Avataria’da Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike!

Yazar: Ömer LAYIK tarih: 18/04/2016
Facebook üzerinden oyun oynayan özellikle küçük yaştaki çocukları büyük tehlikeler bekliyor. Anne babalara bu konuda büyük bir görev düşerken uzmanlar da bazı oyunlara karşı önemli uyarılarda bulunuyor. Facebook üzerinden oynanan Avataria isimli oyun yaşanan olumsuz örnekler sonrasında Türkiye'de gündem haline geldi. Pek çok sözlükte de konu ile ilgili ciddi eleştiriler ve örnekler belirtilirken çocukların Facebook […]

Facebook üzerinden oyun oynayan özellikle küçük yaştaki çocukları büyük tehlikeler bekliyor. Anne babalara bu konuda büyük bir görev düşerken uzmanlar da bazı oyunlara karşı önemli uyarılarda bulunuyor.
avataria-da-cocuklari-bekleyen-buyuk-tehlike
Facebook üzerinden oynanan Avataria isimli oyun yaşanan olumsuz örnekler sonrasında Türkiye'de gündem haline geldi. Pek çok sözlükte de konu ile ilgili ciddi eleştiriler ve örnekler belirtilirken çocukların Facebook üzerinden bu tür oyunları oynamaması gerektiği söylendi.
Çocuklar için pek çok sakıncalı içeriklerin yeni aldığı oyun pek çok büyük tarafından da çocuklara erişme noktasında tercih edilirken oyun içerisindeki sohbet ekranından özellikle cinsel içerikli konuşmaların yapılması genç yaştaki çocukların gelişimlerine olumsuz etkiler yapıyor. Bir sözlük yazarı tarafından gündeme getirilen ve sonrasında büyük tartışmaların yaşandığı Avataria’da yaş sınırlaması olmaması ve özellikle büyük yaştaki kişilerin küçük yaştaki çocuklar ile konuşma için giriş yaptığı oyun, 500 bini aşkın kullanıcıya ulaşmış durumda.
Oyunda karakterler üzerinden sanal bir dünya kurulurken karakterlerin birbirini öpmesi gibi çeşitli özellikleri bulunması cinsel istismar konusunda da sıkıntı yaratıyor. Oyun içerisinde evlilik teklifi yapma, sevgili olma ve hatta aynı yatağa soyunarak giren karakteri yöneten kullanıcılar bir yandan da mesajlaşarak sohbet edebiliyor.
Pek çok küçük çocuğun basit bir oyun olarak gördüğü Avataria barındırdığı bu özellikleri ile ciddi tehlikeleri de getirirken, anne ve babaların çocukların oynadığı oyunları dahi dikkat etmesi gerektiğini böylelikle gözler önüne seriyor.

10 yıllık tecrübe ile mutlu müşteriler.

Benzer paylaşımlar

Top magnifierarrow-down