Dijital pazarlamanın son yıllarda en gözde cümlesi “ içerik kraldır” cümlesidir. Bu işlerle ilgilenen insanlar olarak hepimiz biliyoruz ki bu dünyada her şey değişim gösteriyor. “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir” sözü bu meseleyi karşılar niteliktedir. İçerik  pazarlaması evrim geçiriyor. İçeriklerin çoğunluğu gürültü çıkarmakta ve bir tüketici olarak duyularımıza saldırmaktadır.
İçeriği basitleştirmenin, etkileşimi arttırmanın ve daha kaliteli bir içerik üretmenin zamanı.
Milyonlarca dolar para, muhteşem oyunculuklar ve sağlam bir hikaye ile milyonlarca seyiriciyi izlettiren sinema filmleri gibi düşünüp hareket etmek gerekir. Ortaya koyacağımız ürün veya servisin ortaya bir değer koyması gerekir. Kendimiz için değil tüketicilerin tutkuları ve eğlenceleri için çalışmamız gerekir.
Şimdi, dijital pazarlama için etkileyici stratejilere bir göz atalım.
Örnek: Apple’ın minimalizm hareketi kazanır
Tasarımın standartları zaman zaman değişiklik gösteriyor. Basitlik ve kendine özgülüğün evliliği dijital pazarlamada oyunun kurallarını sonsuza dek değiştirdi. Bu alanda en başarılı ve ikonik markalar Uber, Nike, iPhone ve Google. Bütün pazarda sadelik ve kendine özgü bir yaklaşım sergilemektedirler. İhtiyacın ne olduğuna kendileri karar verip müşteriyi o yöne çekmektedirler. Müşteriye hesaplanabilir riski verip, ürün ve hizmetlerinin garantisini ortaya koyuyorlar.
Kimse gerçekten okumuyor, sadece dijital olarak göz gezdiriyorlar
Şu an büyük ihtimalle bu yazıya sadece göz gezdiriyorsunuzdur. Kağıt, kalp içinken ekran kafa içindir. İnsanların bilgileri tüketme yolları gittikçe gelişiyor, evrim geçiriyor. İnsanlar artık bilgiyi hızlı ve kolay ulaşılabilir istiyor. Görseler, videolar, infografikler vb. aklınıza ne gelirse.
İnsanların bu tür şeyler için harcayacakları yok ve bu tür bilgilere ulaşmak da artık çok daha kolay olduğundan vermek istediğimiz mesajı kısa, net ve anlaşılır bir biçimde vermeliyiz.
Kısa, yakıcı mesaj uzun belgelerden daha etkilidir.
Bilgiyi hızlı bir şekilde al, tıpkı şimdiki gibi!
Kendimiz için istediğimiz bilgileri hızlı bir şekilde istiyoruz. Bir görsel binlerce kelimeye eşdeğer olabilir, iyi hazırlanmış bir video binlerce satıştan daha etkili olabilir. Genelde şirketlerin web sitelerine baktığımda %90’ında aşırı gürültüden başka bir şey görmüyorum. Genel olarak tüketiciyi sözcüklere boğan bir tarzı var sitelerin. Pazarlamacıların en hızlı bir şekilde bunu değiştirmeleri ve en aza indirmeleri gerekir. Bu bilgileri doğru kanallara dağıtmalı, doru bir içerik ile bir kaç kelime ile daha büyük bir etki yaratma yoluna girmelidirler.
Savunulabilir bir içerik üretki mesajını yayabilesin
Günümüz dünyasının paylaşımlarına baktığımız zaman; takipler ve beğeniler, arkadaşlarınıza göndermek istediğiniz paylaşımlar ve takipçileriniz en çok önem taşıyan şeylerdir. Bunları yapabilmeniz için paylaşımınızın desteklenir olması lazım. Söyleyeceğiniz şeyi hızlı ve güzel bir şekilde söylemeniz gerekir. Oluşturduğunuz içerik piyasada kendi ayakları üstünde kalabilmeli ve heyecan uyandırmalıdır. Mesajınızı anlamlı ve önem oluşturur bir halde verin ki insanlar durumun acil olduğunu farkedip hemen paylaşsın. Bundan sonrasında size sadece arkanıza yaslanıp dijital pazarın kendi doğasında nasıl ilerlediğini görmek düşer.
Kitap yerine satış fragmanları
Şirketlerin çoğu ürün özelliklerinin etrafında hikayelerini anlatır, avantajlarını veya faydalarını dile getirir. Dijital markanızın özü hikayenizde yatar. Mesajınızın becerisi müşteride duygusal patlama yapar ve etkileşimi arttırır. Hikayenizin anahtar kelimelerini tahtaya yazın ve ekibinizle vereceğiniz mesaj hakkında tartışın. Tüm bileşenlerin ordan devam etmesini sağlayın. Öncelikle kendi takımınız paylaşmaya başlar, sonrasında diğerleri devamını getirir. Sonuç olarak filminizin biletini satacak ve tüketiciyi filmi izlemeye ikna edeceksiniz. Ama öncelikle fragmanı sağlam yapmalısınız.