kullanıcılar Google arama veya Google Arama Ağı’ndaki arama kutusuna sorgu girdiğinde ilgilendikleri konuyu belirtmiş olur. Google İçerik Ağı’nda ise bu, web sayfasının içeriğini anahtar kelimelerinizin temasıyla içeriğe dayalı olarak eşleyen gelişmiş teknolojimizle gerçekleştirilir.
 
Reklamverenin Hedeflerine Ulaşmak için Reklam Kampanyalarını Tamamen Kontrol Etme
Reklamverenlerin hedeflerine ulaşmak amacıyla reklam kampanyalarını kontrol etmek için yere göre hedeflemenin dışında çeşitli yollar bulunmaktadır. Ağ Cihazları – Reklamların Google Ağı’nda gösterildiği yerler, doğru kitleyi hedeflemek için önemli bir faktördür. Reklamlar, Blogger, Gmail, Google Arama Ağı, Google İçerik Ağı gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı’nda ve tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda yayınlanır. Örneğin, yalnızca Google.com.tr’de reklam yayınlamak isteyen bir reklamveren bu seçeneğe sahiptir. Reklamveren mobil cihazları eklemek isterse, bu değişikliği Google Ads arayüzünden haftanın yedi günü, günün 24 saati yapabilir. Doğru ağları ve cihazları seçmek, reklamları en alakalı kitleye hedeflemeye yardımcı olur.
 
Yerleşim Hedefleme – Yerleşim hedefleme, içerik ağında reklamlarınızı görmek istediğiniz yerleri tek tek seçmenizi sağlar. Örneğin, hedefiniz Google Ağı’ndaki belirli bir web sitesini hedeflemekse, yerleşim hedefli bir reklam oluşturabilirsiniz. Anahtar kelimeler yerine, reklamların gösterileceği yerleşimler (veya web sayfaları) seçersiniz. Bu, reklamları, satılan ürün veya hizmetle alakalı ve/veya söz konusu ürün veya hizmeti tamamlayan web sitelerinde yayınlamak için harika bir yöntemdir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hariç Tutma Araçları
Site ve Kategori Hariç Tutma – Reklamlarınızın tek tek web sitelerinde veya web sayfası kategorilerinde görünmesini engellemenizi sağlar. Örneğin, hedefiniz reklamınızın rakiplerinize ait web sitelerinde gösterilmemesini sağlamaksa, bu web sitelerini site ve kategori hariç tutma aracına ekleyebilirsiniz. Böylece reklamınız, bu sitelerde tıklama veya gösterim almaz.  IP Hariç Tutma Aracı – Bu özellik, reklamlarınızın görünmesini istemediğiniz IP adreslerini belirtmenizi sağlar. Örneğin, bir reklam ajansında çalışıyorsanız ve kendi IP adresinizi engellemek istiyorsanız, bu aracı kullanarak kendi Ads tıklamalarınızı ve gösterimlerinizi engelleyebilirsiniz.
 
Alaka Düzeyi Bizim için Neden Önemli
Alaka Düzeyi neden bu kadar önemli? Yüksek kaliteli reklamlar, Google, kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncılardan oluşan çevrimiçi reklamcılık sisteminin tamamı için yararlıdır. Google Ads yüksek kaliteli reklamlar yayınlarsa, kullanıcılar reklamlarımızı alakalı bir bilgi kaynağı olarak görür ve reklamlarımıza güvenir. Reklamları daha sık tıklarlar. Bu tıklamalar, reklamverenlerin daha fazla hedeflenmiş potansiyel satış elde etmesini sağlar. Alakalı reklamlardan web sitesi yayıncıları da yararlanır. Yayıncının web sitesindeki reklamlar alakalıysa, reklamları daha fazla sayıda kullanıcı tıklar. Böylece yayıncı gelir elde eder. Reklamverenler reklamlarının yatırım getirisinin yüksek olduğunu görürse, büyük bir olasılıkla AdWords harcamalarını artırırlar. Bu da Google’ın yüksek kaliteli reklamlar yayınlamaya devam etmesi için güçlü bir nedendir. Taraflardan biri kendi rolünü gerçekleştirmezse, bundan tüm sistem etkilenir. Görevimiz, tüm tarafların kaliteyi korumasını ve dolayısıyla AdWords ekosisteminin sağlıklı olmasını sağlamaktır.
 
Hassas ve Ölçekli Hedefleme
Geleneksel reklamcılıkta ve çevrimiçi reklamcılık biçimlerinin çoğunda reklamlar geniş kitlelere yayınlanır. Ancak Google AdWords reklamları, kişilerin özel ilgi alanlarına hedeflenmiştir. Potansiyel bir müşteri, reklamınızı, yalnızca sunduğunuz ürün veya hizmete benzer bir ürün veya hizmet ararken görür. Üstelik, AdWords ile reklamlarınızı ülkelere, bölgelere veya belirli alanlara ve şehirlere hedefleyebilirsiniz. Bir kullanıcı anahtar kelimenizi Google’a girdiğinde, AdWords sistemi, reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için çeşitli faktörleri kullanır: Kullanılan Google alanını göz önünde bulundururuz (.fr, .de, .kr vb.). Bir kullanıcı, Fransa için Google alanı olan google.fr’yi ziyaret ediyorsa, bulunduğu yerden bağımsız olarak, Fransa’yı hedefleyen reklamları görür. Belirli bir bölgeyi veya şehri hedefleyen reklamların ne zaman gösterileceğini belirlemek için, kullanıcının Google’a girdiği asıl arama terimini analiz ederiz. Bir kullanıcı tanınabilir bir şehir veya bölge içeren bir arama sorgusu girerse, bölgesel veya özel hedeflenmiş reklamlardan uygun olanları gösterebiliriz. Örneğin, bir kullanıcı “İstanbul’daki tesisatçılar” terimini kullanarak arama yaparsa, kullanıcının fiziksel konumundan bağımsız olarak, İstanbul’u hedefleyen alakalı reklamları gösterebiliriz.  Mümkün olduğu durumlarda, kullanıcının bulunduğu yeri, bilgisayarının İnternet Protokol (IP) adresini kullanarak belirleriz. IP adresi, İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler) tarafından İnternet’e bağlı bilgisayarlara atanan benzersiz bir sayıdır. Bu durum, bölgesel veya özel hedeflenmiş reklamların yanı sıra Google.com’da gösterilen reklamlar için de geçerlidir. Bölgesel ve özel hedeflenmiş reklamlarda, bir kullanıcı örneğin İstanbul bölgesindeki bir IP adresinden “tesisatçılar” terimini kullanarak arama yaparsa, “İstanbul” kelimesi arama sorgusunda olmasa bile İstanbul’u hedefleyen reklamlar görüntüleyebiliriz. Google.com’da gösterilen reklamların hedefini belirlemek için IP adresini de kullanırız. Örneğin, IP adresi Türkiye’ye ait olan bir kullanıcı Google.com’u ziyaret ettiğinde, kullanıcı Google.com.tr adresinden erişmemesine rağmen Türkiye’yi hedefleyen reklamlar görüntüleriz. Ayrıca, kullanıcıların dil ayarı, hangi reklamları görebileceklerini belirler. Google ana sayfasındaki “Tercihler” bağlantısı, kullanıcıların arama yapmak istedikleri dili seçebilmelerini sağlar. Kullanıcı dil tercihini ayarladığında, Google yalnızca seçilen dili hedefleyen reklamları görüntüler. Örneğin, dil tercihi olarak İspanyolca’yı seçen kullanıcılar, İspanyolca konuşan kullanıcıları hedefleyen reklamları görür. Kullanıcı bir dil tercihi belirtmezse, Google alanı (Google.com.tr gibi) varsayılan dil tercihini (bu durumda Türkçe’dir) belirler.
 
Rapor Merkezi’nde En Sık Kullanılan Raporlar
Anahtar Kelime Raporu — Anahtar Kelime Performans raporları, anahtar kelimelerinizin tüm kampanyalar genelindeki, seçili kampanyalardaki ve seçili reklam gruplarındaki performansına ilişkin istatistikleri görüntülemenize olanak sağlar. Bunlar, zaman içindeki performansı görebilmeniz dışında kampanya yönetimi sekmesinde görebileceğiniz istatistiklerle aynıdır. Anahtar kelime raporunun birçok kullanım alanı olmasına rağmen başlıca kullanım amaçlarından biri, hangi anahtar kelimelerin daha iyi performansa sahip olduğunu, reklamın görece ortalama konumunu ve reklam tıklandığında ödenen gerçek TBM’yi görüntülemektir. Bu bilgileri kullanarak, neleri koruyacağınıza, ne kadar teklif vereceğinize ve neleri sileceğinize dair, verilere dayalı kararlar verebilirsiniz.
 
Reklam Metni Raporu — Bir reklam grubunda birden çok reklam metniniz varsa, en iyi performansa sahip reklamın hangisi olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Reklam Performansı raporları, belirli reklam varyasyonu türlerinin performansına ilişkin istatistikleri görüntülemenize olanak sağlar. Bu rapor türü, metin reklamlar, resim reklamlar, varsa video reklamlar, mobil reklamlar ve yerel işletme reklamlarının (zaman içindeki) performans istatistiklerini görmenizi sağlar. Hedeflerinizden biri müşterilerinize en iyi hitap eden reklamınızın hangisi olduğunu öğrenmekse, bu performansı değerlendirmek için bir reklam metni raporu çalıştırabilirsiniz. Daha sonra performansı düşük olan reklamları silebilir ve ek testler yapmak için iyi performans gösteren reklamın varyasyonlarını oluşturabilirsiniz.
 
Yerleşim Performansı Raporu — Yerleşim Performansı raporu, reklamlarınızın içerik ağındaki belirli alanlar ve URL’lerdeki performansına ilişkin istatistikleri gösterir. Hedeflerinizden biri reklamlarınızın içerik ağının neresinde gösterildiğini öğrenmekse, bu raporu kullanarak bu bilgiyi edinebilirsiniz. Bu bilgiyi kullanarak reklamınızın hangi web sitelerinde gösterilmeye devam etmesini istediğiniz seçebilirsiniz. Ayrıca, son bölümde söz edilen araçlardan bazılarını kullanarak reklamınızın gösterilmesini istemediğiniz web sitelerini hariç tutabilirsiniz.
 
Arama Terimleri Raporu — Geniş eşlemeli anahtar kelimeleriniz varsa, bu anahtar kelimeler büyük olasılıkla geniş eşlemeli anahtar kelimenizin varyasyonları aracılığıyla tıklamalar ve gösterimler alır. Bunun yapılmasının amacı, anahtar kelimenizin tüm varyasyonları üzerine düşünmek zorunda kalmamanızı ve zaman kazanmanızı sağlamaktır. Bir kullanıcı geniş eşlemeli anahtar kelimenizin yakın bir varyasyonunu arama sorgusu olarak kullanırsa, reklamınız kullanıcıya gösterilebilir. Arama Sorgusu Performansı raporu, tıklama alan bir reklamı görüntülenmek üzere tetikleyen arama sorgularının performans verilerini gösterir. Bu raporun pek çok kullanım alanı vardır. Hedefiniz mevcut anahtar kelimeleriniz için doğru eşleme türünü bulmaksa, anahtar kelimenin performansını görüntüleyebilirsiniz. Sitenize daha fazla trafik almak istiyorsanız, anahtar kelime listenize eklemek üzere yeni anahtar kelimeleri belirlemek için bu raporu kullanabilirsiniz. Ekleyeceğiniz yeni anahtar kelimeler, genişleme nedeniyle reklamlarınızı zaten gösteriyor olabilir. Son olarak, reklamlarınızın anahtar kelimenizin alakasız varyasyonlarında yayınlandığını düşünüyorsanız, anahtar kelime listenize negatif anahtar kelimeler ekleyebilir ve reklamlarınızın bu anahtar kelimeler için tekrar yayınlanmamasını sağlayabilirsiniz.
 
Saatlik Rapor – Saatlik raporlar, hesap, kampanya ve reklam grubu performans raporlarıyla birlikte çalıştırılabilir. Bu raporda, reklamlarınızın en çok trafik aldığı saatleri görebilirsiniz. Tam saatini vermesek de, reklamlarınızın tıklama aldığı saat aralığını gösteririz (ör. 13:00 – 14:00). Reklamlarınızın en iyi performans gösterdikleri saatlerde rekabet gücünü artırma amaçlı reklam yayını zaman planlaması özelliğiyle birlikte kullanmak, bu rapordan yararlanmak için çok etkili bir yöntemdir. Örneğin, paket Çin Yemeği servisi yapıyor olduğunuzu varsayalım. Saatlik raporu en çok etkinliğin ne zaman olduğunu öğrenmek için kullanabilirsiniz. Sabah mı, öğlen mi, akşam mı yoksa gece mi? Bu veriden yola çıkarak (daha yüksek bir sıralama elde etmek için) kampanyanızı teklifleriniz günün en popüler saatlerinde daha yüksek olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Google AdWords raporlaması ve bir kampanyada değişiklik yapabilme olanağı, reklamverenlere güçlü bir yatırım getirisi elde etmeleri konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 
Raporlama ve Ölçümler
Birçoğuna göre, Google Ads ’in raporlama özellikleri, Google AdWords’ü cazip kılan en önemli noktadır. Çünkü Google, her anahtar kelime için tüm tıklamaları ve gösterimleri kayıt altına alır ve hangi anahtar kelimelerin performansının iyi olduğunu, hangilerinin ise kötü bir performans gösterdiğini raporlayabilir. Reklam kampanyalarınızı yönetirken verilere dayalı kararlar alabilmeniz için toplanan ve kullanımınıza sunulan birçok veri daha bulunmaktadır. Böylece, reklamverenler bu raporlar doğrultusunda reklam kampanyalarını değiştirebilir. Bunun en iyi tarafı ise reklamverenlerin bu değişiklikleri adwords.google.com.tr adresindeki Google Ads sitesini kullanarak haftanın 7 günü, günün 24 saati yapabilmeleridir.
 
Fiyatlandırma
Google Ads'ı yatırım getirisi değerini artırdığı birkaç yöntem bulunmaktadır. Google’ın bunu fiyatlandırma aracılığıyla nasıl yaptığını görelim: Tıklama Başına Maliyet Modeli – Anahtar kelimeye dayalı reklamcılıkta, tıklama başına maliyet modeli, reklamverenlerin güçlü bir getiriye sahip oldukları bir yöntemdir. Çünkü reklamverenler, yalnızca kullanıcı reklamı tıkladığında borçlandırılır.
 
Ads İndirimcisi – Her bir anahtar kelime için mümkün olan en düşük TBM tutarında borçlandırılmanızı ve aynı zamanda konumunuzu korumanızı sağlayan bir Ads özelliğidir. Yani, bir reklam grubu için 1 TL tutarında bir maksimum TBM belirleseniz bile her tıklama için bu tutarın tamamı kadar borçlandırılmayabilirsiniz. Gerçek TBM’niz (tıklama başına ödediğiniz gerçek tutar), reklam grubunuz veya anahtar kelimeniz için belirlediğiniz maksimum TBM teklifinden çoğu zaman düşüktür.
 
Akıllı fiyatlandırma – Verilerimizin bir İçerik Ağı sayfasından gelen tıklamanın dönüşüm sağlama olasılığının düşük olduğunu göstermesi durumunda, reklamverenlerin tıklamalar için ödeyeceği fiyatı otomatik olarak düşüren bir özelliktir. Diğer bir deyişle, akıllı fiyatlandırma sistemimiz belirli bir İçerik Ağı sayfasının düşük bir dönüşüm oranına sahip olacağını tahmin ederse, reklamverenlerin söz konusu tıklama için ödeyeceği fiyatı otomatik olarak azaltırız.
 
Ads, Doğrudan Yanıt Reklamverenlerinin Hedeflerine Nasıl Uyum Gösterir
Google’da reklam yayınlamak, bir reklamverenin birçok hedefine ulaşmasını sağlayabilir. AdWords satışı yaparken, müşterilerinizin sorunlarını ve hedeflerini önceden belirlemek, hedeflerine ulaşmalarını ve başarılı olmalarını sağlayacak bir Google reklamcılık programı satmanıza yardımcı olabilir. Örneğin: Müşterinizin hedefi potansiyel satışlar oluşturmaksa, Ads  raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), reklam kampanyanızın etkinlik kayıtları ve kaydolmalar gibi hedefleri ne ölçüde gerçekleştirdiğini gösterebilir. Müşterinizin hedefi satışları artırmaksa, AdWords raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), reklam kampanyanıza verilen yanıtı gösterebilir. Müşterinizin hedefi yatırım getirisini (YG) artırmaksa, AdWords raporları (dönüşüm izlemeyle birlikte), satış sayısı ile reklam kampanyası maliyetinin bir karşılaştırmasını gösterebilir. Müşterilerinizin hedeflerini biliyorsanız, söz konusu hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı belirlemek için Ads  raporlarını kullanabilirsiniz. Henüz ulaşmadıysanız, söz konusu hedeflere ulaşmak üzere reklam kampanyasını optimize etmek amacıyla verilere dayalı kararlar almak için raporları kullanabilirsiniz.
 
Ölçümler için Değer Teklifine Genel Bakış
Ads eklamlarınızı izlemek ve kampanyalarınızın başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıda sıralanmıştır. Sıralama, en basit özellikle başlayıp, daha gelişmiş özelliklerle devam etmektedir. Hesabın Anlık Görüntüsü grafikleri, seçtiğiniz tarih aralığı ve ölçümlere dayalı olarak hesabınızın performansına hızlı bir şekilde göz atabilmenize olanak sağlar. Hesabın Anlık Görüntüsü sayfası, hesabınızda oturum açtığınızda genellikle ilk gördüğünüz sayfadır. Böyle değilse, Kampanya Özeti sayfanızın altındaki bağlantıyı tıklayarak bu sayfayı başlangıç sayfanız yapabilirsiniz.  Kampanya istatistikleri, hesabınızın her bir düzeyinde (kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime) özet tabloları içerir. “Kampanya Yönetimi” sekmenizde, tıklamalarınız, gösterimleriniz, tıklama oranlarınız (TO), ortalama tıklama başına maliyetleriniz (Ort. TBM) ile ilgili veriler ve diğer birçok bilgi bulunmaktadır. Belirli bir döneme ait verileri görmek için tabloların üzerindeki tarih aralığı seçim alanlarını kullanın.
 
Rapor Merkezi raporları daha ayrıntılıdır ve ileride kullanılmak üzere kaydedilebilir. Rapor Merkezi, ilgilendiğiniz ölçümleri kullanarak bir raporu özelleştirmenize olanak tanır. Yinelenen raporlar için zaman planlaması yapabilir, bunların e-posta ile düzenli olarak tarafınıza gönderilmesini sağlayabilir ve çeşitli biçimlerde dışa aktarabilirsiniz.
 
Dönüşüm İzleme, reklam kampanyalarınızda satış veya bültene kaydolma gibi anlamlı dönüşüm işlemlerinin ne düzeyde olduğunu izleyebileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz bir yöntemdir. Dönüşümlerinizi izleyerek, Ads reklam kampanyalarınızın doğrudan bir sonucu olarak belirli bir işlemi gerçekleştiren kullanıcıların sayısını öğrenebilirsiniz.
 
AdWords hesabınızda bulunan Google Analytics, kampanya performansınız ve web sitenizin tasarımıyla ilgili bilgiler veren ücretsiz bir araçtır. Kullanıcıların web sitenizi nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için neler yapabileceğinizi gösterir. Google Analytics ayrıca, dönüşüm oranınızı nasıl artırabileceğinizi ve nasıl daha etkili reklamlar verebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.
 
Ads ile Marka Oluşturma Reklamveren Hedeflerine Nasıl Uyum Gösterir
Hem Google Arama reklamları hem de Görüntülü reklamcılık, reklamverenlerin marka oluşturma gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olur. Reklamverenlerinizin sorunları ve/veya hedefi: Marka bilinci oluşturmaksa, içerik ağı, hem AOL gibi ticari sitelerdeki hem de niş sitelerdeki geniş erişimiyle bu bilinci oluşturmanıza olanak sağlar.  Kullanıcının satın alma amacı olup olmadığını anlamaksa, AdWords (Google Analytics ile birlikte) kullanıcıların sitenizde harcadığı zamanı gösterebilir. Sitenizde en çok zaman geçiren ve dolayısıyla satın alma amacı olduğunu belli eden müşteri segmentlerinin hangileri olduğunun yanı sıra (hemen çıkma oranı ölçümünü kullanarak) hangi müşterilerin açılış sayfasına geldikten sonra sitenizden ayrıldığını da görebilirsiniz. Reklamlarınızın kullanıcıları sitenize çekip çekmediğini anlamaksa, reklam metni tıklama oranınız (TO) ve toplam tıklama sayısı reklamınızın performansını göstermektedir.
 
Reklamlarınızın hangi sitelerde göründüğünü anlamaksa, Yerleşim Performansı Raporu, reklamlarınızın İçerik Ağı’ndaki belirli alan ve URL’lerdeki istatistiklerini gösterir.  Mesajların marka üzerindeki etkisini test etmekse, müşteriler üzerinde en çok etkisi olan mesajı öğrenmek üzere birkaç farklı mesajla pazarlama testi yapmak için Google aramayı kullanabilirsiniz. Örneğin, orta büyüklükteki bir mücevher mağazası kendisini nasıl pazarlayacağına karar vermek istemektedir. Bu mağaza, yapacağı pazarlama çalışmasında ağırlığı ürünlerinin değerli, eşsiz veya lüks oluşundan hangisine vermelidir? Vurgulanması gereken en önemli özellikler hangileridir? Mücevher mağazası, birkaç farklı mesaj için hızlı ve az masraflı bir pazarlama testi yapmak üzere Google aramayı kullanarak, müşterilerin hangi mesaja yanıt verdiğini belirleyebilir. Belirli mesajlar bazı arama terimleriyle iyi sonuçlar verirken, diğerleriyle düşük bir performans gösterebilir. Optimum performans için kampanyanızda bu tür bir bilgiden yararlanabilirsiniz.
 
Müşteri Gereksinimlerini Anlamaya Genel Bakış
Müşterilerinizle uyumlu bir ilişki kurduğunuzda, müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak kolay olacaktır. Değeri net, kısa ve öz bir biçimde iletmek ve önerilen işlemleri açık bir şekilde belirtmek bu ilişkinin temelini oluşturur. Ancak ilk adım, doğru soruları sormak ve dinlemektir.
 
Müşteri Gereksinimlerini Analiz Etme
Bir müşterinin sürdürmekte olduğu çevrimiçi pazarlama çalışmalarını saptamak, şirketin/kurumun ortamlarıyla ilgili bilgi edinmek, kararların kimler tarafından alındığını öğrenmek ve şirketteki sorunlu noktaları açığa çıkarmak için bir ihtiyaç analizi yapabilirsiniz. Müşteri gereksinimleriyle ilgili bilgiler, kişisel araştırma, günlük konuşmalar ve resmi değerlendirme toplantıları gibi çeşitli araştırma yöntemleri aracılığıyla elde edilebilir. Aşağıda, herhangi bir görüşme için iyi birer başlangıç olacak sorular bulunmaktadır. Bu soruların cevapları, daha sonra soracağınız soruları belirlemek için gereken temel bilgileri sağlayacaktır:
Şu anda işletmeniz için herhangi bir pazarlama çalışmanız var mı?
Pazarlama hedefleriniz nelerdir?
En çok satan ürünleriniz veya hizmetleriniz hangileridir?
Başka nerede çevrimiçi reklam yayınlıyorsunuz? Çevrimdışı reklamlarınızı nerelerde yayınlıyorsunuz?
Pazarlama yatırımınızın getirisini ölçüyor musunuz?
Web siteniz var mı?
İşletmenizin pazarlama stratejisiyle kim ilgileniyor?
Pazarlama bütçenizi nasıl belirliyorsunuz?
Dönemsel faaliyet alanlarınız var mı?
Sanal olmayan, gerçek mağazalarınız var mı?
Rakipleriniz kimler?
Hedef kitleniz kimler?
Etkili bir AdWords hesabı oluşturmak için işletmeyle ilgili doğru bilgileri toplamanız çok önemlidir. Hazırlık aşaması, Google AdWords’ü satma becerinize en fazla katkıda bulunacak aşamadır. Bir reklamverenle çevrimiçi pazarlama gereksinimleri konusunda konuşmadan önce aşağıdakileri yapmanızı öneririz:
Reklamverenin web sitesini inceleyin: Reklamverenin işletmesiyle ilgili temel bilgiler edinin. En çok satan ürün veya hizmetleri hangisi?
Araştırma yapın: Bu işletmeyle ilgili çevrimiçi makaleler var mı? Şu anda çevrimiçi pazarlama yapıyorlar mı? Organik arama sonuçlarında listeleniyorlar mı? Reklam alanının rekabet gücü ne düzeyde?
Onların dillerinde konuşmayı öğrenin: Hangi sektördeler? Satış döngüleri nedir? Bilmediğiniz terimler var mı? Dönemsel faaliyetler söz konusu mu? Hangi zorluklarla karşılaşabilirler?
Planlamaya başlayın: Bu reklamveren için bir AdWords hesabını nasıl oluşturabilirsiniz? Başlangıçtaki pazarlama stratejinize hangi ürünleri veya hizmetleri dahil edebilirsiniz?
 
Genişleme için hangi ürün veya hizmetleri önerebilirsiniz?
 
Müşteri Gereksinimlerini Hedefler ve Fırsatlarla Uyumlu Hale Getirme
Birçok işletme, çevrimiçi pazarlamaya yatırım yapma aşamasına geldiklerinde aynı zorluklarla mücadele etmek zorunda kalır. Aşağıda, karşılaşılan tipik zorluklardan bazıları ve bunların sonuçlarına ilişkin örnekler verilmiştir:
Sınırlı zaman: Yeni pazarlama stratejilerini etkili şekilde takip edememe
Deneyim eksikliği: Çevrimiçi pazarlama kampanyalarındaki hatalar
Kaynak sıkıntıları: Tasarruf uygulamaları
Kitleyi etkili bir biçimde hedeflememe: Gelir elde edememe
Başarıyı ölçememe: Pazarlama bütçesini optimum verimin altında kullanma
Sınırlı pazarlama stratejisi: Müşteri segmentlerini ıskalama
Sınırlı bütçe: Geleceğe yönelik yatırımın sınırlı olması
Satış temsilcileri, müşterilerin daha fazla satış yapmaya veya marka bilincini artırmaya yönelik olası fırsatları anlamalarına da yardımcı olabilir. Bu fırsatlar arasında, müşterilerin farkında olmadıkları fırsatlar da bulunabilir. Bu sorular, AdWords özelliklerini akılda kalıcı şekilde vurgulamak üzere hazırlanmıştır.
Ayrıca, müşterilerin pazarlama ihtiyaçlarının doğru bir şekilde karşılanmasına ilişkin olasılıkları anlamalarına da yardımcı olabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar arasında, müşterilerin farkında olmadıkları ihtiyaçlar da bulunabilir. Aşağıda, AdWords özelliklerini akılda kalıcı şekilde vurgulamak üzere hazırlanmış birkaç soru bulunmaktadır:
Pazarlama için çok fazla harcama yaptığınız / yeterli harcama yapmadığınız konusunda kaygılarınız mı var? (vurgulanan özellik: bütçe üzerinde denetim)
Şu andaki medya planınızın yeterli derecede etkili olmaması ihtimali sizi endişelendiriyor mu? (vurgulanan özellik: esneklik ve yerel hedefleme)
Reklamlarınızı hedef kitlenize en etkili şekilde nasıl hedefleyeceğinizi saptamakta zorlanıyor musunuz? (vurgulanan özellik: raporlama ve hedefleme)
Aldığınız trafik düzeyinden, dönüşümlerden ve diğer ilgili faktörlerden memnun musunuz? (vurgulanan özellik: pazarlama erişimi ve raporlama)
Daha sonra, tespit edilen sorunun müşteri ve işletmesi üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirlemeleri için müşterilerinize yardımcı olmak üzere biraz daha derine inebilirsiniz:
Kullanıcı davranışını yeterince anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz? (açığa çıkarılan sorun: açılış sayfalarını izleyememe)
Bu durum, sunacağınız ürünlere ilişkin kararlarınızı etkiliyor mu? (açığa çıkarılan sorun: performansı izleyememe)
Fırsatları vurgulayan sorular sorarak, müşterilere işletmelerinin değerini nasıl artırabileceklerini de gösterebilirsiniz.
reklamcılık, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabilir?
 
Pazarlama YG’nizi artırabilseydiniz, bir sonraki adımınız ne olurdu?
Ürünleriniz veya hizmetlerinizden hangilerinin en iyi çevrimiçi performansa sahip olduğu konusunda daha fazla bilginiz olsaydı, bu size hangi yararları sağlardı?
 
Hesap Yönetimi için Kalifiye bir Üçüncü Tarafı İşe Alma
Arama motoru pazarlama kampanyaları, sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan müşterileri etkili bir şekilde hedeflemenize olanak tanır. Ancak, çevrimiçi pazarlama kampanyalarının yönetimi için büyük bir dikkat ve özen gerekebilir. Kalifiye bir uzman, kampanyanızı yöneterek size zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilmek amacıyla, işletmeler için AdWords kampanyası oluşturma deneyimi ve becerisine sahip olmalıdır.
 
Ads ve Google Pazarlama Erişimi
Google, müşterilere belirli bir alaka düzeyinde ve sorumlu bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.
İşiniz için en çok önem taşıyan kitlelere ulaşın. ABD’de 170 milyondan fazla kişi İnternet kullanıyor. Google ağı, bu potansiyel müşterilerin %80’ine ulaşıyor. Potansiyel müşterileri, semt, şehir, eyalet veya ülkeye göre hedefleyebilirsiniz. Ads , 38 farklı dilde ve 250 ülkede kullanılabilmektedir.
AdWords Alaka Düzeyi
 
Tüketicilere alakalı zamanlarda ulaşın.
Ads , reklamları potansiyel müşterilere, işletmenize benzer işletmelerin sunduğu avantajlar konusunda arama yaparken gösterir. Reklamlarınız, karar alma aşamasında yerleştirilir. Gerçek mağazalarda temel ürün kategorilerinde alışveriş yapan tüketicilerin %89’u, alışverişe çıkmadan önce çevrimiçi araştırma yapmaktadır.
Ads  Yatırım Getirisi (YG)
 
Yatırım getirinizi ölçün ve arttırın.
Ads , hangi uygulamanın çalışıp hangisinin çalışmadığını ve yatırımınızı en üst düzeye çıkarmak için hangi düzenlemeleri yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, kullanışlı çevrimiçi izleme araçları sunar. AdWords’ü geliştirmek maliyetsiz bir işlemdir ve bir minimum harcama gereksinimi bulunmaz. Yalnızca, müşterileriniz sitenize gitmek için reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Kampanyalarınızı istediğiniz zaman düzenleyebilir, duraklatabilir veya durdurabilirsiniz.
 
Ads 'ın Dönüşümler Üzerindeki Etkisi
Çevrimiçi reklamcılıkta, reklamınızın aldığı bir tıklama doğrudan satın alma, kaydolma, sayfa görüntüleme veya potansiyel satış gibi sizin için değerli bir kullanıcı davranışıyla sonuçlandığında bir dönüşüm gerçekleşmiş olur. Dönüşüm izleme, bu nedenle, reklam kampanyalarınızın satış gibi anlamlı bir işleme dönüşme açısından ne kadar başarılı olduğunu izleyen ve değerlendiren bir yöntemdir.
Ads , kullanıcılara zaten aramakta oldukları ürün veya hizmetlerle ilgili bilgi verdiğinden, dönüşüm sağlanmasına yardımcı olabilir.
Ads  hesabınızda, dönüşümlerinizi ölçmenize ve sonuç olarak Ads reklamlarınızın ve anahtar kelimelerinizin sizin için ne kadar etkili olduğunu belirlemenize yardımcı olacak ücretsiz bir dönüşüm izleme aracı bulunmaktadır.
Başlamak için, hesabınızın “Kampanya Yönetimi” sekmesinin üst tarafındaki “Dönüşüm İzleme”yi tıklamanız yeterlidir. Ardından “Eylem Oluştur”u tıklayın ve belirtilen adımları izleyin.
 
Ads Maliyetleri ve Esneklik
 
Maliyetler
Ads  reklamverenleri, tıklama başına maliyet (TBM) ya da gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırması arasından kendilerine en uygun olanı tercih edebilir. Google Ads TBM fiyatlandırma modelinde, reklamverenler gösterimler için değil, reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yapar. Bir reklamverenin reklamları 50 defa görünürse ve beş tıklama alırsa, reklamveren yalnızca söz konusu beş tıklama için ücretlendirilir. BGBM fiyatlandırmasında, gösterim esaslı fiyatlandırmayı tercih eden reklamverenler kendi fiyatlarını belirleyebilir ve geleneksel BGBM ölçümleri alabilir. AdWords reklamverenleri, maliyetleri üzerinde çok üst düzeyde bir denetime sahiptir. Aylık maliyetleri yönetmeye yardımcı olmak için bir maksimum günlük bütçe belirleyebilir ve tıklama başına veya bin gösterim başına ödemek istedikleri tutarları girebilirler. Ads sistemi bu tutarları hiçbir zaman aşmaz. AdWords reklamverenleri ayrıca, Google’ın ücretsiz dönüşüm izleme aracını kullanabilir ve satış dönüşümleri ile yatırım getirilerini izlemek için e-posta yoluyla hesap raporları alabilir. (Daha fazla bilgi için Raporlar ve YG derslerini inceleyebilirsiniz.)
 
Esneklik
Google Ads yüksek düzeyde esneklik ve kontrol sağladığından reklamverenlere aşağıdaki konularda yardımcı olacak oldukça etkili bir pazarlama aracıdır:
Potansiyel satış sağlama
Satış veya dönüşüm sağlama
Marka bilinci oluşturma
 
Reklamın Yayınlandığının Kanıtı
Reklamverenin reklamlarının gösterilme sıklığını belirlemek için bütçeler kullanılır. Esnek reklam görüntüleme yaklaşımımızla, bir reklamverenin bütçesinin daha büyük bir bölümünü kullanıcı trafiğinin karakteristiğine bağlı olarak sabah, öğleden sonra veya akşam kullanabiliriz.
Her zaman olduğu gibi hedefimiz, belirlenmiş bir bütçe dahilinde mümkün olan en etkili reklamcılık hizmetini sunmaktır. AdWords sistemi dinamiktir ve bir bütçe için görünürlüğü en üst düzeye çıkarmak amacıyla reklamları tüm gün boyunca yayınlayacak şekilde çalışır. Bir reklam her arama sorgusunda gösterilmiyorsa, satışları artırmak için bütçeyi artırma fırsatı söz konusu olabilir.
 
Ücretli Arama ile Organik Arama Arasındaki Farkı Açıklama
Birçok reklamveren, ücrete tabi ve organik (doğal arama sonuçları) listeler arasındaki farkın ne olduğunu tam olarak bilmemektedir. Farklılıkları açıklamak yararlı olacaktır. AdWords kullanmak organik listelerdeki yerlerini etkilemeyecek olsa da, organik yerleşimlere ek olarak Ads ’teki ücrete tabi yerleşimlerin yararlı olabileceğini vurgulayabilirsiniz.Hem ücrete tabi hem de organik listelerde yer alan reklamverenlerin potansiyel müşterilerden trafik alma olasılığının daha yüksek olduğunu açıklayabilirsiniz. En iyisi, işletmenizi mümkün olduğunca görünür kılmaktır. Hem organik hem de ücrete tabi listelerde yer almak, daha fazla trafik oluşturduğu için değerlidir.
 
Sık Karşılaşılan Sorulara ve Kaygılara Genel Bakış
Satış sürecine başlamadan önce, potansiyel müşteriler tarafından sıkça dile getirilen kaygılar ve itirazlarla ilgilenmek için hazırlık yapabilirsiniz. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:
 
Google Ads Politikalarını ve Geçersiz Tıklama Sorunları Açıklama
Geçersiz tıklamalar, yasaklanmış yöntemlerle üretilen tıklamalardır. Geçersiz tıklamalara örnek olarak, art arda manuel olarak yapılan tıklamalar veya robot, otomatik tıklama araçları veya diğer aldatıcı yazılımların kullanılması gösterilebilir. Geçersiz tıklamalar, bazen bir reklamverenin tıklamalarını veya bir yayıncının kazançlarını yapay veya kötü niyetli olarak artırmayı amaçlar. Geçersiz tıklama kaynakları şunlar olabilir: Reklamlarınızı barındıran web sitesi sahiplerinin kârlarını veya reklam maliyetlerinizi artırmayı amaçlayan manuel tıklamalar
 
Otomatik araçlar, robotlar veya diğer aldatıcı yazılımlarla yapılan tıklamalar
Reklamverenlerin geçersiz tıklamalara karşı korunmasına yardımcı olmak için bunları ve diğer senaryoları yakından izliyoruz.
 
Google Geçersiz Tıklamalarla Nasıl Mücadele Eder?
Google Ads reklamverenlerinin güvenliği Google için önemlidir. Tıklamalar ve gösterimler, reklamverenin tıklamalarını yapay olarak artırabilecek bir yöntemle oluşturulup oluşturulmadıklarını saptamak için bizim geliştirdiğimiz bir teknolojiyle analiz edilmektedir. Sistemimizin amacı, etik olmayan davranışlarda bulunan kullanıcıların ve otomatik robotların ürettiği tıklamaları tespit etmek ve raporlarınıza ulaşmadan filtrelemektir. Ancak, sizden geçtiğimiz iki ay içinde geçersiz tıklamalar karşılığı ücret alındığını düşünürsek, bu ücretin hesabınıza iade edilmesi için gereken işlemi yaparız. Google, Ads reklamlarına yapılan tıklamaların korunmasına yönelik üç güçlü araca sahiptir:
 
Tespit etme ve filtreleme teknikleri:
Ads reklamlarının aldığı her tıklama, sistemimiz tarafından incelenmektedir. Google, her tıklama için IP adresi, tıklamanın gerçekleştiği saat, yinelenen tıklamalar ve çeşitli tıklama düzenleri gibi çok sayıda veri noktasına bakar. Bunun ardından sistemimiz, geçersiz olması muhtemel tıklamaları ayırmaya ve filtrelemeye çalışmak için bu faktörleri analiz eder.
 
Gelişmiş izleme teknikleri:
Google, geçersiz tıklama etkinliğini yönetebilmek için bir dizi benzersiz ve yeni teknik kullanmaktadır. Kullandığımız yazılımlarla ilgili ayrıntıları açıklayamayız, ancak teknolojimizi genişletmek ve geliştirmek için sürekli çalıştığımızı bilmenizi isteriz.
 
Google Ekibi:
Otomatik tıklama koruma tekniklerimize ek olarak, geçersiz tıklamaları tek tek incelemek için özel araçlar ve teknikler kullanan uzmanlardan oluşan bir ekibimiz bulunmaktadır. Sistemimiz, geçersiz olma potansiyeli bulunan tıklamalar tespit ettiğinde, bu ekibin bir üyesi, etkilenen hesabı inceleyerek geçersiz tıklamaların kaynağına ait önemli verileri seçip ayırır.
 
Arama ve İçerik Ağlarını Açıklama
Google Ağı, reklamverenlerin, küçük bültenlerden büyük arama motorlarına kadar İnternet üzerindeki kullanıcılara erişmesine olanak sağlar. Arama sonuçları sayfaları, çevrimiçi görüntülenen tüm sayfaların çok küçük bir bölümünü oluşturduğundan Google Ağı, Web’in çok daha büyük bir kesimindeki kullanıcılara düşük maliyetle ulaşılmasını sağlar. Google Ağı, Google ve Ask.com gibi diğer arama sitelerini içeren arama ağı ve Gmail, bültenler ve New York Times ile HowStuffWorks gibi siteleri içeren içerik ağı olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
 
Arama ağında, arama ağı hedefleme, Google arama sonuçları sayfalarında ve diğer arama ağı sitelerde gösterilen anahtar kelime hedefli reklamlar için geçerlidir. Bu sayfalarda gösterilen reklamlar, arama sonuçlarının yanında görüntülenir ve söz konusu arama sorgusuna özgüdür. Reklamverenin anahtar kelimesi kullanıcının arama terimiyle eşleşiyorsa, reklamverenin reklamı görünebilir.
 
İçerik ağı, potansiyel müşterilere satın alma döngüsünün farklı noktalarında erişebilme avantajına sahiptir. Her potansiyel müşterinin amacı arama yapmak değildir. Aynı şekilde, her ziyaretçi de her an satın almaya hazır değildir. Reklamverenin hedefi, doğru zamanda ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmaktır.
 
Örneğin, bir kullanıcı yalnızca inceleme yazılarını okumak için dijital fotoğraf makinesi araması yapabilir. Ancak bu kullanıcı bir incelemeyi okurken çevrimiçi satıcıların reklamlarını fark edebilir veya reklamları tıklayabilir. Yalnızca arama reklamcılığı kullanıldığında bu müşteri kaçırılabilir.
 
İçerik ağında, metin ve zengin medya reklam biçimlerinde reklamlar yayınlayabilirsiniz. Resim ve video reklamlar, markalama ve pazarlama çalışmalarında özellikle önemli olabilir. Google bu reklamları yayınlamak için ek ücret almaz. Bu, Google AdWords ile ortak çalışmanın pek çok avantajından yalnızca bir tanesidir.
 
Başka bir avantaj: Verilerimiz bir Google Ağı sayfasındaki tıklamanın işleme yönelik ticari sonuçlara (çevrimiçi satışlar, kayıt işlemleri, telefon aramaları veya bülten abonelikleri gibi) yol açma olasılığının düşük olduğunu gösteriyorsa, söz konusu sitenin teklifini otomatik olarak düşürebiliriz. Google teknolojisi, ayrıca çaba göstermenize gerek kalmadan, Google ve Google Ağı üzerinde istikrarlı bir değer elde etmenize yardımcı olur.
 
Müşterinizle İletişim Kurma
Müşterilerinizle ilişkilerinizi yönetirken sahip olduğunuz çeşitli seçenekleri inceleyelim. Aşağıda, bugün ele alacağımız konular belirtilmiştir:
Müşterilerinizi Destekleme
İşletmenize Ulaşan Müşteriler
Müşteri Bilgilerini Koruma
Hesap Sahipliği
 
Üçüncü Taraf bir Uzmanı İşe Almanın Değeri
Çoğu reklamverenin sizinle çalışmayı seçmesinin nedeni, AdWords’ü öğrenmek ve kendi reklamcılık hesaplarını yönetmek için harcayacakları çok fazla zamana sahip olmamaları olabilir. Bu reklamverenler, bir yandan zamandan tasarruf etmek diğer yandan yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için sunduğunuz hizmete güvenirler. Bir Google Reklam Uzmanı olarak, müşterilerinizin temel reklamcılık gereksinimlerini göz önünde bulundurmalı ve sağladığınız hizmetlerle bu gereksinimleri karşılamaya çalışmalısınız. Diğer üçüncü taraf uzmanlara kıyasla kendi temel değer teklifinizi anlamalısınız. Değer yaratabileceğiniz alanları anlamanız amacıyla, performans raporları sunma, optimizasyon ve müşteri desteğiyle ilgili göz önünde bulundurulacak noktalar gibi çeşitli konuları ana hatlarıyla açıkladık. Ayrıca, kendi hedeflerinize ve müşterilerinizin hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olacak ek eğitim fırsatlarını belirttik.
 
Hizmetler ve İşlemler
Üründen söz ettiğimize göre, şimdi de ürününüzle birlikte sunabileceğiniz raporlama, optimizasyon, hesap ve ilişki yönetimi gibi hizmetlerden bahsedebiliriz.
 
Raporlama
Raporlamayla ilgili göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta vardır. Raporlama hizmeti sunarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı burada açıkladık. Ele alacağımız konular aşağıda belirtilmiştir:
 
Ne sıklıkta paylaşmalı?
Asgari düzeyde paylaşılması gerekenler
Hesap performansını açıklama
Raporlarda Neler Paylaşılmalı?
Müşterinizi ilerleme durumu ve geliştirilebilecek alanlar hakkında sık sık bilgilendirin. Başarı için her zaman birden çok ölçü sunun. Böylece müşterinin beklentileri veya başarı tanımı, doğrudan tek bir istatistiğe bağlı kalmaz. Asgari düzeyde paylaşılması yararlı ölçümlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:
Tıklamalar
Gösterimler
Ortalama TBM
Reklam sıralaması
 
Google Ads için Harcanan Para
Ayrıca, müşterinizin hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olmak için AdWords arayüzündeki araçların yanı sıra Google Eğilimler, Arama Trendleri, Alakalı Aramalar ve Wonderwheel gibi ücretsiz diğer araçları da inceleyebilirsiniz. Ne kadar çok reklamvereni desteklerseniz, reklamverenlerle paylaşmak istediğiniz bilgiler de o kadar fazla olur.
 
Ne Sıklıkta Paylaşmalısınız?
Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta da bu bilgileri müşterilerinize ne sıklıkta iletmek istediğinizdir. Bu konuda birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına yönelik açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz:
Müşteriler istediğinde müşterilere raporları gönderin
Ads arayüzünü kullanarak haftalık/aylık raporlar gönderin
 
Ads hesabına “Rapor Erişimi” sağlayın
Raporlarını görüntülemeleri için reklamverenlere kendi kullandığınız kullanıcı arayüzünü veya teknolojiyi sağlayın
 
Yeni bir Hesabın Performansını Açıklama
Başarılı bir AdWords hesabı oluşturmak, tekrarlama gerektiren bir süreçtir. İlk olarak, hedeflere göre gruplanmış alakalı kampanyalar oluşturursunuz. Daha sonra, reklamlarınızı ve anahtar kelimelerinizi test edersiniz. Performansınızı değerlendirdikten sonra, AdWords yatırımını hedeflerinize göre optimize edersiniz. Müşteri beklentilerini dengelemek, akılda tutulması gereken önemli bir kuraldır. Tamamen optimize edilmiş AdWords performansı birden bire gerçekleşmez.
 
Müşteri Bilgilerini Koruma
Google, şeffaflığa ve seçime çok fazla önem vermektedir. Ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullandığınızda, hangi bilgileri topladığımız, bunları neden topladığımız ve nasıl koruduğumuz konusunda sizi bilgilendiririz. Gizlilik politikalarımız, videolarımız ve ürün tasarımlarımız, bunları açıkça ortaya koyarak hangi ürünleri nasıl kullanacağınız konusunda bilinçli kararlar almanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Müşterilerinizin bilgilerini korurken aynı yaklaşımı benimsemenizi öneriyoruz. Google Hesabınıza erişimi olan herhangi bir kullanıcının veya web sitesinin, hesabınızla ilişkili tüm hizmetlere erişebileceğini unutmayın. Örneğin, Google Grupları’nda ve AdWords’te oturum açmak için aynı Google Hesabını kullanıyorsanız, Google Hesabınızı bilen bir kişi her iki hizmetteki bilgilerinizi de görüntüleyebilir. Bu nedenle, Google Hesabınıza ait bilgileri paylaşmamanızı öneriyoruz. Bilgi paylaşımını engellemenin en iyi yolu, kişisel Google Hesabınızı gizli tutmak ve Google Hesabınıza ait kullanıcı adını ve şifreyi Google dışındaki sitelerde asla girmemektir. Müşterilerinizin hesap bilgilerini yönetirken, tüm müşterilerinize ait bilgileri korumak amacıyla doğru önlemleri almak için Müşteri Merkezim hesap yönetim yapısını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmenin bir yolu, Müşteri Merkezim hesabında uygun gizlilik düzeyleri oluşturmak ve kimin hangi bilgilere erişebileceği üzerine dikkatlice düşünmektir.
Müşteri Merkezim hesabında, farklı kullanıcılar farklı erişim haklarına sahip olabilirler:
Oturum açma bilgilerini elinde bulunduran hesap sahibi, farklı düzeylerde farklı erişim haklarına sahip kullanıcıları davet edebilir.
Ads hesabı kullanıcıları, kendi hesaplarını üç farklı düzeyde paylaşmak için diğer kullanıcıları davet edebilir:
Yönetici (en üst düzey erişim)
Standart (çoğu hesap özelliğine erişim)
Raporlar (raporları görüntüleme ve çalıştırma)
Gerekli olan minimum erişim düzeyini sağlamanızı öneriyoruz. MM’de çok fazla işlem yapıldığında, aynı hesap üzerinde çalışan birden çok kullanıcı olması sorun yaratabilir. Ayrıca, değişiklik yapabilen kullanıcıların sayısının çok fazla olmasını istemeyebilirsiniz.
Giriş bilgilerinizi güncellemeye yönelik adım adım talimatlar için ipuçları SSS sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada hesapları, müşteri yöneticilerini ve müşterileri paylaşan reklamverenler için özel ipuçları bulunmaktadır.
 
Hesap Sahipliği
Tüm müşterilerinizin sağladığınız yardımdan memnun kalmasını ve bu yardım sayesinde başarıya ulaşmalarını isteriz. Ancak iş ilişkiniz, çeşitli nedenlerden ötürü siz veya müşteriniz tarafından sonlandırılabilir. Taraflardan biri diğeriyle iş ilişkilerini sonlandırmaya karar verirse, AdWords hesabı sahibinin kim olacağına karar vermeniz gerekir. Bu durumlarda hesabı müşteriye devretmenizi öneririz. Hesabı devretmek istemiyorsanız, müşteriyi iş ilişkisinin bitmesi durumunda hesap sahibinin kim olacağı konusunda açıkça bilgilendirin.
 
Pazarınızı Segmentlere Ayırırken Göz Önünde Bulundurulacak Noktalar
Günümüzde çok fazla reklam kanalı olması nedeniyle, doğru müşterilere ulaşmak için mesajınızı nereye ve nasıl konumlandıracağınızı anlamak zordur. Hedef kitlenizi segmentlere ayırarak, mesajınızla, hizmetlerinizi satın alma veya kullanma olasılığı en yüksek olan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
 
Göz önünde bulundurulacak bazı noktalar:
Belirli bir sektörde veya endüstride uzmanlığınız var mı? Sektördeki eğilimleri bileceğiniz ve hangi anahtar kelimeleri seçeceğinize dair daha iyi bir fikriniz olacağı için, belirli bir sektörde uzmanlaşmak oldukça yararlıdır.
Ürününüzle zaten ilgilenen belirli bir demografik grup var mı? Bu gruba odaklanabilir misiniz? Bu grubu daha fazla teşvik edebilir misiniz?
Yerel müşterileri hedeflemek isteyen yerel işletmelerle ilgili uzmanlığınız var mı? Veya, ulusal düzeydeki müşterilerle çalışabilir misiniz?
Kendinize bu sorulardan bazılarını sorarak çalışmalarınızın belirli bir alana odaklanmasına yardımcı olacak bir pazarlama stratejisi oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 
NEDEN GOOGLE ADS?
 
Google Ads’in Geniş Erişimi
 
Google Ads, haftanın yedi günü, günün 24 saati çok geniş bir ölçekte, alakalı ve gerçek zamanlı reklam yayını demektir. Reklamlar, Google.com.tr, Blogger ve Gmail gibi Google ürünlerinden oluşan Google Ağı’nda, Google Arama Ağı’nda ve Google İçerik Ağı’nda yayınlanır. Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, doğrudan web sitenize yönlendirilir.
 
Google’daki reklamlar, mesajların genel bir kitleye iletildiği geleneksel reklamlardan ve çoğu çevrimiçi reklam biçiminden farklı olarak, yalnızca belirli bir konuyla ilgilendiğini belirten kullanıcılara gösterilir. Kullanıcılar Google arama veya Google Arama Ağı’ndaki arama kutusuna sorgu girdiğinde ilgilendikleri konuyu belirtmiş olur. Google İçerik Ağı’nda ise bu, web sayfasının içeriğini anahtar kelimelerinizin temasıyla içeriğe dayalı olarak eşleyen gelişmiş teknolojimizle gerçekleştirilir.
 
Ads Maliyetleri
 
Ads reklamverenleri, tıklama başına maliyet (TBM) ya da gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırması arasından kendilerine en uygun olanı tercih edebilir.
Google Ads TBM fiyatlandırma modelinde, reklamverenler gösterimler için değil, reklamlara yapılan tıklamalar için ödeme yapar. Bir reklamverenin reklamları 50 defa görünürse ve beş tıklama alırsa, reklamveren yalnızca söz konusu beş tıklama için ücretlendirilir. BGBM fiyatlandırmasında, gösterim esaslı fiyatlandırmayı tercih eden reklamverenler kendi fiyatlarını belirleyebilir ve geleneksel BGBM ölçümleri alabilir.
 
Ads ve Google Pazarlama Erişimi
 
Google, müşterilere belirli bir alaka düzeyinde ve sorumlu bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.
İşiniz için en çok önem taşıyan kitlelere ulaşın. ABD’de 170 milyondan fazla kişi İnternet kullanıyor. Google ağı, bu potansiyel müşterilerin %80’ine ulaşıyor. Potansiyel müşterileri, semt, şehir, eyalet veya ülkeye göre hedefleyebilirsiniz. AdWords, 38 farklı dilde ve 250 ülkede kullanılabilmektedir.
 
Raporlama ve Ölçümler
 
Birçoğuna göre, Google Ads ’in raporlama özellikleri, Google AdWords’ü cazip kılan en önemli noktadır. Çünkü Google, her anahtar kelime için tüm tıklamaları ve gösterimleri kayıt altına alır ve hangi anahtar kelimelerin performansının iyi olduğunu, hangilerinin ise kötü bir performans gösterdiğini raporlayabilir. Reklam kampanyalarınızı yönetirken verilere dayalı kararlar alabilmeniz için toplanan ve kullanımınıza sunulan birçok veri daha bulunmaktadır. Böylece, reklamverenler bu raporlar doğrultusunda reklam kampanyalarını değiştirebilir. Bunun en iyi tarafı ise reklamverenlerin bu değişiklikleri adwords.google.com.tr adresindeki Google Ads sitesini kullanarak haftanın 7 günü, günün 24 saati yapabilmeleridir.
 
YOUTUBE REKLAMLARI
 
YouTube, dünyanın bir numaralı eğlence sitesidir. Video için AdWords sayesinde, reklamvereninizin kampanyaları YouTube’daki devasa kitleye ve ayrıca
Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki kullanıcılara erişebilir.
 
1. Video reklamlar
 
Relamvereninizin video reklam kampanyalarını YouTube’da yayınlamak üzere Video için AdWords’ü kullanın. YouTube’daki video reklamlar TrueView reklamları olarak bilinir. Reklamvereninize ait reklamların görüntülenebileceği üç farklı biçim vardır.  Arama Sonuçlarında TrueView (TrueView InSearch) reklamı Arama Sonuçlarında (InSearch) reklam biçimi kullanıldığında, reklamvereninizin reklamları YouTube arama sonuçları sayfalarında gösterilir. Bu reklamların ödemesi tıklama başına yapıldığından, reklamvereniniz yalnızca kullanıcıların video reklamı görüntülemeyi seçmesi durumunda ücretlendirilir.
 
Görüntülü TrueView (TrueView InDisplay) reklamı
Görüntülü (InDisplay) reklamları kullandığınızda, reklamvereninizin video reklamı YouTube videolarının yanında, YouTube video sayfalarında bir gösterim olarak veya Google Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterilebilir. Arama Sonuçlarında (InSearch) biçiminde olduğu gibi, reklamvereniniz yalnızca kullanıcıların reklamı görüntülemesi durumunda ücretlendirilir.
 
Yayın içi TrueView (TrueView InStream) reklamı
Bu yerleşim seçeneğinde, reklamvereninizin reklamları YouTube videolarının başında, sonunda veya ortasında gösterilir. Kullanıcılar beş saniyeden sonra reklamı atlayabilir. Reklamvereniniz yalnızca, kullanıcıların reklamın 30 saniyesini veya reklam 30 saniyeden kısaysa tüm reklamı izlemesi durumunda ücretlendirilir.
YouTube reklam biçimleri çok çeşitli reklam seçenekleri sunar ve reklamvereninize ait reklamların yüksek düzeyde katılım gösteren bir kitleye ulaşmasına olanak tanır. Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, reklamvereninizin reklamları da o kadar başarılı olur.
İpucu : TrueView reklamlarında, reklamvereniniz yalnızca reklamları kullanıcılar tarafından izlendiğinde, görüntüleme başına maliyet (GBM) temel alınarak ücretlendirilir.
 
 
2.Video içi metin reklamlar
 
YouTube’da metin biçimli reklamlar, yer paylaşımlı metin reklamlar olarak bilinir. Video çerçevesinin alt kısmında video oynatılırken görüntülenirler.
Bu reklamlar, Görüntülü Reklam Ağı sekmesi kullanılarak ve yerleşim seçeneği olarak YouTube seçilerek oluşturulabilir.
İpucu: Reklamvereninizin mesajının yayınlanan videoya mümkün olduğunca uygun olmasını sağlamak için farklı hedefleme seçeneklerini bir arada kullanın.
 
3. Görüntülü reklamlar
YouTube’da reklamvereninizin görüntülü reklamlarını da gösterebilirsiniz. Bu reklamlar, video içi metin reklamlarda olduğu gibi, video oynatılırken video oynatıcısının alt kısmında görüntülenebilir ve ayrıca doğrudan videonun içine yerleştirilen 300×250 boyutundaki bir alanda gösterilebilir. Görüntülü reklamlar da Görüntülü Reklam Ağı sekmesinde oluşturulur; buradan reklamların kullanıcılara nerede gösterileceğini seçebilirsiniz.
YouTube reklam kampanyaları için bin gösterim başına maliyet (BGBM) seçeneğini kullanabileceğinizi unutmayın.
10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down