Eski Internet Explorer'lar Artık Riskli

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 12/02/2016
Microsoft'un en yeni güncellemesini birçok Internet Explorer versiyonu almadı! Eski Internet Explorer'lar artık riskli Microsoft, 2014 yılında yaptığı açıklamanın arkasında durararak geçtiğimiz günlerde Internet Explorer (IE) tarayıcısının eski versiyonlarından yararlanan kullanıcılara güvenlik güncellemesi yapmayı durdurdu. Bu karar doğrultusunda artık IE7 ya da IE8 çalıştıran bütün Windows kullanıcılarının yanında Vista dışındaki Windows sürümlerinde IE9 ve Windows […]

Microsoft'un en yeni güncellemesini birçok Internet Explorer versiyonu almadı!
Ömer LAYIK
Eski Internet Explorer'lar artık riskli
Microsoft, 2014 yılında yaptığı açıklamanın arkasında durararak geçtiğimiz günlerde Internet Explorer (IE) tarayıcısının eski versiyonlarından yararlanan kullanıcılara güvenlik güncellemesi yapmayı durdurdu.
Bu karar doğrultusunda artık IE7 ya da IE8 çalıştıran bütün Windows kullanıcılarının yanında Vista dışındaki Windows sürümlerinde IE9 ve Windows Server 2012 dışında bir platformda IE10 kullananlar Microsoft'tan yeni güncelleme alamayacaklar. Bu kullanıcılar geçtiğimiz Salı günü IE11 ve Edge tarayacılar için sunulan yamalardan da yararlanamadılar.
Yazılım devi daha önce de 9 Şubat'ta IE için MS14-009 etiketiyle, 13 güvenlik açığını düzelten tek seferde toplu bir güncelleme yayınladı. Microsoft, söz konusu düzeltmelerden hangilerinin eski IE sürümlerine verildiğine dair bir açıklama yapmadı. Fakat bu 13 güvenlik açığının IE'nin hala desteklenen 9 sürümünü etkilediği biliniyor. Halihazırda dokuz güvenlik açığının yama alma yetkisi olmayan Windows sürümlerindeki IE7, IE8, IE9 ve IE10'u etkilediği de belirtiliyor.
Bu da geçtiğimiz Saslı günün Microsoft tarafından yamalanan güvenlik açıklarının üçte ikisinden fazlasının artık emekli olmuş IE versiyonlarında varolmaya devam ettiği anlamına geliyor.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down