İnternetten Alışveriş Güvenli Mi?

 

 

 

 

Günümüz ortamında artık tüm ihtiyaçlar dijital ortama taşındı. Aklınıza gelebilecek tüm ticari konular artık internete kaymaya başladı. Alışveriş de bunlardan biri.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnternetten Alışveriş Ne Zaman Başladı?

İlk olarak 90’lı yılların sonunda başlayan internetten alışveriş birkaç senede çok büyük bir sektör yarattı. İlk etapta deneme amaçlı kurulan alışveriş siteleri yoğun talep karşısında işlerini büyütme yoluna gitti. Normal mağazalara göre giderleri çok daha düşük olan dijital mağazalar sayesinde devasa ve güvenilir holdingler de bu pazara girmeye başladı. Hatta pazar kendi devlerini yaratarak günümüzde herkes tarafından bilinen Ebay, Amazon gibi tüm dünyaya yayılmış şirketler oluştu. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle paralel şekilde büyüyen internetten alışveriş sektörü çok geçmeden Türkiye’ye de girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de Web Tabanlı Alışveriş

Sanılanın aksine Türkiye’de internetten alışveriş yeni değil. 2000’lerin başından bu yana aktif olan web siteleri bulunmaktadır. Arkasında büyük sermaye grupları ve holdingler bulunan alışveriş siteleri ticari faaliyetlerine hala devam etmektedir. Bunların haricinde büyüyen sektörü iyi okuyan başka sermaye grupları ve şirketler de sektöre girerek tüketici lehine rekabet ortamı yaratmış oldu. Alışveriş sitelerine ürün tedarik eden markalar ise elde edilen devasa karların farkına vararak pazara aracısız şekilde doğrudan girmeye başladı. Bugün ünlü tüm giyim markalarının kendi alışveriş siteleri bulunmaktadır. Yine çok çeşitli sektörden firmalar kendi alışveriş sitelerini kurarak müşterilerine doğrudan ve güvenilir bir şekilde ulaşma yolunu tercih etmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir