Facebook'un Onavo uygulamasını hemen silin!

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 06/09/2018
Facebook tarafından geliştirilen Onavo isimli VPN uygulaması , veri toplama politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple tarafından App Store'dan kaldırıldı. Bu uygulamayı yüklü cihazlarınızdan hemen silmenizi öneriyoruz. Son aylarda başı veri skandallarıyla dertte olan Facebook'a bir darbe de Apple'dan geldi. Sosyal ağ tarafından geliştirilen VPN uygulaması Onavo, App Store'dan kaldırıldı. Facebook'un Onavo uygulamasına yasak geldi! Uygulamaların kullanıcı […]

Facebook tarafından geliştirilen Onavo isimli VPN uygulaması , veri toplama politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple tarafından App Store'dan kaldırıldı. Bu uygulamayı yüklü cihazlarınızdan hemen silmenizi öneriyoruz.

Son aylarda başı veri skandallarıyla dertte olan Facebook'a bir darbe de Apple'dan geldi. Sosyal ağ tarafından geliştirilen VPN uygulaması Onavo, App Store'dan kaldırıldı.

Facebook'un Onavo uygulamasına yasak geldi!

Uygulamaların kullanıcı verilerini toplamaları ile ilgili katı yasakları bulunan Apple, Onavo uygulamamasının veri toplama politikalarını ihlal ettiği öne sürerek App Store'dan kaldırdığını açıkladı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada ise şu bilgilere yer verildi:
"Apple ekosisteminde kullanıcı gizliliğini ve veri güvenliğini korumak için çok çalışıyoruz. Yönergelerimize ilişkin en son güncellemeyle, uygulamaların kullanıcının cihazında hangi uygulamaların yüklü olduğu hakkında analiz veya reklam/pazarlama amacıyla bilgi toplamaması gerektiğini ve hangi kullanıcı verilerinin toplanıp ne şekilde kullanılacağını açıkça belirttik."
Standart bir açıklama olsa da uygulamanın kullanıcıların verilerini izinsiz bir şekilde toplaması böyle bir kararın alınmasında önemli bir sebep olmuş gibi görünüyor.

iOS kullanıcıları Onavo'ya veda etti

Uygulamanın kaldırılmasıyla beraber Onavo artık iOS işletim sistemli cihazlarda yüklenemez oldu. Bugüne kadar iOS cihazlarına bu uygulamayı yükleyenler ise kullanmaya devam edebiliyor. Öte yandan uygulamanın Android sürümü de bulunuyor ve onunla ilgili bir yasak şimdilik uygulanmış değil. Uygulama bugüne kadar dünya çapında 33 milyon iOS ve Android cihaza yüklenmişti.

Onavo'yu silin!

Teknolojioku olarak önerimiz iOS ya da Android işletim sistemli bir cihazınız varsa ve daha önce Onavo isimli uygulamayı yüklediyseniz silmenizi öneririz. Ayrıca bundan sonra bu uygulamayı da yüklemenizi önermiyoruz.

VPN nedir?

Aslında bir kısaltma olan VPN, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) anlamına gelir ve internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir.
VPN, internet bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin daha zor bulunmasını sağlar.
Kurumsal olarak yaygın olarak kullanılan VPN hizmeti şirket ağlarına bağlananlara özel bir güvenlik alanı sağlar. Bireysel olarak da kullanılabilen VPN hizmetleri zaman zaman veri skandallarına konu olacak olaylara sebep olabiliyor.
Bireysel olarak yapılacak kullanımda banka işlemleri gibi hassas bilgilerin başkalarının eline geçebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden VPN'i bilinçli ve güvenilik kaynaklardan hizmet alarak kullanmak önem taşıyor (bireysel kullanım için).

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down