B2B ve B2C Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 26/01/2017
B2B vs B2C Pazarlama sektörde sıkça söz edilen B2B (Business to Business) ve B2C (Business to Customer) yöntemleri arasındaki farklara bir göz atın. Firmadan firmaya gerçekleştirilen pazarlama yöntemi B2B (Business to Business) ile; firmadan müşteriye gerçekleştirilen pazarlama yöntemi olan B2C (Business to Customer) arasında ne gibi farklar var? Bu yöntemler neyi ifade ediyor? Konu ile ilgili olarak […]

B2B vs B2C

Pazarlama sektörde sıkça söz edilen B2B (Business to Business) ve B2C (Business to Customer) yöntemleri arasındaki farklara bir göz atın.

Firmadan firmaya gerçekleştirilen pazarlama yöntemi B2B (Business to Business) ile; firmadan müşteriye gerçekleştirilen pazarlama yöntemi olan B2C (Business to Customer) arasında ne gibi farklar var? Bu yöntemler neyi ifade ediyor?
Konu ile ilgili olarak DesingJuice tarafından hazırlanan infografiğe geçmeden önce bu iki yöntem arasındaki bazı önemli farklardan bahsedelim;

B2B vs B2C
B2B vs B2C

B2B ve B2C “müşteri” yönünden farklar

  • B2B müşterileri ürünün mantığına daha fazla odaklanırken; B2C müşterileri ürünün sağladığı faydalara daha fazla odaklanmaktadır.
  • B2B müşterisinin satın alma kararında kişisel duygular yer almaz; B2C müşterisi ise ürünü satın alırken duygularını da işin içine katar.
  • B2B müşterileri ürünün zaman, maddiyat ve kaynaklardan ne kadar tasarruf edebilececeğine odaklanır; B2C müşterileri ise kendisine sağlayacağı faydalara ve sonuca odaklanır.

B2B ve B2C “satın alma” yönünden farklar

  • B2B yönteminde satın almalar çoklu aşamalardan geçer; B2C yönteminde ise bu süreç basit ve kısa sürede gerçekleşir.
  • B2B yönteminde satın alma aşamasında birden fazla kişinin kararına ihtiyaç vardır; B2C yönteminde ise tek bir kişinin kararı yeterlidir.

B2B ve B2C “satış” yönünden farklar

  • B2B’de müşterinin ihtiyacı ve her iki taraf arasında oluşturulacak olan karşılıklı güven doğrultusunda istişari satış gerekliliği vardır; B2C’de ise doğrudan müşteri veya bayi temelli direkt satış yapılır.

B2B ve B2C “pazarlama” yönünden farklar

  • B2B pazarlama yönteminde markalar müşterilerine farkındalık sağlayabilme konusunda yardımcı olur; B2C’de ise markalar müşterilerini satın almaya teşvik eder, sadık bir müşteri olmaları için uğraşır.
  • B2B’de marka bireysel ilişkiler ve istişari satışlar ile oluşturulur; B2C’de ise bunun için reklamlar ve sosyal medya platformları kullanılır.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Büyütmek için üzerine tıklayın.

B2B - B2C arasındaki farklar (infografik: Design Juice)
B2B – B2C arasındaki farklar (infografik: Design Juice)
10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down